Anasayfa » Gezi provokasyonunun arkasında FETÖ’nün olduğu belgelendi
FETÖ'de Bugün

Gezi provokasyonunun arkasında FETÖ’nün olduğu belgelendi

Gezi Parkı olaylarının dördüncü yıl dönümünde eylemi kışkırtan emniyet müdürleri ile soruşturan savcı ve hakimlerin FETÖ’cü çıkması, kalkışmanın hükümeti devirmeye yönelik bir provokasyon olduğunu tescil etti. Çevrecilerin çadırlarını yakan, basın açıklaması yapan kadınlara hardal gazı sıkarak olayları provoke eden polis müdürlerinin ByLock’u kullanıcısı olduğu tespit edilirken 15 Temmuz gecesi darbecilerle birlikte hareket edecek kadar örgüte bağlı olduğu ortaya çıktı.

Taksim Gezi Parkı’nda yapılacak çevre planlaması için yaklaşık 40 ağacın yeri değiştirilecek, yeni fidanlar dikilerek çok daha fazla yeşil alan düzenlemesi yapılacaktı. 27 Mayıs 2013’te alana iş makinelerinin gelmesi üzerine sosyal medya üzerinden örgütlenen gruplar, sözde çevreci eylemlerini hükümet karşıtı gösteriye dönüştürdü. Tüm yurda sıçrayan olaylarda 7 kişi hayatını kaybetti, 4 bin kişi yaralandı ve yaklaşık 5 bin kişi gözaltına alındı. Yüzlerce iş yeri, polis araçları, ambulanslar, belediye otobüsleri, özel otomobiller yakılarak kullanılamaz hale getirildi. Lokal bir eylemi ülke genelinde kontrolden çıkan gösterilere dönüştürenler ise FETÖ’nün emniyet ve yargıdaki uzantıları oldu.

Mithat Aynacı

Bu isimlerden ilki, “orantısız güç” kullanan dönemin Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Mithat Aynacı’ydı. Gezi olaylarındaki tavrıyla şimşekleri üzerine çeken Aynacı, FETÖ’nün 17-25 Aralık sivil darbe girişiminden sonra açığa alındı ama mahkeme kararıyla geri döndü. Aynacı, FETÖ üyesi olmak suçundan aranırken 15 Temmuz gecesi İstanbul Emniyet Müdürlüğünü işgale giden bir tankın içinden çıktı. Yakalandığında üzerinde askeri üniforma bulunan Mithat Aynacı’nın ilk işi telefonunu “fabrika ayarlarına” döndürmek oldu ancak bu hamlesi onu gizleyemedi ve FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı belirlendi.

Ramazan Emekli ve Yunus Dolar

Gezi olaylarını çığırından çıkaran diğer bir isim ise Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli ve Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar’dı. Parkın içinde kurulan çadırların yakılması ve olaylarla özdeşleşen kırmızı elbiseli kadının gözüne biber gazı sıkılması talimatlarını veren Emekli de ByLock kullanıcısı çıktı.

Adnan Çimen ve Muzaffer İren

Yaklaşık bir ay süren Gezi olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen ile davaya bakan Hakim Muzaffer İren’in de FETÖ üyesi oldukları belirlendi. Hakim İren aynı zamanda Bylock kullanıcısıydı.

Hüseyin Kaplan itiraf etti

Balyoz davasının FETÖ üyeliğinden tutuklanan duruşma savcısı Hüseyin Kaplan da verdiği ifadede, 2011’den itibaren örgüt içinde Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının tırmandığını belirterek “Gezi olayları esnasında hükümet zarar görsün istedik.” itirafında bulunmuştu. İzmir’deki FETÖ soruşturmasında ifade veren eski İstihbarat Kurmay Yarbay Bülent S. ise örgütün Gezi olayları süreciyle başlayan kaos ortamının devam edeceğini düşündüğünü ve bu sebeple meydanlara çıkanlara destek verildiğini anlatmıştı.

Kaynak: Star

Kategoriler