Anasayfa » Fetullahçı Terör Örgütü mensubu avukatı bildiren avukata dava açıldı
FETÖ'de Bugün

Fetullahçı Terör Örgütü mensubu avukatı bildiren avukata dava açıldı

Mersin’de Fetullahçı Terör Örgütü üyeliğinden ceza alan bir avukatın kendisine FETÖ’cü diyen meslektaşı hakkında suç duyurusunda bulunması ve savcılığın bu şikayeti işleme alması şaşkınlığa sebep oldu.

FETÖ’den ceza aldı kaçarken yakalandı ama serbest kaldı

Sabah gazetesinden Abdurrahman Şimşek’in haberine göre Mersin’de birçok FETÖ davasında avukatlık yapan İsmail Çatal hakkında ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasıyla dava açıldı. Çatal açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası itiraz üzerine Adana Bölge İstinaf Mahkemesi’ne giden İsmail Çatal hakkındaki karar burada da onandı. Dosyası Yargıtay’a giderken Edirne’den yurtdışına kaçmak üzereyken yakalandı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazdı. Yazıda şüpheli hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı soruldu. Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanığın adli kontrol tedbiri şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklama kararı vermesi beklenirken bunu yapmadı. Çatal, yine ilginç bir şekilde serbest kaldı.

Çatal, tüm bunlara rağmen avukatlığa devam etti. Mersin’de bir dosyanın vekili olarak görev alırken, karşı tarafın avukatı Murat Altındere bu dosyaya bir dilekçe sundu.

Dilekçede, “Zira şikâyetçi vekili yıllardır şahsıma sebepsiz yere husumet beslemekte olup bu uğurda her yola başvurmaktan, hatta bana karşı yasadışı örgütlerle birlik olmaktan dahi çekinmemiştir… Müşteki vekili Mersin’de görülen bir davada FETÖ Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmaktan 6 yıl 3 ay hapis cezası almıştır” diyerek Çatal’ın FETÖ’cü olduğunu hatırlattı.

Çatal mahkeme kararını unuttu dava açtı

FETÖ’den hapse çarptırılıp kaçmaya çalışırken yakalanan Çatal ise dilekçedeki bu ifadeler üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusu ardından Altındere ifade verdi. İfadesinde, müşteki hakkında o dönemde FETÖ üyeleri ile birlikte kumpas kurmaktan dava açılmış bulunduğunu, Çatal hakkında 6 yıl 3 ay ceza verildiğini, kendisinin de bu mahkeme kararına atıfta bulunduğunu kaydetti. Hakaret kastı ile hareket etmediğini, suçu kabul etmediğini beyan etti.

Mersin Cumhuriyet Savcısı Yeşim Doğan Kar şaşırtıcı bir şekilde Avukat Murat Altındere hakkında “Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçundan dava açtı. İddianame şaşkınlığa sebep oldu.

SABAH gazetesinin ulaştığı Avukat Murat Altındere, “İddianameye çok şaşırdım. Çünkü suça konu dilekçemde İsmail Çatal’ın Mersin Ağır Ceza Mahkemesi’nden FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığını belirtmiştim. Bunun dışında yorum ve değerlendirmem olmadı. Sadece mahkeme kararını bildirdim. Savcı tarafından bu durum hiçbir gerekçe gösterilmeksizin şahsa karşı hakaret kabul edildi ve hakkımda kamu davası açıldı. Eğer bir kişinin FETÖ’den ceza aldığını yazmak ve söylemek suç ise Türkiye’de binlerce insan bu suçu işliyor. Bu olağandışı bir durumdur, FETÖ’yü ve mensuplarını cesaretlendirir. HSK’yı göreve davet ediyorum” dedi.

Kaynak: Sabah 

Kategoriler