Anasayfa » ‘Kara Harp Okulu 2014 mezunlarının yüzde 90’ı örgütle ilişkili’
FETÖ'de Bugün

‘Kara Harp Okulu 2014 mezunlarının yüzde 90’ı örgütle ilişkili’

Akıncı Üssü davasında yargılanan eski Kursiyer Teğmen Kübra Arpaguş, Kara Harp Okulu’ndan 2014’te mezun olanların yüzde 90’ının örgütle ilişkili olduğunu itiraf etti.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmada savunma yapan sanık Kübra Arpaguş, etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyerek FETÖ ile bağlantısını itiraf etti.

Örgütle ilk temas dershanede

Ankara’da Anadolu Lisesinde okurken Maltepe Dershanesine gittiğini, buraya devam ederken ders çalışma bahanesiyle çağrıldıkları evlerde terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in kasetlerinin izletildiğine dikkati çeken Arpaguş, o dönemde kendisiyle “Nermin” adlı matematik öğretmenin ilgilendiğini bildirdi.

Dershaneler ve öğrencilerin kaldığı evlerde bu türlü sohbetler yapıldığını, bu evlerde kalmadığını ancak sohbetlere gittiğini ifade eden Arpaguş, sınava 2 ay kala ise askeri okullara gidecek öğrencilerle ilgilenen “Rümeysa” kod adlı bir kişiyle tanıştığını anlattı.

Kara Harp Okulu’na yönlendirme

ODTÜ Mühendislik Fakültesi’ni yazmak istediğini ancak Kara Harp Okulu’na girmesi konusunda yönlendirildiğine işaret eden Arpaguş, şunları söyledi:

“2010’da Harp Okulu sınavlarına girdim. İlk 2 yıl örgütten kimseyle görüşmedim. Kimseyle görüşmediğim için ceza aldım, devre kaybettim. ‘Ne niyetle geldiysen o niyetle devam etmiyorsun.’ dediler. Aileme durumu anlattım, ‘Mezun olana kadar dişini sık, görüş.’ dediler. Rümeysa ile görüştüm tekrar. ‘Ne oldu da döndün.’ dedi. ‘Pişman oldum.’ dedim. Bundan sonra da örgüt evlerine gitmeye başladım. Gittiğim evleri, tek tek savcılık makamlarına gösterdim.”

Örgüt içi evlilik telkini

Örgüt içerisinde “abla” olarak nitelendirilen “Yağmur” kod adlı kişinin kendisinden sorumlu olduğunu, “Rümeysa” kod adlı kişiyle de görüşmeye devam ettiğini belirten Arpaguş, evlendirmek için fotoğrafını aldıklarını, maaşının da yüzde 33’ünü örgüte vermesini istediklerini ancak vermediğini öne sürdü.

Örgüt üyesi olmayanlara baskı

Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın sorularını yanıtlayan Arpaguş, bir soru üzerine askeri okula giderken Maltepe Dershanesi’ne gittiğine ilişkin kayıtların silindiğinin kendisine söylendiğini belirtti.

Kara Harp Okulu’nu yazmasında matematik öğretmeni Nermin’in telkinlerinin önemli rol oynadığını dile getiren Arpaguş, “Okulda onlarla görüşmemeye başlayınca üçüncü sınıfta ilk dönem zayıfım geldi. Üç kez disiplin cezası aldım, devre kaybettim. Devamlı ceza alıyordum, derslerim kötü gidiyordu.” ifadelerine yer verdi.

2014 mezunlarının yüzde 90’ı örgütle ilişkili

Başkan Giray’ın sorusu üzerine, bunların örgütle görüşmemesinden kaynaklandığını düşündüğüne işaret eden Arpaguş, “2014 yılında harp okulundan mezun olacak grupta ayrıcalıklı bir grup vardı. Bölük komutanı, ‘Ben oldukça sırtınız yere gelmez.’ diyordu. Bu yıl mezun olacakların yüzde 90’ı örgütle ilişkilidir. Bu uygulamalar nedeniyle örgüte tekrar yanaştım. Rümeysa ile iletişime geçtik, tekrar görüşmek istediğimi ben söyledim.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Kategoriler