Anasayfa » Hasan Durmuşoğlu Dink kararı öncesi kaçamadı
FETÖ'de Bugün

Hasan Durmuşoğlu Dink kararı öncesi kaçamadı

Hasan Durmuşoğlu

Hasan Durmuşoğlu Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı

Hasan Durmuşoğlu, Hrant Dink cinayeti sırasında Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu  Yardımcılığı görevini üstleniyordu. İstanbul 14. Ağır Ceza mahkemesinde görülen Hrant Dink cinayeti davasında tutuksuz yargılanan Hasan Durmuşoğlu 26 Mart’a kalan karar duruşması öncesi Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı. Durmuşoğlu ve eşi ile birlikte FETÖ’den ihraç 4 kişi daha Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Millî İstihbarat Teşkilatı Ankara Bölge Başkanlığının ortak çalışması ile Bolu’da yakayı ele verdi. Yapılan operasyonda FETÖ’nün gaybubet evleri sorumlusu ihraç KOSGEB Maşmüfettişi Yasin Temur, öğretmen eşi Aslı Temur, eski Emniyet Müdürü Cihangir Baycan ile ihraç Binbaşı Hakan Uzunay birbirini takip eden iki arabada kaçış malzemeleri ile birlikte ele geçirildi.

Hasan Durmuşoğlu hakkındaki karar 26 Mart’ta açıklanacaktı

Hasan Durmuşoğlu, görevli hâkimin kalp krizi geçirmesi sonucu karar duruşması 26 Mart’a ertelenen Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında yargılanıyordu. Masum olduğunu iddia eden Hasan Durmuşoğlu, Ogün Samast ve Hrant Dink isimlerini cinayetten önce hiç duymadığını söyleyerek mahkeme heyetiyle dalga geçmişti. Durmuşoğlu Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisini içeren istihbarat raporlarını imha etmekle suçlanıyordu. Durmuşoğlu hakkında mütalaasını veren savcılık “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan beraatını, “Resmi belgeyi yok etmek, bozmak ya da gizleme” ve “Görevi kötüye kullanma” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti.

Hasan Durmuşoğlu ile birlikte yakalanan ihraç KOSGEB Maşmüfettişi Yasin Temur’un FETÖ’nün “gaybubet” evleri sorumlusu olduğu tespit edildi. Emniyet birimleri operasyon kararını da Yasin Temur ve ihraç edilmiş öğretmen olan eşi Aslı Temur’un yurt dışına kaçış hazırlığı içerisinde olduğunun tespitiyle başladı. Sabah gazetesinden Halit Duran’ın haberine göre iki araçla hareket eden FETÖ’cüler arada mesafe bırakarak önlem almaya çalıştı.

Yakalananlar arasında bulunan Cihangir Baycan 18 Ağustos 2016’da ihraç edilmişti. Baycan ihraç edilirken Emniyet Genel Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Amiri görevindeydi. Baycan’ın FETÖ içerisinde örgüte sadakati yüksek kişileri tanımlamak için kullanana A5 kategorisinde olduğu bildirildi.

Yapılan operasyonda yakalanan bir diğer isimse 6.Piyade Tümen Harekat Eğitim Şube Müdürü görevindeyken meslekten ihraç edilen Hakan Uzunay oldu. Uzunay’ın ByLock kullanıcısı olduğu için tutuklanması istenmişti.

Kaçma ekipmanlarıyla yakalandılar

FETÖ şüphelilerin araçlarında 5 bin 415 avro ve 150 dolar ile tablet, cep telefonu ve Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a kaçmak için kullandıkları pusula, termometre, düdük, termal ısıtıcı, termal atlet, halat ve baş üstü lamba ele geçirildi.

Kategoriler