Anasayfa » Kahraman yüzbaşının vurulma anı
FETÖ'de Bugün

Kahraman yüzbaşının vurulma anı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığında işlenen suçlara ilişkin sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de aralarında yer aldığı 221 sanığın yargılandığı davanın eklerinde hain darbe girişimine ilişkin yeni görüntüler yer aldı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davanın eklerindeki görüntülerde, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile eski Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar’ın FETÖ’cüler tarafından derdest edilmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Koruma Müdürü Yüzbaşı Burak Akın’ın, darbeciler tarafından vurulmasının ardından yaşananlar da ortaya çıktı.

Darbeciler Orgeneral Çolak’ı bekliyor

Buna göre aralarında Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli askerlerin de bulunduğu darbe girişiminde bulunan askerler, Orgeneral Çolak ve Uyar’ı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı girişinde bekliyor.

Yüzbaşı Akın engel olmaya çalışıyor

Çolak’ın gelişi sırasında bina içine saklanan FETÖ’cüler, komutanları içeri girmelerinin ardından makam katına çıkan merdivenlerin önünde derdest ediyor. Bu durumu görüp engel olmaya çalışan Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli Koruma Müdürü Yüzbaşı Akın ise FETÖ’cü askerler tarafından dışarı çıkarılmaya çalışıyor. İddianamedeki ifadelere göre Akın’ın dışarı çıkarılmasına yönelik emri, darbecilerin “Yurtta Sulh Konseyi” adını verdikleri yapılanmasında olduğu belirlenen eski Genelkurmay Özel Kalem Müdürü Kurmay Albay Ramazan Gözel veriyor.

Darbecilere direnen Akın vuruluyor

Darbe girişiminde bulunanlara karşı koymaya çalışması üzerine Akın, tam teçhizatlı bir Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli tarafından tabancayla bacağından vuruluyor. İddianamade, söz konusu kişinin Kurmay Yarbay Halit Kazancı olduğu bilgisi yer alıyor.

İkinci kez vuruluyor

Kapının dışındaki alana düşen Akın, bir süre burada yatıyor. Silah seslerinin artması üzerine Akın, kendini emniyete almak için karargaha girmeye çalışıyor. Bu sırada tekrar vurulan Akın, iki bacağından da yaralanıyor.

Kaynak: AA

Kategoriler