Anasayfa » Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran FETÖ’cü savcıya 15 yıl hapis istemi
FETÖ'de Bugün

Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran FETÖ’cü savcıya 15 yıl hapis istemi

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012’de “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağıran FETÖ’cü savcı Sadrettin Sarıkaya hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen ve İstanbul’da yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Sarıkaya hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma tamamlandı.

Sarıkaya hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan 58 sayfalık iddianame, Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Sanığa ait HTS analiz raporlarının yer aldığı iddianamede, Sarıkaya’nın haklarında FETÖ üyeliği ya da yöneticiliği ile suçlanan birden fazla kişiyle iletişim içerisinde olduğu, bunlardan birçok kişinin kamuoyuna yansıdığı şekilde FETÖ bünyesinde önemli şahsiyetler olduğunun anlaşıldığı, bu kişiler arasında Yeşim Sayıldı, Muammer Akkaş, MİT tırları savcısı Aziz Takçı, Ahmet Can, Celal Kara gibi isimlerin bulunduğuna işaret edildi.

ByLock kullanıcısı

İddianamede, Sarıkaya’nın ayrıca örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yakınında bulunan ve onunla irtibatlı olan Suat Yıldırım’la 21 kez görüştüğü tespit edilen Doç. Dr. Turan Uslu ile de iletişim kaydının bulunduğu ve örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirtildi.

Sarıkaya’nın 15 Temmuz’dan önce Erzurum’dan ayrıldığının ve darbe teşebbüsünden sonra da firari olarak arandığının anlatıldığı iddianamede, sanığın 18 Şubat’ta İstanbul’da saklanırken eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ve eski savcı Adnan Çimen’le beraber yakalandığı kaydedildi.

 

Kaynak: AA

Kategoriler