Anasayfa » İstanbul’daki 15 Temmuz darbe girişimi davalarında ilk karar
FETÖ'de Bugün

İstanbul’daki 15 Temmuz darbe girişimi davalarında ilk karar

İstanbul’daki 15 Temmuz darbe girişimi davalarında ilk karar çıktı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan 1’i tutuklu 24 sanığın yargılandığı davada mahkeme, tutuklu sanık Astsubay Yusuf Yıldız’ın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Yusuf Yıldız ve sanık avukatları ile TBMM ve Başbakanlık avukatları katıldı.

Duruşmada TBMM adına katılma talebinde bulunan avukat Faik Işık, darbe girişimi sırasında Meclis’in de bombalandığını anlatarak sanığa sadece “anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek” suçundan değil, TCK’nın 311. maddesinde yer alan “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemek” suçundan da ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

Sanık ve avukatı beraat talep etti

Söz alan sanık avukatı ise müvekkilinin alt rütbede bir asker olduğunu ve bu nedenle kendisine verilen emir doğrultusunda hareket ettiğini savunarak müvekillinin herhangi bir örgüte üye olmadığını öne sürdü. Yıldız’ın olay gecesi silah kullanmadığını iddia eden sanık avukatı, müvekkilinin beraatini istedi.

Son sözü sorulan sanık Yusuf Yıldız, 15 Temmuz’da mesai bitimine müteakip evine gitmeyi beklerken şu anda vatan haini olarak mahkeme karşısında olduğunu belirterek “FETÖ’cü değilim. Darbeyi destekleyen bir tavrım ve fiilim olmadı. Darbe toplantısına katılmadım, beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Ağırlaştırılmış müebbet aldı

Duruşmada verilen kısa bir aranın ardında hükmü açıklayan mahkeme, tutuklu sanık astsubay Yusuf Yıldız’ın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini karara bağladı.

Mahkeme, sanığın atılı suç nedeniyle bir pişmanlığının bulunmayışı ve verilen hapis cezasının geleceği üzerindeki olası etkisi nazara alınarak Yıldız hakkında indirim maddelerinin uygulanmasına gerek yer olmadığını karar verdi.

Sanık hakkında her ne kadar “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açılmış olsa da sanığın söz konusu kurumlara karşı bir eyleminin olmadığı kanaatine varan mahkeme heyeti, sanığa bu suçtan ceza verilmesine yer olmadığını karara bağladı.

Mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen “FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan ceza verilmesine yer olmadığına da hükmetti.

23 er için beraat kararı

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, olay tarihinde er olarak görev yapan diğer 23 sanığın ise suç işleme kasıtlarının olmaması nedeniyle tüm suçlardan beraatini kararlaştırdı.

Söz konusu karar, FETÖ’nün İstanbul’daki darbe girişimine ilişkin açılan davalarda verilen ilk karar oldu.

Kaynak: NTV

Kategoriler