Anasayfa » İsveç medyası teröristlerle röportaj yaptı
FETÖ'de Bugün

İsveç medyası teröristlerle röportaj yaptı

isvec-feto-aciklamasi
Expressen

İsveç ile Türkiye arasındaki gerginlik devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine sıcak bakmadığını söyleyerek veto vermesi dünya gündemine oturdu. Ardından İsveç ve Finlandiya, ülkelerinde bulunan FETÖ ve PKK üyesi 33 teröristi iade etmeyeceklerini açıkladı. Erdoğan, 16 Mayıs’taki konuşmasında özellikle İsveç’in terör örgütlerinin kuluçka merkezi olduğunu belirtti. FETÖ firarilerine sahip çıkan İsveç, aynı zamanda PKK’ya da destek veriyor. İki ülkeye de net mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.” açıklamasını yaptı. Bugün, İsveç ve Finlandiya resmi olarak NATO üyeliği için başvuru yaptı. Tüm bu gelişmeler devam ederken İsveç medyası, ülkedeki firari teröristlerle röportaj yayınladı. 

İsveç gazetesi teröristlerin ifadelerine yer verdi

İsveç gazetesi Expressen, 17 Mayıs’ta bir yazı yayınladı. “Türkiye, İsveç’i NATO’ya sokmak için Ragıp Zarakolu’yu istiyor” başlıklı yazıda, teröristlerin ifadelerine geniş yer verildi. Erik Wiman tarafından kaleme alınan yazıda, PKK propagandası yapmaktan dolayı yargılanan ve bu esnada İsveç‘e kaçan Ragıp Zarakolu ile röportaj yapıldı. İsmi paylaşılmayan iki teröristin daha ifadeleri, yazıda yer aldı. Expressen’in iletişime geçtiği kişilerin Türkiye’nin iade talep listesinde bulundukları kaydedildi.

FETÖ firarisi Abdullah Bozkurt olduğu tahmin edilen kişinin ifadeleri Expressen’de şu şekilde yer aldı:

“İsminin açıklanmasını istemeyen tanınmış bir TV tartışmacısı ve yazar;

‘Adım, Erdoğan için büyük bir sembolik değere sahip ve şu anda Türkiye’ye iade edilecek olursam, işkence göreceğime yüzde 100 eminim’ dedi.”

FETÖ tetikçisi Abdullah Bozkurt, firar ettiği İsveç’te kurduğu oluşumlarla terör propagandası yapıyor. Stockholm Center for Freedom ve Nordic Monitor, Bozkurt ve diğer firarilerin Türkiye’yi karalamak için yürüttükleri algı operasyonlarının baş organları arasında.

isvec-feto-aciklamasi

Ayrıca, gazete bu kişilerin Türkiye’ye döndükleri taktirde hayatlarının tehlikede olacağından ve işkenceye maruz bırakılacaklarından korktuklarını belirterek, FETÖ propagandasının yayılmasına da ortak oldu. 

Türkiye’de üç ayrı müebbet hapis cezası almış ve ismi açıklanmayan bir başka teröristin ifadeleri ise şunlar: 

“Ne yazık ki, bir metaya dönüşmemin pekala mümkün olduğunu düşünüyorum ve bu hassas dönemde kimliğimi açıklamamamın daha doğru olacağına ilişkin tavsiyelere uyacağım.”

Yine ismi paylaşılmayan bir terörist ise şunları söyledi:

“Ben her zaman İsveç’in NATO üyeliğinden yana oldum ve sürecin bir nesnesi olacağım aklıma bile gelmezdi”

Ayrıca, İsveç’in Türkiye ile masaya oturmaması, bu süreci ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelere bırakması konusunda da tavsiye verdiği belirtildi.

Bir başka terörist ise şu ifadeleri kullandı:

“İsveç’in demokratik bir süper güç olması gerektiğini görmek istiyorum ve sadece Yüksek Mahkeme’nin beni sınır dışı etmemeye karar vermesini umabilirim.”

KAYNAK: EXPRESSEN

 

 

Kategoriler