Anasayfa » Gülen’i mehdi ilan eden kamikaze hâkime ağırlaştırılmış müebbet
FETÖ'de Bugün

Gülen’i mehdi ilan eden kamikaze hâkime ağırlaştırılmış müebbet

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi İlhan Karagöz 4 Temmuz 2016 tarihinde elebaşı Gülen’i “mehdi” ilan eden bir karara imza atmıştı. 15 Temmuz’dan oldukça kısa bir süre önce aldığı bu skandal kararda Karagöz, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere bakan ve milletvekillerini çete ilan ederek devletin zirvesinin Genelkurmay Başkanlığı tarafından tutuklanmasını talep etmişti.

Darbeyi kışkırtan mahkeme kararıyla büyük tepki toplayan Karagöz hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcı İsa Dalgıç’ın hazırladığı 106 sayfalık iddianamede önemli noktalar dikkat çekti. “FETÖ’nün uyuyan hücrelerinden biri” olduğu değerlendirmesi yapılan Karagöz’ün, Balyoz davasında bilirkişi olarak görev yapan TÜBİTAK çalışanları Hayrettin Bahşi, Tahsin Türköz ve Erdem Alpaslan’ın hazırladıkları gerçeğe aykırı rapor nedeniyle yargılandıkları mahkemenin hâkimi olduğu vurgulandı.

Karagöz, darbe girişiminden 11 gün önce aldığı skandal kararda, Cumhurbaşkanını “deccal”, elebaşı Gülen’i ise “mehdi” ilan etti. Kararda dikkat çeken bir diğer nokta ise Karagöz’ün “biz” ifadesini kullanarak kendisini FETÖ’nün bir parçası olarak lanse etmesi oldu.

Skandal kararda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı yetkililerin bu suç duyurumuz doğrultusunda derhal olaya el koyarak ismi geçen herkesi derhal gözaltına alması ve sonra da yapılması gerekenlerin sırayla yapılması ve bu bağlamda tüm yurda giriş ve çıkışların tutularak ismi geçen ya da geçmeyen tüm milletvekilleri, belediye başkanları, iş adamları, gazeteciler, emniyetçi, hakim ve savcı kesimleri için de yurttan çıkışlarının engellenerek haklarında derhal soruşturma işlemlerinin yapılmasına özen gösterilmesine..”

Karagöz’ün Çağlayan Adliyesindeki odasında yapılan aramada 1 adet ‘H’ serisi dolar bulunmuştu.

Karagöz hakkında, “Anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçları kapsamında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler