Anasayfa » İstanbul’daki FETÖ ana davasında reddi hakim talebi
FETÖ'de Bugün

İstanbul’daki FETÖ ana davasında reddi hakim talebi

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın yargılandığı İstanbul’daki ara darbe davasının ilk duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşında yapılan binadaki salonda görülen duruşmaya 12 tutuklu sanık katıldı.

Sanıklara kimlik tespiti sırasında maaşı, uyruğu ve adresi sorulurken bazı şehit yakınları, “zehir olsun”, “TC vatandaşlığından çıkarılsın bunlar” ve “okumuş da ne olmuş” şeklinde tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahilik talebi kabul edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde şehit düşen İlhan Varank, Çengelköy’de şehit olan Murat Akdemir, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde şehit edilen Erol Olçok, oğlu Abdullah Tayyip Olçok ve Akın Sertçelik ile bazı şehit aileleri adına söz alan avukatlar, müdahillik taleplerini iletti.

Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Casper Bilişim Sistemleri AŞ’nin de aralarında bulunduğu bazı kurumlar ile AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü’nün avukatı da davaya müdahil olmak için talepte bulundu.

Bir grup emekli askerin avukatı Bülent Demir de suçtan zarar gördükleri için müdahil olmak istediklerini söyledi.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü ile muvazzaf askerin katılma talebini reddetti.

Mahkeme heyeti, diğer müdahillik taleplerinin kabulüne karar verdi.

Reddi hakim talebi

Daha sonra söz alan avukat Bülent Demir, Mahkeme Başkanı Cem Karaca’ya, bir kısım avukatların sanıklara yönelik beyanlarında “katiller” ifadesini kullandığını belirterek “Siz de araya girerek “Yargılama devam ediyor, katiller diyemezseniz. Yargılamanın sonunda anlaşılacak.” dediniz. İhsası reyde bulundunuz, yani tarafsızlığınızı kaybettiğinizi düşündüğümüzden dolayı reddi hakim talebinde bulunuyoruz.” dedi.

Mahkeme heyeti, reddi hakim talebini değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

Kaynak: NTV

Kategoriler