Anasayfa » Fetullah Gülen’in darbeyle ilişkisi belgelendi
FETÖ'de Bugün

Fetullah Gülen’in darbeyle ilişkisi belgelendi

15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’ndeki 143. Filo’da yöneten FETÖ’nün sözde sivil imamı Kemal Batmaz’ın, ABD’de Fetullah Gülen ile kalacağını beyan ettiği belirlendi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığının 8 Eylül 2017’de Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderdiği belgeler, Batmaz’ın FETÖ elebaşı Gülen’i tanımadığı yönündeki ifadalerini çürüttü.

ABD’de sorgulandı

Belgede, Batmaz’ın 1 Ocak 2016’da ABD’nin New Jersey eyaletinin Newark Havaalanı’ndaki sorgulamasına yer verildi.

Buna göre ABD’ye çok sık gidip geldiği görülen ve üzerinde 7 bin ABD doları bulunan ve sorguya alınan Batmaz’a bu parayı nerede kullanacağı soruldu.

Gülen’in yanında kalacağını beyan etti

Üzerindeki parayı ABD’deki harcamalarında kullanacağını belirten Batmaz, kendisini İsmail Çelik isimli arkadaşının karşılayacağını, bir gece Riviera adlı otelde, ardından da Yavuz Ulusoy isimli arkadaşıyla “İmam Muhammed Fetullah Gülen” ile kalacağını belirtti.

Öksüz ile ABD’ye gitmişti

Batmaz’ın FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” olduğu belirlenen Adil Öksüz ile 11 Temmuz 2016’da ABD’ye gittiği tespit edilmişti.

Öksüz ile 2 gün sonra Türkiye’ye döndüğüne ilişkin Atatürk Havalimanı’ndaki görüntüleri de ortaya çıkan Batmaz’ın, darbe girişiminin “sır kutusu” Öksüz’den daha etkili bir isim olduğu belirtilmişti.

Akıncı davasında inkar etmişti

Batmaz, Akıncı davasındaki savunmasında Öksüz’le Atatürk Havalimanı’nda görüntülenmesinin tamamen tesadüf olduğunu söylerken üs bölgesine sivil sanıklardan Harun Biniş’le arsa bakmaya gittiği yalanına da başvurmuştu.

Batmaz savcılık ifadesinde de FETÖ elebaşı Gülen’i basından tanıdığını ve kendisiyle hiç görüşmediğini iddia etmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler