Anasayfa » Hıristiyanların Katledilmesinde FETÖ Parmağı
Cinayetler

Hıristiyanların Katledilmesinde FETÖ Parmağı

Dinler arası diyalog ve hoşgörü" sloganını kendisine maske yapan FETÖ 2000'lerde Hristiyan yurttaşları hedef göstermekteydi.

“Dinler arası diyalog ve hoşgörü” sloganını kendisine maske yapan FETÖ 2000’lerde Hristiyan yurttaşları hedef göstermekteydi. Bu hedef göstermeler sonucu bir çok Hristiyan yurttaş saldırıya uğradı, hatta öldürüldü. Bunları yapma amaçlarından biri Türkiye’deki özellikle muhafazakar kesimi “Hristiyan düşmanlığı” üzerinden suçlayarak sindirmek ve kontrol altına almaktı. Nitekim Ergenekon davaları başladığında da işlenen, hatta bilfiil dahil oldukları cinayetleri toplumun çeşitli kesimlerinin üzerine yıkmaya çalıştılar.

Screenshot_2

FETÖ’nün Hristiyan karşıtı propagandayı yürütüldüğü, kayyum atanmadan önce örgüt yayını olan Zaman gazetesi arşivinden bazı haberler şöyle:

zaman-1
Zaman, 5 Ağustos 1994 tarihli, “Anadolu’da misyoner sondajları” başlıklı haberinde Anadoluda Hristiyanlarını ve din görevlilerini hedef gösteriyor.
zaman-2
Zaman, 1 Eylül 1994 tarihli, “Misyonerler azıttı” başlıklı haberinde Hristiyan misyonerlerin Kuran-ı Kerim sayfaları arasına broşür koyduklarını söyleyerek Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-3
Zaman, 5 Ağustos 1994 tarihli, “Terörün şefi Ermeni” başlıklı haberinde PKK’nın yönetici kademesinin Ermeni olduğunu iddia ederek ırkçı bir kışkırtma yapıyor ve Ermenileri hedef gösteriyor.
zaman-7
Zaman, 28 Eylül 1991 tarihli, “Şimdi de çocuklar misyonerlere satılıyor!” başlıklı haberinde Hristiyan din adamlarının çocukları misyonerlere sattığını büyük başlıklarla vererek Hristiyanları hedef haline getiriyor.
zaman-12
Zaman, 12 Ağustos 1994 tarihli, “Kültür hizmeti mi, misyonerlik mi?” başlıklı haberinde İzmir’e gelen ve için kütüphane bulunan bir gemiyi hedef gösteriyor. Misyoner düşmanlığına devam ediyor.
zaman-13
Zaman, 12 Temmuz 1991 tarihli, “Meydan misyonerlerin” başlıklı haberinde misyonerlerin Afrikayı ele geçirmeye başladığını anlatıyor.
zaman-20
Zaman, 22 Mart 1993 tarihli, “Kiliseler misyonerlik faaliyetinde” başlıklı haberinde Diyanet İşleri Başkanının Kiliselerin misyonerlik faaliyetinde olduğunu söylemesini büyük başlık halinde veriyor.
zaman-21
Zaman, 17 Aralık 1994 tarihli, “Amaç dini casusluk” başlıklı haberinde Kiliseleri ve misyonerleri hedef gösteriyor.
zaman-22
Zaman, 18 Ağustos 1994 tarihli, “Aman papaz efendi derdime bir çare” başlıklı haberinde misyonerlerin çeşitli kılıklar altında sinsi faaliyet yürüttüğünü veriyor. Bunlardan biri olarak da hastaneleri işleyerek misyonerleri hedefe koyuyor.
zaman-25
Zaman, 9 Haziran 1993 tarihli, “Kiliseden sinsi tuzak” başlıklı haberinde Kiliseleri hedef gösteriyor.
zaman-26
Zaman, 12 Aralık 1988 tarihli, “Terör dersi veren papaz” başlıklı haberinde Hristiyan din adamlarını hedef gösteriyor.
zaman-28
Zaman, 9 Ekim 1991 tarihli, “Misyonerlik’te Yeni Yaklaşım” başlıklı haberinde Hristiyan misyonerlerin Kürt ve Arapları hedefe aldığını belirterek Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-29
Zaman, 8 Ocak 1992 tarihli, “Gençliğe misyoner çengeli” başlıklı haberinde misyonerlerin bu kez de gençleri ilgilendiren konulara eğilerek gençlere tuzak kurduğunu belirtiyor. Misyonerleri yeniden hedef haline getiriyor.
zaman-31
Zaman, 29 Eylül 1988 tarihli, “Hıristiyanlar propagandaya hız verdi” başlıklı haberinde yine Hristiyanları hedef gösteriyor. Misyonerlerin Ankara’nın lüks semtlerinde faaliyetlerini arttırdığını söylüyor.
zaman-33
Zaman, 3 Temmuz 1993 tarihli, “Tarsus’ta Hıristiyanlığın ihyası hızlandı” başlıklı haberinde Tarsus’da misyonerlik faaliyetinin arttığını belirterek Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-37
Zaman, 23 Mayıs 1991 tarihli, “Papa’dan büyük ayıp” başlıklı haberinde Papa’nın misyonerlere özel çağrı yaptığını belirterek dolaylı yoldan misyonerleri ve Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-43
Zaman, 2 Şubat 1993 tarihli, “Gemlik’te misyoner kampı” başlıklı haberinde Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-49
Zaman, 6 Mart 1993 tarihli, “Misyonerler İTÜ’ye sızdı” başlıklı haberinde Hristiyanları ve özellikle İTÜ’deki Hristiyanları hedef gösteriyor.
zaman-50
Zaman, 9 Ekim 1993 tarihli, “ODTÜ’de misyonerlik” başlıklı haberinde Hristiyanları ve özellikle ODTÜ’deki Hristiyanları hedef gösteriyor.

Hedef Göstermelerin Sonucu Gerçekleşen Cinayetler

FETÖ’nün ve Ecevit CHP’sinin Hristiyan yurttaşları sistematik hedef göstermesi ülkede Hristiyan yurttaşlara yönelik tehdit ve saldırıları da arttırdı. Bazı Hristiyan gazeteci ve din adamları ise maalesef öldürüldü. Öldürülen bu Hristiyanların bir çoğunda istihbarat içine yerleşmiş FETÖ mensuplarının kasıtlı ihmali söz konusuydu. Bunlarla ilgili ayrıntı bilgiler için haklarında hazırladığımız sayfalara bakabilirsiniz. 2000’li yıllarda Hristiyan yurttaşlarımıza yönelik ölümle sonuçlanan saldırıların bir kaçı şunlar:

Trabzon’da Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro cinayeti. Tarih: 5 Şubat 2006

Screenshot_4

Zirve Yayınevi katliamı. Tarih: 18 Nisan 2007

Screenshot_3

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti. Tarih: 19 Ocak 2007

Screenshot_6

İskenderun’da görevli Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu ve Havarisel Vekilli Luigi Padovese cinayeti. Tarih: 3 Haziran 2010Screenshot_7

Bunlar dışında bir çok saldırı, tehdit, yaralama veya çeşitli şekillerde zarar verme mevcut. Bu uzun süreli operasyon ile Türkiye’de FETÖ kliğine mesafeli olan Hristiyanları tasfiye etmeyi amaçladılar. Ek olarak cinayetler üzerinden kurdukları kumpaslarla da rakiplerini Hristiyan düşmanı olarak hem ülke içinde hem yurt dışında hedef haline getirdiler.

Kategoriler