Anasayfa » “Halk üzerinize gelirse ayaklarına sıkın”
FETÖ'de Bugün

“Halk üzerinize gelirse ayaklarına sıkın”

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal etmek isteyen 12’si tutuklu, 14’ü rütbeli 90 askerin yargılandığı davada bazı tutuksuz sanıklar ile tanıkların ifadeleri alındı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısında oluşturulan binada yer alan duruşma salonunda görülen davada, tanık polisler dinlendi.

Tanık olarak ifade veren polis memuru Serdar Çelik ve Yıldırım Kamer, 15 Temmuz günü İstanbul Valiliğinde yaşanan olayları anlattı.

Çelik, rütbesini hatırlayamadığı bir komutan ile beraberindeki bazı rütbelilerin kendilerine silah doğrulttuğunu belirterek “O gün komiserimizin talimatıyla Valiliğe doğru gittik. Çok geçmeden askeri araçlar geldi. Biz 2 kişiydik. Bize silah doğrultarak Valiliğin güvenliğini alacaklarını, silahlarımızı teslim etmemizi istediler. Bende Mp5 vardı. İsmini bilmediğim bu rütbeli silahımı almaya çalıştı. İki kişi olmamızdan dolayı teslim etmek zorunda kaldık. Bu durumu da bağlı bulunduğumuz birim müdürüne bildirdik.” dedi.

15 Temmuz günü darbe girişimi sırasında mesaide olduğunu anlatan Kamer, polisler arasında haberleşme için kurulan whatsapp grubundan, askerlerin çeşitli yerlere intikal ettiği bilgisinin geçtiğini ifade etti.

Askerlerin kendilerine silah doğrulttuğunu söyleyen Kamer, “Valiliğe gittik kısa bir süre sora sanırım yüze yakın asker geldi. Bize silah doğrultarak silahlarımızı aldılar. ‘Silahlarınızı teslim etmezseniz sizin için iyi olmaz.’ dediler. Bu durumu amirlerimize rapor etmiştik. Bize Vatan İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelmemizi ve yedek silahlarımızı almamızı emrettiler. Silahımızı almaya gittik. Tekrar valiliğe geldiğimiz de ise askerler dağılmak üzereydi. Zaten halk kalabalıklaşmaya başlamıştı.” diye konuştu.

“Halk üzerinize gelirse ayaklarına sıkın”

Söz alan tutuksuz sanıklardan Batur, 21 Temmuz günü teskeresini alacağını belirterek, şunları söyledi:

“21 Temmuz’da tezkeremi alacaktım. 15 gün cezaevinde yattım. Psikolojim bozuldu. Hepsinden şikayetçiyim. O gün yüzünü ilk defa gördüğüm bazı rütbeliler, ‘Halk üzerinize gelirse önce havaya sonra ayaklarına sıkın.’ emrini vermişti. Bize halkımıza sıkın emrini verdiler ama biz halkımızı sevdiğimiz için emirlere uymadık.”

Duruşma, tanıkların ifadelerinin alınmasıyla devam ediyor.

Kaynak: AA

Kategoriler