Anasayfa » FETÖ’nün YTÜ yapılanması davasında sanıklar savunma yaptı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün YTÜ yapılanması davasında sanıklar savunma yaptı

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesinde (YTÜ) açığa alınan ve haklarında “terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan, aralarında 7 profesörün de bulunduğu 22’si tutuklu 83 sanık hakim karşısına çıktı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince Çağlayan’daki İstanbul Adliyesindeki büyük salonda görülen duruşmada, aralarında 7 profesörün de bulunduğu 22’si tutuklu 83 sanıktan bazılarının savunmaları alındı.

FETÖ sanığından ‘Bank Asya batırılamaz’ notuyla para transferi

Savunma yapan tutuklu sanık Prof. Dr. Abdullah Bal, iddianamede kendisinin Bank Asya’ya yüksek miktarlarda para yatırmakla suçlandığını, ancak kendisinin bankada bulunan mevcut para ile banka hareketlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında bilirkişi

İddianamede, Hrant Dink cinayeti soruşturmasında bilirkişi olduğu yönündeki iddiaları da cevaplayan Prof. Dr. Abdullah Bal, olayın adli değil idari bir soruşturma olduğunu anlattı.

Kendisinin 2009 yılında emniyetten arandığını kaydeden Bal, “İdari bir soruşturma için bilirkişi ihtiyacı var, dediler. Harici diskten imaj alınacağını, sistemde sorgu yapılacağını öğrendim. Tanımadığım, ismini Şahin olarak hatırladığım biriyle, müfettişler gözetiminde bilirkişilik yaptık. Birkaç gün sürdü, sonra Ankara Emniyetinde de bilirkişilik yaptık. İkimiz beraber hazırladık, rapora beraber imza attık. Konunun davayla ilgisi yoktu, emniyetteki görev dağılımıyla ilgiliydi.” diye konuştu.

“Bank Asya batırılamaz” notunu duygusallıkla yazmış

Memur olan tutuklu sanık Kadir Kahveci de, Bank Asya’ya hiçbir zaman birikim amaçlı para yatırmadığını, 2013’te düşük faiz oranı nedeniyle konut kredisi kullandığını iddia etti.

Başka bir banka hesabı üzerinden Bank Asya’daki hesabına, TMSF denetimcilerinin bu bankaya gittiği tarih olan 4 Şubat 2015’te, “Bank Asya batırılamaz” açıklaması olan 161 lira gönderdiğinin hatırlatılması üzerine sanık Kahveci, şunları söyledi:

“Bankayla 2013 yılında konut kredisi çektiğim için ticari bağım vardı. Ben krediyi mecburen Bank Asya’dan kullanmak zorunda kaldım. Elimde param olsa, taksitlerin tamamını yatırırdım. Çevremdeki insanlar, ‘Niye çektin, başka banka mı bulamadın?’ demesi üzerine, duygusallıkla yazdım bunu. Tepkisel olarak yazdım.”

“Sendikanın FETÖ bağlantısını sonradan öğrendim” savunması

FETÖ ile bağlantılı olan Aktif Eğitim-SEN üyesi olduğunu, sendikanın örgütle bağlantılı olduğunu sonradan öğrendiğini de ileri süren Kahveci, tanıtım ve ısrar sonucu sendikaya üye olduğunu, sendikadan çıkış yapmadığını kaydetti.

Kaynak: AA

Kategoriler