Anasayfa » İtirafçı olan FETÖ’cü savcı ‘mehdi’ olduğunu iddia etti
FETÖ'de Bugün

İtirafçı olan FETÖ’cü savcı ‘mehdi’ olduğunu iddia etti

2011 yılında “reyting” operasyonunu yaparak FETÖ’ye 1.5 milyar dolar kazandıran savcı, “mehdi” olduğunu iddia etti.

Kapatılan Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığında ”reyting ölçüm ve yapım şirketlerine” yönelik soruşturmayı yürüten eski savcı Akif Özgün, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hakkında soruşturma başlatılan Akif Özgün 17 Ağustos 2016’da Uşak’ta yakalandı.

Önce etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı oldu

Soruşturma kapsamında 2 Mayıs’ta ifadesi alınan Akif Özgün’ün, etkin pişmanlıktan yararlanarak itiraflarda bulunduğu belirtildi. Özgün’ün ifadesinde, İstanbul’da ve kendisinin görev yaptığı diğer illerde de görev yapan FETÖ şüphelisi hâkim ve savcıların birçoğunu tanıdığını, söz konusu şahısların örgüte üye olduğunu ve toplantılarına katıldığını söylediği kaydedildi.

Sonra itiraflarını reddederek mehdi olduğunu iddia etti

Akif Özgün’ün bu beyanlarından 2 gün sonra yani 4 Mayıs’ta soruşturmanın yürütüldüğü savcılığa bir dilekçe göndererek etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak amacıyla verdiği ifadesinin “gerçek dışı” olduğunu ve kendisinin “mehdi” olduğunu ifade ettiği ortaya çıktı.

Network ağları ile cihazlardan veri toplamak için özel internet hattı çekti

Akif Özgün’ün en sonra görev yaptığı Uşak Adliyesi’ndeki odasında yapılan aramalarda biri 12, diğeri 3 olmak üzere 15 terabaytlık özel veri depolama cihazı bulunmuştu. Özgün’ün, network ağları ile cihazlardan veri toplamak için adliyedeki odasına özel internet hattı çektiği tespit edilmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler