Anasayfa » İzmir’deki FETÖ operasyonunda 31 şüpheli yakalandı
FETÖ'de Bugün

İzmir’deki FETÖ operasyonunda 31 şüpheli yakalandı

İzmir'deki FETÖ

İzmir’deki FETÖ yapılanmasına darbe

İzmir’deki FETÖ operasyonunda terör örgütünün “himmet” yapılanması mensubu 31 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin faaliyet gösterdikleri hücre evlerinde yapılan operasyonda 179 bin dolar ve 37 bin 500 lira ele geçirildi. Ele geçirilen paraların “gaybubet” evlerinde saklanan firari örgüt üyeleriyle tutuklu örgüt üyelerine aktarılacağı tespit edildi. Çok yasına dijital malzemelerinin de ele geçirildiği operasyonda yakalanan şüphelilerin, örgütün gizli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı da olduğu ortaya çıktı. Fetullahçı Terör Örgütü, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası tutuklanan örgüt üyelerine ve dışarıdaki ailelerini maaşa bağlayarak itirafçı olmalarını engellemeye çalışmıştı. Terör örgütünün para transferlerini organize etmek için sicil temiz üyelerini ve yakınlarını kullandığı yapılan operasyonlarda ortaya çıkmıştı. Terör örgütünün kullandığı kuryeler aracılığıyla cezaevindeki örgüt üyelerine para yolladığı tespit edilmişti.

İzmir’deki FETÖ yapılanmasının geçmişi

İzmir’deki FETÖ operasyonunda yakalanan meblağın büyüklüğü terör örgütünün ildeki yapılanmasının halen aktif olarak çalıştığını ortaya koyuyor. Terör örgütünün yurt içi yapılanmasında büyük önem verdiği İzmir aynı zamanda en büyük operasyonların yapıldığı il olarak da dikkat çekiyor. FETÖ elebaşının 1966 yılında geldiği İzmir’de örgütünün temellerini atmıştı. İsmail Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Abdullah Aymaz, Yusuf Bekmezci, Muammer Türkyılmaz, Halit Esendir, Bahattin Karataş, Necdet İçel, Aysal Aytaç gibi örgüt yöneticileri ile İzmir’de örgütün temellerini atan FETÖ elebaşı takiye prensibi ile faaliyetlerine devam etmişti. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in tarafından temelleri atılan örgütün ilk dershaneleri de İzmir’de açılmıştı.  Örgütün yönetici kadrolarını yetiştiren yaz kampları da İzmir’de düzenlenmişti.

Örgüt yöneticileri İzmir’de yakalandı

15 Temmuz darbe girişiminden sonra da yeniden yapılanma faaliyetlerine İzmir’de başlayan örgütün üst düzey yöneticilerinden Yusuf Bekmezci, Mustafa Özcan’ın oğlu, FETÖ elebaşının kardeşi Kutbettin Gülen İzmir’de örgüte ait iş yerlerinde yakalanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki kripto yapılanmalar deşifre edilerek örgüte büyük darbe vuruldu. Terör örgütünün yapılan tüm operasyonlara rağmen İzmir’de halen faaliyetlerine devam etmesi ilde kurduğu organizasyonu gözler önüne seriyor.

İstihbarat ve Organize Şube Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından yapılan operasyonda İzmir genelinde 30 adrese operasyon düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından alınan gözaltı kararı sonrası başlatılan operasyonların devam edeceği açıklandı.

 

Kategoriler