Anasayfa » FSM Köprüsü’nün kapatılması davasının üçüncü duruşması başladı
FETÖ'de Bugün

FSM Köprüsü’nün kapatılması davasının üçüncü duruşması başladı

15 Temmuz darbe girişiminde, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15’i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yer alan binadaki büyük salonda yapılan duruşmaya, 15 tutuklu sanık ve avukatları ile müşteki avukatlar katıldı.

Duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak ifade verecek.

Duruşma, sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde FSM Köprüsü’nün tek taraflı kapatılması için o bölgeye sevk edilen bir yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 er olmak üzere 61 sanığın eylemlerine yer veriliyor.

Darbe girişimini protesto etmek için köprüye giden vatandaşlardan Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Şükrü Bayrakçı’nın şehit edildiği, 31’i ağır 49 kişinin de yaralandığı ifade edilen iddianamede, bu olaylara ilişkin detaylar anlatılıyor.

Hasan Kaya’nın sanıklardan eski Yarbay Adnan Uygun’un, İsmail Kefal’in uzman çavuşlar Ferhat Kaymakcı, Murat Berkmen ve Ebubekir Yücel’in kullandığı aracın ezmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, Şükrü Bayrakçı’yı ise Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve Uzman Çavuş Seyit Ahmet Gündüz’ün öldürdüğü kaydediliyor.

İddianamede, tutuklu sanık Yarbay Adnan Uygun’un “anayasayı ihlal”, “TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “kasten öldürme” suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenirken “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 ila 15 yıla kadar, 40 kişiye ilişkin “kasten öldürmeye teşebbüs etme” suçundan 690 yıl ile bin 60 yıla kadar ve “silahla kasten yaralama” suçundan 6 ila 18 yıla kadar olmak üzere 703 yıl 6 ay ila bin 93 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve Uzman Çavuş Seyit Ahmet Gündüz için de aynı suçlardan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, 31 kişiye ilişkin “kasten öldürmeye teşebbüs”, “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” ve “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından 541 yıl 6 aydan 838’er yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede, uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakcı ve Murat Berkmen’in de yine dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, 39 kişiye ilişkin “kasten öldürmeye teşebbüs”, 3 kez “hafif şekilde kasten yaralama” ve “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından da 680 yıl 6 aydan bin 51 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sanıklar Caner Omay, Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz ve Muhammet Hanifi Ertosun’un, “anayasayı ihlal” ve “TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan 541 yıl 6 aydan 838’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve Oğuz Aktürk’ün de benzer şekilde üçer kez ağırlaştırılmış ve 7,5 yıldan 17’şer yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, 45 sanığın da “darbeye teşebbüs” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan ise ayrı ayrı 7,5 ila 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kaynak: AA

Kategoriler