Anasayfa » “Hero” yazılı tişörtle terör propagandasına 5 yıl hapis istemi
FETÖ'de Bugün

“Hero” yazılı tişörtle terör propagandasına 5 yıl hapis istemi

Ankara’nın Polatlı ilçesinde İngilizce “Hero” (kahraman) yazılı tişörtle darbe davasının görüldüğü duruşma salonuna girerek FETÖ’cülere moral vermek isteyen Emirhan Baysal hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Cumhuriyet Savcısı Mahmut Arslan tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Baysal’ın FETÖ propagandasını yaptığı iddia edilerek 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Cumhurbaşkanına suikast davasında da benzer propaganda yapıldı

İddianamede, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimine ilişkin 13 Temmuz’da Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Gökhan Güçlü’nün üzerinde İngilizce “Hero (kahraman)” yazan tişörtle girdiği de hatırlatıldı.

Sanık Güçlü’nün duruşmadan çıkarıldığı belirtilen iddianamede, bu olayın yazılı ve görsel basında geniş yer bulduğu, üzerinde “Hero” yazılan tişörtün terör örgütü FETÖ mensuplarınca propaganda aracı olarak kullanılmaya başlandığı iddia edildi.

Sanık ne anlama geldiğini bilmediğini iddia etti

İddianamede ifadesine yer verilen Baysal, Polatlı davasında yargılanan amcası eski Astsubay Halil İbrahim Baysal’ın duruşmasını izlemek için mahkemeye geldiğini, bir mağazadan satın aldığı tişörtün üstündeki yazının ise ne anlama geldiğini bilmediğini söyledi. Baysal, söz konusu tişörtü Muğla’da yaşanan olaydan önce aldığını, gözaltına alındığı güne kadar birçok kez giydiğini ifade etti.

Sanık Baysal hakkında terör örgütü üyesi olmamakla birlikte FETÖ’nün propagandasını yaptığı iddiasıyla 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesince 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İlk duruşma, Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Şubat 2018’de görülecek.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler