Anasayfa » Gülen darbeyi ulusalcılara yıkmaya çalıştı
FETÖ'de Bugün

Gülen darbeyi ulusalcılara yıkmaya çalıştı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Mısır’da yayımlanan darbeci Sisi yanlısı El-Yevm 7 gazetesine röportaj verdi.

Örgütünü aklamak için ulusalcıları suçladı

Gülen, “15 Temmuz’da darbe teşebbüsünün kimin tarafından yapıldığını düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya “ulusalcı laik bir kesimin yapmış olabileceği” cevabını verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin “tiyatro” olduğu yalanını dolaşıma sokan FETÖ’nün bu konuda taktik değiştirdiği göze çarptı.

Gülen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı yeni bir askeri eylem beklemediğini ve böyle bir darbe hareketini kabul etmeyeceğini söyledi.

Yargının FETÖ ile mücadele etmesinden rahatsız

“Türk milletinin tercihine saygı duyduğunu, ülkeyi yönetmek için bir ‘çobanı’ bile seçebileceğini” söyleyen Gülen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir diktatör gibi hareket ederek yargıyı kontrol altına aldığını” iddia etti. Yargıdaki FETÖ’cülerin temizlenmesi ve devletin örgütle topyekün mücadele etmesi karşısında Gülen’in “yargı kontrol altında” tezini işlemesi dikkat çekti.

Röportajı yapan Hashem Al Fakhrani, terör örgütü liderine Türkiye aleyhinde sorular yöneltip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanmasının mümkün olup olmadığını sordu. Fetullah Gülen, bunun zor olduğunu ve Türkiye’de bazı muhalefet liderlerinin de Erdoğan’ı desteklediğini söyledi.

Gülen, ABD Devlet Başkanı Trump’ın kendisini Türkiye’ye iade etmesi durumunda kaçmaya teşebbüs etmeyeceğini ve Türkiye’ye gideceğini de öne sürdü.

Kaynak: İHA

Kategoriler