Anasayfa » Gülen’in tecavüzcü akrabalarını kollayan polisler yargılanıyor
FETÖ'de Bugün

Gülen’in tecavüzcü akrabalarını kollayan polisler yargılanıyor

Gülen’in kardeşi Seyfullah Gülen

Erzurum’da 2007 yılında şikayet üzerine ortaya çıkan “15 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel istismar olayı” ile ilgili soruşturmayı, elebaşı Gülen’in kardeşi ve yeğeninin de şüpheliler arasında yer aldığı için örtbas eden 16 polisin yargılanmasına devam ediliyor.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ünal Doğruel, Sincan T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. Diğer sanıkların olmadığı duruşmada bazı sanık avukatları da hazır bulundu.

Tutuklu sanık Doğruel, duruşmada yaptığı savunmasında, üzerine atılı suçları kabul etmeyerek masum olduğunu öne sürdü.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve eksik evrakların tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

FETÖ nasıl örtbas etmişti?

Erzurum’da, 29 Ekim 2007’de Dadaşkent Polis Merkezine gelen 15 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğu S.Ö, birçok erkek tarafından tehdit ve zorlamayla cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla şikayetçi olmuş, acil koruma kararı alınarak Nenehatun Kız Yetiştirme Yurduna yerleştirilmişti.

Açılan ilk soruşturmada 8 kişi tutuklanmış ve derinleştirilen soruşturmada aralarında Fetullah Gülen’in yeğeni ve 2014’te vefat eden kardeşi Seyfullah Gülen’in de bulunduğu 90’a yakın şüpheli belirlenmişti. Bu aşamadan sonra hem soruşturma savcısı değiştirilmiş hem de kız çocuğu başka kente gönderilmişti. Genişletilen soruşturmada şüpheli olarak belirlenen, aralarında Gülen’in kardeşi Seyfullah Gülen ve yeğeninin de bulunduğu kişiler hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Bu dosyaların kapatılmasının ardından ilk soruşturmada tutuklananlar da tutukluluklarına itiraz ederek, 8 Kasım 2012’de serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın FETÖ üyesi emniyet mensuplarınca kapatıldığı iddiaları üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Bartın, Eskişehir, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Van ve Sinop’ta 18 Ocak 2016’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 13 polis gözaltına alınmıştı. 3’ü emniyet müdürü, biri emniyet amiri, 3’ü polis memuru 7 şüpheli tutuklanmış, 6 polis memuru ise yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı.

İddianamede, tutuklu sanıklar 3 emniyet müdürü ve bir emniyet amiri için 5 yıl 6 aydan 58 yıla kadar, diğer polisler için de 5 yıl 6 aydan 44 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: AA

Kategoriler