Anasayfa » Gaffar Okkan Suikasti
Cinayetler

Gaffar Okkan Suikasti

15 Temmuz günü gerçekleştirilen FETÖ'cü darbe girişimi, Türkiye tarihinde faili meçhul kalmış bir cinayetin dosyasını da yeniden açtı. Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 günü faili meçhul bir suikast ile öldürülen Ali Gaffar Okkan'ın ölümünün FETÖ'cü subaylar tarafından gerçekleştirildiğine yönelik güçlü deliller ele geçirildi

15 Temmuz günü gerçekleştirilen FETÖ’cü darbe girişimi, Türkiye tarihinde faili meçhul kalmış bir cinayetin dosyasını da yeniden açtı. Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 günü faili meçhul bir suikast ile öldürülen Ali Gaffar Okkan’ın ölümünün FETÖ’cü subaylar tarafından gerçekleştirildiğine yönelik güçlü deliller ele geçirildi

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken faili meçhul bir suikast ile öldürülmüş efsane polis müdürüdür. Efsaneliği Kürt halkının kendini sahiplenmesinden gelmektedir. Bölge halkıyla arası çok iyi olan polis müdürünün öldürülmesi halk arasında büyük üzüntü ile karşılanmış, insanlar o sene doğan çocuklarına Gaffar ismini vermiştir. Her sene ölüm yıl dönümünde yüzlerce Diyarbakırlı çocuk hala mezarına giderek kendisini anar.

s-79627bd6b641c4c93160c5e155a4792d7270c139 (1)
Gaffar Okkan’ın anma töreninde Diyarbakırlı çocuklar
55eb01ccf018fbb8f8a4f11b
Gaffar Okkan

Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası’na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

Screenshot_1
Gaffar Okkan’ın resmini taşıyan Diyarbakırlı çocuklar

Gaffar Okkan görev süresi boyunca özellikle Hizbullah silahlı örgütüne karşı bir çok operasyon yaptırdı. 1998 ve 1999 yıllarında düzenlenen operasyonlarda örgütün çok sayıda yöneticisi ve üyesi yakalandı. Okkan o dönem bir çok faili meçhul cinayetin çözümünde de kilit rol oynadı. Gaffar Okkan’ın bu mücadelesi sebebiyle ölümünün ardından gözler Hizbullah’a döndü. Çok uzun süre cinayetin arkasında Hizbullah’ın olduğu düşünüldü.

Hizbullah adı ile anılan bu cinayet neticesinde hem Gaffar Okkan gibi başarılı bir polis amiri öldürülmüş, hem de abartılmış bir “Hizbullah tehlikesi” imajı daha da şişirilerek PKK’nın bölgedeki yapılanmasına hizmet edilmiştir. Aradan geçen zamanın ardından Okkan’ı tam olarak kimlerin öldürdüğü ve cinayetin planlayıcıları ortaya çıkmadı. Bu süreçte davanın seyriyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. PKK üyeliğinden yakalanan ve itirafçı olarak konuşturulan Yıldırım Begler ve Abdülkadir Aygan, Okkan suikastinin Diyarbakır 8. Ana Jet Üs ve 2. Taktik Hava Komutanlığı’nda görevli bazı subaylarca gerçekleştirildiğini itiraf etti. Bu Jet Üssü’nün 15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’yi bombalayan uçaklara ev sahipliği yapması ve FETÖ’cü subayların Üs’deki varlığı cinayetin arkasındaki FETÖ yapılanmasına delil oluşturdu.

18198

Kaynaklar:

Akşam – Faili Meçhullere FETÖ İncelemesi

OdaTV – Gaffar Okkan’ı Kim Öldürdü

EnSonHaber – Gaffar Okkan’ı Genelkurmay C Timi Katletti

Kategoriler