Anasayfa » Finlandiya’lı vekil teröristleri iade etmeyeceklerini açıkladı
FETÖ'de Bugün

Finlandiya’lı vekil teröristleri iade etmeyeceklerini açıkladı

finlandiyali-vekil-alimi-askerleri
Finlandiya'lı vekil Johan Kvarnström

Terör örgütlerine destek olan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki gerginlikler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülkenin NATO üyeliği hakkında veto vermesinin ardından, iki ülkenin vekillerinden peş peşe açıklamalar gelmişti. Terör örgütü mensuplarını iade etmeyeceğini açıklayan İsveç ve Finlandiya, NATO tarafından Türkiye ile uzlaşmaları konusunda uyarıldı. NATO Parlamenter Asamblesi’nin Litvanya’daki genel kurulundaki Avrupalı siyasetçiler, iki ülkeden Türkiye’nin hassasiyetlerini karşılamalarını istedi. Ayrıca, ABD ve İngiltere temsilcileri de Türkiye’nin lehine kulis yaptı. Buna rağmen Finlandiya, terör örgütü mensuplarını iade etmeyecekleri konusundaki açıklamalarını yineledi. Finlandiya Parlamentosunun Sosyal Demokrat Milletvekili Johan Kvarnström, ülkede bulunan PKK’lı ve FETÖ’cü sığınmacıları iade etmeyeceklerini kaydetti. Finlandiya’lı vekil Kvarnström, Kürtçe yayın yapan Rudaw TVye konuştu. 

“Kürtlerin dağlardan başka dostları da olsun”

Finlandiya‘lı vekil Johan Kvarnström, Irak Bölgesel Kürt yönetimine bağlı Erbil merkezli Kürtçe yayın yapan Rudaw TV’ye açıklamalarda bulundu. Sosyal Demokrat Milletvekili ve aynı zamanda parlamentoda oluşturulan sözde Kürt Dostluk Grubu Başkanı Kvarnström, güvenlik ihtiyaçları sebebiyle daha büyük bir savunma bloğuna ihtiyaçları olduğunu ve bu sebeble de NATO’ya katılma kararı aldıklarını söyledi. NATO üyeliği konusunda taviz vermeyeceklerini dile getiren Kvarnström, şu ifadeleri kullandı:

 “Türkiye’nin PKK ve Gülen Cemaatine üyelik gerekçesi ile iadelerini talep ettiği kişileri sınır dışı etmeyeceğiz. Kürtlerle çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Kürtler hakkında çok şey öğrendim, her şeyi bilmiyorum ama en iyisini yapmaya çalışıyorum ki Kürtlerin dağlardan başka dostları da olsun. Türkiye’nin yaptığı çok tuhaf suçlamalardı. Bu bir yanlış anlaşılma mıydı, yoksa kendilerinin iç politikalarıyla mı alakalıydı bilemiyorum. Çünkü terörü desteklemediğimizi herkesin bildiğini düşünüyorum. Buna ispat dahi gerekmiyor.”

finlandiyali-vekil-alimi-askerleri
Finlandiya’lı vekil Johan Kvarnström

Finlandiya’lı vekil terör örgütü mensuplarını savundu

Finlandiya‘lı vekil Johan Kvarnström, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “NATO üyeliğine başvurduktan sonra bile değerlerimize ve ilkelerimize bağlı kalmak çok önemli. Değerlerimizi ve ilkelerimizi müzakere edemeyiz. Onlara bağlı kalmamız gerekiyor. NATO‘nun kuruluş ilkelerinin de bu değerlerle uyuştuğunu düşünüyorum. Hayır, onları (PKK ve FETÖ) sınır dışı etmeyeceğiz. Hukuk sistemimiz buna izin vermiyor, bunu yapamayız. Kürtlerle iyi ve yakın ilişkilere sahibiz. Kürtler hakkında çok şey öğrendim. Parlamentoda Kürt halkıyla bir dostluk grubu oluşturduk. Bence bu çok önemli. Eskiden böyle bir şey yoktu ama şimdi var. İyi bir başlangıç yaptık, maalesef corona virüsünün yayılması nedeniyle çok fazla toplantı düzenleyemedik ama şimdi durum çok daha iyi ve faaliyetlere yeniden başlayacağız. Geleneksel savaş veya yeni dijital savaş biçimleri ve siber saldırılar gibi, savunmaya gerçekten çok önem veriyoruz.”

 

Kategoriler