Anasayfa » Hrant Dink cinayeti Zekeriya Öz’e uzandı
FETÖ'de Bugün

Hrant Dink cinayeti Zekeriya Öz’e uzandı

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında savcılıkça ifadeleri alınan MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davanın tutuklu sanığı eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılığın sevk yazısında, Muharrem Demirkale’nin, Hrant Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra Zekeriya Öz ile 7 kez telefonla görüştüğü belirtildi. 3 jandarma görevlisi de tutuklandı.

Hakimliğe sevk

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında, şüpheliler tutuklu bulundukları cezaevlerinden Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

Öz ile 7 görüşme

Savcılığın sevk yazısında, Muharrem Demirkale’nin 1997-1999 yılları arasında Bitlis’in Tatvan ilçesinde görev yaptığı sırada Mutki ilçesi savcısı olan Zekeriya Öz ile tanıştığını ve Bitlis’te nadiren görüştüklerini anlattığına yer verildi. İfadesinde, Bitlis’ten ayrıldıktan sonra Öz ile irtibatlarının kesildiğini belirten Demirkale, tayini İstanbul’a çıktıktan sonra tekrar görüşmeye başladıklarını, Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra yaptığı 7 telefon görüşmesinin içeriğini hatırlamadığını söyledi.

Yılmazer ile de irtibatlı

Savcı Kökçü, şüpheli Demirkale’nin 18 Ocak 2007 itibariyle üsteğmen rütbesinde bulunduğu ve bu sırada Zekeriya Öz ile Bitlis’te bile nadiren görüştüğü, Bitlis’ten tayin olduktan sonra irtibatının tamamen kesildiğini belirttiği sevk yazısında, “Demirkale’nin İstanbul’da özel yetkili savcı olarak görev yapan Zekeriya Öz ile Hrant Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra iki telefon ile 7 kez görüşme yaptığını, 19 Ocak 2007’de FETÖ/PDY silahlı terör örgütü şüphelileri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Metin Canbay’la da telefon irtibatlarının bulunduğunu” kaydetti.

İlişkiler hayatın akışına ters

Yazıda, Demirkale’nin üsteğmen rütbesinde bulunması ve üzerinde çok sayıda sıralı amirlerinin yer almasına rağmen, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, özel yetkili savcı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli emniyet müdürleriyle görüşebilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu anlatıldı.

Cinayete katıldılar

Bu suretle şüphelilerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içindeki konumları, bağlantıları ve terör örgütü mensubiyetlerinin ortaya konulduğunun kaydedildiği yazıda, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensubu olan şüpheliler Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya’nın terör örgütünün amaçları doğrultusunda Hrant Dink cinayetinin planlanmasında, cinayet öncesi, cinayet günü ve sonrasında aktif görev aldıkları” ifade edildi.

Tutuklandılar

Savcı Kökçü, ifadelerine başvurduğu şüphelileri “terör örgütü üyeliği” ve “kasten adam öldürme” suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya tutuklandı.

Kaynak: Karar

Kategoriler