Anasayfa » Gülen’in aşçısı “Amişler”i istismar ediyor
FETÖ'de Bugün

Gülen’in aşçısı “Amişler”i istismar ediyor

ABD’de FETÖ üyeleri, kurdukları “Natürlich” adlı süt ürünleri firmasında teknolojiyi kullanmayı reddeden ve doğal şekilde hayatlarını sürdüren “Amişler”in ismini kullanarak ticaret yapıyor.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in kaldığı Pensilvanya’daki malikenin aaşçısı Murat Hokka’nın başkanlığını yaptığı süt ürünleri firması Natürlich, “Mudi Farm Export LLC” şirketine bağlı faaliyet gösteriyor. Şirketin internet sayfasında ne çiftlik ne de fabrikanın adresi ve resimleri bulunuyor. Natürlich’in internet sayfasında üretilen yoğurt ve peynirlerin “Lancaster ürünü” olduğu ve “Saylorsburg’da sevgiyle üretildiği” ifadesi yer alıyor.

Gülen’in kaldığı kampın yaklaşık 100 metre yakınında “Mudi Farm” adlı bir çiftlik bulunuyor ve çiftliğin içinde hayvanların otladığı görülüyor. Ancak bu çiftliğin “Mudi Farm Export LLC”ye ait olduğuna ilişkin bir iz yok. Çiftliğin girişinde bir posta kutusu bulunuyor ancak herhangi bir tabela yer almıyor.

“Amişler”in yoğun yaşadığı Lancaster ile Mudi Farm’ın bulunduğu Saylorsburg arasında ise 150 kilometreden fazla mesafe var. Şirket yetkilisi, fabrikalarının Lancaster’da olduğunu söylese de adresi vermekten kaçınıyor. Yetkili, Amiş ortakları bulunduğunu ve ürünlerin ortakları tarafından üretildiğini savunuyor. İnternet sayfasında ise herhangi bir ortaklık yapısından bahsedilmiyor ve sadece Hokka’nın başkan olduğu bilgisi yer alıyor.

Pensilvanya’nın aşçısının şirketi

Firmanın internet sayfasında “Mudi Farm Export LLC”nin 2005’te Saylorsburg’ta kurulduğu, 2009-2013 yıllarında Türkiye, Suudi Arabistan ve Rusya’ya büyükbaş hayvan ihracatı yaptığı, 2016’da “Natürlich Amish Yogurt” ve “Natürlich Amish Artisanal Cheeses” markalarının kurulduğu anlatılıyor.  Sadece başkan olarak Hokka’nın isminin geçtiği sitede, “Başkanımız Murat Hokka’nın şef olarak edindiği tecrübeler lezzetimize katkı yapıyor.” ifadeleri yer alıyor.

Teknolojiden faydalanmıyorlar

ABD’nin başta Pennsylvania olmak üzere bazı orta batı eyaletlerde yaşayan Amişler, Hristiyanlığın katı kuralları olan bir mezhebinden geliyor.

Amişler doğal ve basit bir yaşamı benimseyerek elektrik, motorlu araçlar, telefon gibi teknolojik imkanları kullanmayı reddediyor. Son dönemde bazı Amiş gruplarda bu kurallar esnetilse de Amişler doğal yaşamı benimsedikleri için ürettikleri tarım ve hayvancılık ürünlerine organik ve sağlıklı olduğu gerekçesiyle ciddi talep oluyor. Bu talebi değerlendirmek isteyen bazı firmalar da Amiş ürünü olmasa da ürünlerinde Amiş ismi kullanabiliyor.

Kaynak: Haber 7 

Kategoriler