Anasayfa » “Gelişmeleri karargâhın penceresinden izledim”
FETÖ'de Bugün

“Gelişmeleri karargâhın penceresinden izledim”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki (DKK) eylemlere ilişkin 72 kişinin yargılandığı davada, savunma yapan sanık eski Albay Ertuğrul Uzunoğlu, Genelkurmay Başkanlığı önünde darbecilere karşı direnen halkı camdan izlediğini söyledi.

Atama listesini sosyal medyada görmüş

Ertuğrul Uzunoğlu, emniyet ve savcılık ifadelerini kötü muamele altında verdiğini belirterek söz konusu ifadeleri kabul etmediğini söyledi.

Evde bulunduğu sırada, eski Plan Prensipler Başkanı Tuğamiral Oğuz Karaman’ın araması üzerine karargâha geldiğini anlatan Uzunoğlu, bu sırada Genelkurmay Başkanlığı önünden silah sesleri geldiğini, pencereden baktığında halkın burada toplanmaya başladığını gördüğünü anlattı.

Gelişmeleri pencereden izlediğini, olaylara karışmadığını ifade eden Uzunoğlu, “Terör tehdidi nedeniyle karargâha çağrıldığımı düşündüm. Zaten son zamanlarda bu yönde sürekli uyarılar yapılıyordu. Uçak sesleri akabinde Genelkurmaydan silah sesleri geliyordu. Burada halk birikmişti, halkı camda izliyordum. Gece yarısına doğru darbe girişimi olduğunu öğrendim.” diye konuştu.

DKK’nın darbe girişimin içinde yer almadığını, karargahta darbeye taraf olabilecek bir konuşma ve eyleminin olmadığını iddia eden Uzunoğlu, birliğe gelen yazılı mesajlardan da haberinin bulunmadığını savundu. Darbeciler tarafından hazırlanan sözde atama listesinde isminin yer aldığını bir gün sonra sosyal medyadan öğrendiğini belirten Uzunoğlu, darbe girişiminden iki sonra karargaha geldiğinde giriş kartının iptal edildiğini, burada Merkez Komutanlığı görevlileri tarafından tutuklandığını aktardı.

O gece karargaha gelen herkesin darbeci ve FETÖ’cü ilan edildiğini ileri süren Uzunoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kanaat iddianamede bir hüküm haline getirilmiştir. Suç teşkil eden hiçbir eylem olmadığı halde darbeye iştirak ettiğim yazılmıştır. Nöbetçi olmama rağmen karargaha gelmiş olmam darbeye iştirak olarak yorumlanmış. İhtiyaç halinde personel her şekilde birliğine katılır. Sicil amirimin telefonda gelmemi emretmesi üzerine gittim, bu emri sorgulayacak pozisyonda değildim. Hakkımda hazırlanan idari tahkikat raporunda bir durum tespiti yapmaktan ziyade, raporu hazırlayanlar kendilerini mahkeme yerine koyup doğrudan hükümde bulunmuşlardır. Adli makamları yanıltmayı çalışan bu girişimlerin mahkemeden hak ettiği karşılığı bulacağına inanıyorum.”

Kaynak: AA

Kategoriler