Anasayfa » Katar 45 FETÖ’cüyü sınır dışı etti
FETÖ'de Bugün

Katar 45 FETÖ’cüyü sınır dışı etti

Katar, FETÖ ile iltisakları belirlenen 45 kişiyi ülke dışına çıkardı. Türk vatandaşı olan şüpheliler Türkiye’ye giriş yaptıkları anda gözaltına alındı.

Katar’ın kovduğu şüphelilerden ikisi, 2012 yılında Katar’a yerleşen Zekeriya- Derya Özşevik çifti oldu. Katar’ın sınır dışı etmesinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınan 2 şüpheliden Zekeriya Özşevik tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eşi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması yöneltilen şüphelilerden Zekeriya Özşevik’in, Katar Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü’nde okutman olarak görev yaptığı anlaşıldı.

İki şüphelinin FETÖ ile çeşitli irtibatları belirlendi. Zekeriye-Derya Özşevik çiftinin, Gülen’in talimatı sonrasında Bank Asya’da hesap açtıkları anlaşıldı. Zekeriya Özşevik’in öğrencilik yıllarında FETÖ’nün yurtlarında kaldığı ve örgütün Özbekistan’da bulunan okulunda öğretmenlik yaptığı belirlendi. Derya Özşevik’in de Konya’da üniversite yıllarında FETÖ yurtlarında kaldığı anlaşıldı.

Her iki şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması kapsamında iddianame düzenlendi. İddianamede, Zekeriya Özşevik’in ifadesine de yer verildi. Zekeriya Özşevik’in, Katar FETÖ imamının Atilla Yusuf Güleker olduğunu belirtmesi dikkat çekti. İngilizce okutmanı olan bu şahsın Katar’da okul açmak istediğini ifade eden Zekeriya Özşevik, ülkede örgüt sohbetlerini düzenleyen kişinin Eyüp Ayhan olduğunu belirtti. İki şüpheli Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: Sabah

Kategoriler