Anasayfa » İlker Başbuğ’u tutuklayan hâkim savunma yaptı
FETÖ'de Bugün

İlker Başbuğ’u tutuklayan hâkim savunma yaptı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u “terör örgütü kurmak” iftirasıyla tutuklayan FETÖ’cü hâkim Vedat Dalda, suç kastıyla hareket etmediğini iddia etti.

FETÖ’nün “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik soruşturmanın yargı ayağını oluşturan ve binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 hâkim ve savcının yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Duruşmada savunma yapan, kamuoyunda “eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u tutuklayan hâkim” olarak bilinen sanık Vedat Dalda, FETÖ üyesi olmadığını söyledi.

FETÖ’nün üst düzey yöneticileriyle görüşme yapmadığını savunan Dalda, hayatının hiçbir döneminde örgütün medya organlarını takip etmediğini belirtti.

Dalda, hakkında beyanda bulunan eski bir meslektaşının ifadelerini reddederek kendisine iftira atıldığını ileri sürdü.

Zaman gazetesi küpürlerini bilmiyormuş

Mahkeme Başkanı Öztunç, Dalda’ya dosyasında bulunan Sızıntı dergisi ve Zaman gazetesine ait kupürleri gösterdi. Bunun üzerine Dalda, “Bunlarla benim alakam yok, niye dosyaya girmiş bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Suç kastıyla hareket etmemiş

Bir kişinin hukuk fakültesinde okuduğu sırada ders notları için görüştüğü Vedat Dalda’nın elinde örgüte ait gazeteler olduğu ve daha sonra kendisinin FETÖ evine götürüldüğünü anlattığı ifadelerinin hatırlatılması üzerine Dalda, söz konusu beyanların gerçek olmadığını iddia etti.

İletişim tespit kararlarını örgütün zorlamasıyla değil, hukuk ve vicdani kanaat çerçevesinde verdiğini dile getiren Dalda, görev yaptığı süre içerisinde suç kastıyla hareket etmediğini savundu.

Kaynak: AA

Kategoriler