Anasayfa » İsveç’in terör sicili oldukça kabarık
FETÖ'de Bugün

İsveç’in terör sicili oldukça kabarık

isvecin-askeri-gucu-ana-dili
İsveç FETÖ PKK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Finlandiye ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda veto vermesi dünyanın gündemine oturdu. Erdoğan, İstanbul’da Hz. Ali Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularına yanıt vermişti. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda kendisine soru yöneltilen Erdoğan; “Şu anda olumlu bir düşünce içinde değiliz.” ifadesini kullanmıştı. Bunun üzerine İsveç ve Finlandiya, ülkelerinde bulunan FETÖ ve PKK üyesi 33 teröristi iade etmeyeceklerini açıkladı. Ayrıca, iki ülke bakanlarının önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret edecekleri ifade edildi. İsveç ve Finlandiya’ya net mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.” dedi. Ayrıca Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerinin kuluçka merkezi olduğunu belirtti. Peki durum gerçekten böyle mi?

İsveç’in iltica kriteri: Terörist olması yetiyor

İsveç, FETÖ firarilerine sahip çıkmak konusunda Avrupa ile yarışıyor. Ülkede; 2015 yılında 253, 2016’da 738, 2017’de ise 872 örgüt mensubuna çalışma ve oturum izni verildi. İsveç’in FETÖ’cülere bakış açısını, Göçmen Dairesi Yardımcı Hukuk Şefi Carl Bexelius şu şekilde özetlemişti:

“Hapse girme riski büyükse ilticasını kabul ediyoruz.”

İsveç’in sahip çıktığı FETÖ’cü isimler arasında bulunan Abdullah Bozkurt, “Stockholm Center for Freedom” isimli FETÖ’cü oluşumun başında yer alıyor. Burada, Türkiye’ye yönelik iftiralar raporlaştırılarak servis ediliyor. Bozkurt, kendisi gibi firari Levent Kenez ile Nordic Monitor’de algı operasyonlarını sürdürüyor. Daha önce darbeci Semih Terzi’yi aklamaya kalkışan Nordic Monitor, Türkiye’yi Rusya-Ukrayna savaşına dahil etmeye çalışan yayınlar yaptı. Kenez ve Bozkurt, ayrıca 2019’da BM Cenevre Ofisi’nde yapılan Türkiye karşıtı panelde boy göstermişti. Terör propogandası yapılan panelde, PKK sempatizanı Eric Sottas da yer almıştı.

isvecin-askeri-gucu-ana-dili

İsveç, FETÖ’nün mahrem sorumlusu Bahattin Bican’a da kucak açtı. Bican, örgüt tarafından darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda sözde imam olarak görevlendirildi. İsveç’e kaçan Bican, 13 Nisan 2020’de öldü.

isvecin-askeri-gucu-ana-dili

PKK’ya açık destek 

İsveç’in teröre desteği FETÖ ile sınırlı değil. Defalarca YPG ile masaya oturan İsveç’in Dışişleri Bakanı Ann Linde, PKK’nın sözde Suriye Demokratik Konseyi’nin başkanı İlham Ahmed’le oldukça samimi. Linde, Twitter hesabından Ahmed’le fotoğraflarını sık sık paylaşıyor.

isvecin-askeri-gucu-ana-dili

20 Nisan 2021’de İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile çevrimiçi görüşme yaptı. Hultqvist, bu görüşmede PYD/YPG ile iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

isvecin-askeri-gucu-ana-dili

FETÖ’nün Ferhat Abdi Şahin ile irtibatlı olduğu biliniyor. PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü Gürbüz Sevilay, örgüt yetkilileriyle buluştu. Ayrıca Ferhat Abdi Şahin ve üst düzey terör örgütü mensuplarını Suriye’de bir araya getirdi.

PKK, Nisan 2016’da İsveç’in Stockholm kentinde ofis açtı. Ayrıca ülkede örgüte bağlı 20’den fazla dernek ve STK bulunuyor. Aryen TV, Nevruz TV ve Ronahi TV ise İsveç’teki yayın organları. Nevruz TV, 2009’da 1 milyon 467 bin 866 avro fon aldı. Teröre finansman sağlayan İsveç, bugüne kadar YPG’ye 210 milyon dolarlık destek aktardı. Ayrıca, 2023 yılında örgüte 376 milyon dolarlık destek verilmesi kararlaştırıldı. İsveç’te faaliyet gösteren sözde Kürdistan Kızılayı, bağış adı altında yıllık 30 milyon avro para topladığı belirtiliyor.

isvecin-askeri-gucu-ana-dili

Ayrıca, PKK özgürce İsveç’te eylem ve yürüyüş yapabiliyor. “İfade özgürlüğü”nü bahane eden İsveç, bu yürüyüşlerde terör propogandası yapılmasına göz yumuyor.

KAYNAK: İHANET ÇETESİ

Etiketler

Kategoriler