Anasayfa » İhsan Yılmaz ABD’yi FETÖ konusunda uyardı
FETÖ'de Bugün

İhsan Yılmaz ABD’yi FETÖ konusunda uyardı

İhsan Yılmaz

İhsan Yılmaz paralarının intikamını aldı 

İhsan Yılmaz  Bank Asya’da iç edilen paralarının intikamını fena aldı. Firari FETÖ tetikçisi İhsan Yılmaz 15 Nisan’da katıldığı bir yayında FETÖ’nün “charter school”lar üzerinden ABD ordusuna sızmaya çalıştığını açıkladı. Firari FETÖ’cü İhsan Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile talimat ile Bank Asya’ya binlerce dolar yatırdığını ve geri alamadığını söylemişti. FETÖ’nün darbe girişiminden sonra kapatılan gazeteci “Today’s Zaman” yazarlarından olan İhsan Yılmaz, terör örgütünün sözde üniversitesinde akademisyenlik yapıyordu. Yurt dışına kaçtıktan sonra terör örgütünün muhalif kanadı içerisinde yer alan İhsan Yılmaz’ın itirafı sonrası ABD makamlarının harekete geçip geçmeyeceği merak ediliyor.  Firari FETÖ’cü İhsan Yılmaz’ın itirafları terör örgütünün Türkiye’de de devlet kurumlarına sızmaya çalıştıklarını bir kez daha ispatladı.

FETÖ ABD yapılanması

FETÖ’nün ABD’deki tabana yönelik çalışmaları uzun yıllardır devam ediyor. 6 bölgeye ayırdıkları ABD’nin yerel düzeydeki temsilciler meclisi seçimlerinde, örgütün kendi istediği anlaşmalı adayların seçim kampanyalarına maddi destek vererek seçimleri yönlendirdiği biliniyordu. Ayrıca lobicilik faaliyetlerini gerçekleştirmek için 2016 yılında Washington’da kendi lobi şirketini kuran örgüt, birçok olayda Türkiye’nin karşısında yer alarak muhalefeti desteklemişti. Bunun yanı sıra terör örgütünün adı uzun süre Atlanta şehrinde yaşanan dolandırıcılık olaylarıyla anılmıştı. Türkiye’den ABD’ye kaçan FETÖ’cü iş adamlarına yardımcı olunacağı vaadiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia Eyaleti’nin başkenti Atlanta’da açılan “Star Chain” isimli şirketle dolandırıcılık tezgâhı kurulmuştu. Ortaklık yoluyla en az 30 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı kaydedilen dolandırıcılık olaylarında, örgüt içinde çıkan kavgalara FBI dahil olmuştu.

FETÖ’cüler itirafçıları susturmaya çalışıyor

Askeri Yüksek Mahkeme üyelerinin imamlığını yapan “Zeyd” kod adlı Tuncay Opçin, 25 Temmuz 2020 tarihinde ismini vermediği bir örgüt mensubunun FBI’a muhbirlik yaptığını iddia eden bir paylaşım yapmıştı. Örgütün itirafçılarını oldukça sert bir dille eleştiren Opçin, “Muhbirliğin adını hakperestlik koymuşlar. ABD’de Hizmet’le ilgili FBI’ın bilmediği neyi anlatacaklar çok merak ediyorum.” açıklamasında bulunmuştu. Açıklamada adı geçen ismin ise terör örgütü yöneticilerine yönelik eleştirileriyle bilinen Elvan Aktaş olduğu ortaya çıkmıştı. FBI’ın karıştığı bu kavga, örgütün içindeki mali krizin durumunu bir kez daha gözler önüne sermişti.

İhsan Yılmaz: “Bunlar Manyak” 

Türkiye’den firar etmesinin ardından Avustralya’da Deakin Üniversitesi’nde akademik hayatına devam eden İhsan Yılmaz, örgütün sözleşmeli okulları kullanarak ABD ordusuna sızmak için yürüttüğü çabaları itiraf etti.

Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“İki yıl kadar önce Amerika’dan bir ziyaretçim geldi. Dedim ki, bunlar ne kadar manyak, Charter School üzerinden Amerikan ordusuna adam sokuyorlar. Türkiye’de bu işi yapmaya alışmışlar, Amerika’ya gitmişler orada da bu işi devam ettiriyorlar. Sivil birisi 20 yıldır Amerika’da ama bakıyorsunuz, Türkiye’de Adil Öksüz ne iş yaptıysa onu yapmış. Hatta Amerika’ya gittikten sonra bile Adil Öksüz gibi eski talebeleri üzerinden o işleri yapmaya devam etmiş. Dedi ki, ‘Ya evet, ama o üniteyi lağvediyoruz’.”

“Şoke oldum, benim bu adamlarla bir işim olamaz”

FETÖ/PDY hali hazırda Amerika’da 30’a yakın eyalette sözleşmeli okul işletiyor. Yılmaz’ın itirafına göre, örgüt işlettiği okullar aracılığıyla ABD ordusuna sızmaya çalışıyor. Yılmaz, ABD ordusuna sızmaya yönelik “hususi hizmet” yapılanması iddiasından ilk kez 2017 yılında haberi olduğunu ifade etti. Örgütün ABD’deki illegal yapılanmasını araştıran Amsterdam Hukuk Bürosu’nun raporunu okuyarak durumdan haberdar olduğunu belirten Yılmaz’ı, kendi ifadesine göre 2019 yılında ABD’den gelen üst düzey bir örgüt yöneticisi doğruladı. İsmini vermediği üst düzey örgüt yöneticisinin doğrulamasının ardından şok geçirerek örgütle bağlarını tamamen koparma kararı aldığını ifade eden Yılmaz şunları kaydetti:

“Ben şoke oldum. Adamlar Amerika’da, buna hususi hizmet diyorlar, askeriyeye adam sokma ünitesi kurmuşlar. Onun bu cümlesini duyunca dedim ki, kesinlikle benim bu adamlarla bir işim olamaz ama tertemiz insanlar var, istiyorsunuz ki onların da gözü açılsın, kendilerini korusunlar, yanlış adamların yanlış işlerine bulaşmasınlar.”

FETÖ’cü itirafçıdan ABD’ye uyarı

FETÖ’cü Yılmaz, ABD’de yaşayan örgüt tabanını uyararak şunları söyledi:

“Bin tane rapor yazdık, uyardık, bu adamın değişeceği, dönüşeceği yok. Şimdi Amerika’dakilerin de başını yakacak. Seni mahvederler. Amerika’nın 17 tane istihbarat örgütü var. Kod isimler kullanmalar. Adamın adı Murat, bakıyorsun alakası yok, başkaymış ismi. Hala bu hatalar yapılıyor. ‘Cemaatin Ali Heyeti’ denilen ekibin yarısı nerede ise yine bu adamlardan oluşuyor. Türkiye’de devletin içinde kalan yüzde 1’lik, binde 1’lik üniteleri hala kontrol edelim derdindeler. Yönetelim, yarın belki tekrar güçleniriz düşüncesiyle.”

Şahsi Twitter hesabından yorumlara cevap veren Yılmaz, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Charter okullardan ABD ordusuna adam sokmak için ünite kurmuşlar; Avukat R. Amsterdam bunu rapora yansıtınca da lağvetmişler. Aynı ‘heyet’, aynı şeyleri yapmaya devam ediyor; çok kişiyi yakacaklar farklı ülkelerde! Sorun ABD ordusuna kişilerin teşvik edilmesi değil. Bunlar, aynen Türkiye’de yaptıkları gibi bu askerleri hayatları boyunca rehberlik, murakabe diye takip edecekler.”

Kaynak: Anadolu Ajansı 

Kategoriler