Anasayfa » FETÖ’nün üst düzey sorumluları polis takibi altındayken firar etmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün üst düzey sorumluları polis takibi altındayken firar etmiş

Polis takibi altındaki FETÖ’nün üst düzey sorumlularının, yakın aralıklarla yurt dışına firar ettiği ortaya çıktı.

Bank Asya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çelik: Firar etmeden önce polis takibindeydi. Hakkında 31 Temmuz 2015 günü teknik ve fiziki takip kararı alınan FETÖ yöneticisi, takip ediliyordu.

Çelik hakkında düzenlenen 9 Ağustos 2015 tarihli takip raporunda şu ifadeler yer aldı: “Saat 11.47’de hedef şahıs bahse konu adresten çıkarak 34 FD 2625 plaka sayılı araç ile Maltepe sahil yolunu takiben saat 12.02’de ilimiz Üsküdar ilçesi Altunizade Mahallesi Tophanelioğlu Caddesi üzerinde A erkek şahsını da alarak D-100 karayolunu takiben saat 12.26’da ilimiz Başakşehir ilçesi Ziya Gökalp Mahallesi’nde bulunan MASKO isimli iş merkezi 16-B sokak No:25-27-29 sayılı adreste bulunan Nil Mobilya isimli iş yerine girdi.”

20 Ağustos 2015 tarihli son takip tutanağında ise Çelik’in 34 GOZ 34 plakalı siyah bir araçla seyahat ettiği, saat 20:20’de bir erkek şahısla birlikte Maltepe’de Çınar Mahallesi’ndeki bir adrese giriş yaptığı belirtiliyor. Arşivde 21-22-23-24 Ağustos günlerinde teknik takip yapılamadığına ilişkin tutanaklar bulunuyor. POLNET Hudut Kapıları sisteminde şahsın 25 Ağustos’ta Türkiye’yi terk ettiğine ilişkin bilgi var. Takip kararı olmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmayan Bank Asya’nın tepe ismi, 4 gün içinde firar etti.

Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı: Polis tarafından en son 1 Eylül 2015’te görüldü.

Hakkında tutulan tutanakta şu bilgiler bulunuyor: “Saat 16.15’te Kanaltürk televizyonu önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik bir gruba hitap ettikten sonra 34 ZS 8890 plaka sayılı siyah renkli aracın arka koltuğuna binerek Büyükdere Caddesi istikametine hareket etti.”

2 ve 3 Eylül günleri hakkında bir gelişme olmadığı resmi yazıyla bildirilen Dumanlı için 3 Eylül’de “takip yapılamadığı” bildiriliyor. Dumanlı zaten o günden sonra sırra kadem bastı. Dumanlı’nın yurt dışına ne zaman veya nasıl kaçtığı bilinmiyor.

Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı

FETÖ’nün İsrail imamı Harun Tokak: 28 Ağustos 2015 ile 10 Eylül arasında takip yapıldı ancak herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Kayıtlarda 11-14 Eylül arasında herhangi bir çalışma yapılamadığı bildiriliyor. Takip altında görünen Tokak, 10 Ekim 2015 günü yurt dışına kaçtı.

FETÖ’nün İsrail imamı Harun Tokak

FETÖ üst düzey yöneticisi Sadettin Başer: Polisin gözü önünde uçağa binerek Türkiye’den firar etti.

Polisin 17 Ağustos 2015 tarihli Başer tutanağında şu ifadeler yer alıyor: “Saat 20:30’da hedef şahsın Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Kapısı’ndan girdiği, saat 20:45’te 211 numaralı kapıdan giriş yapan A ve B erkek şahısların hedef şahsın yanına giderek konuştukları, saat 20:55’te hedef şahıs A ve B erkek şahısları ile birlikte bilet kontrolünden geçerek uçağa biniş için kullanılan tünelden giriş yaptıkları…”

TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay:

TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay: 16 Ekim 2015 günü hakkında takip kararı alındı ancak bu karar Emniyet’e 20 Ekim’de bildirildi. 22 Ekim tarihli tutanakta bir gelişme olmadığı vurgulanırken Günay’ın 12 gün sonra yurt dışına çıktığı anlaşıldı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Cemal Uşşak: Emniyet kayıtlarında Uşşak ile ilgili 8-17 Ağustos 2015 arasında “Teknik Takip-Tasarrut Çalışmalarının Çok Yoğun Olması Nedeniyle Çalışma Yapılamadığına” ilişkin bir tutanak bulunuyor.

23 Eylül 2015’te adım adım izlenen Uşşak hakkında tutanakta şu ifadeler yer alıyor: “Şahıs 34 LN 9569 plakalı aracın sürücüsü olan bayan şahısla birlikte Beylikdüzü ilçesi Marmara Mahallesi Marmara Evleri önüne gelerek bahse konu aracı otoparka park ettikten sonra A26 Bloğa giriş yaptı.”

Takip altındaki Uşşak 11 Aralık 2015 günü evine yapılan baskında bulunamadı. Bu süre zarfında Uşşak hakkında takip yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz: 9 Ağustos 2015 günü Rüzgar Gülü Kır Bahçesi isimli iş yerinde olduğu bildirilen Cingöz için bir gün sonra düzenlenen bir takip tutanağı bulunmuyor. Cingöz’ün 11 Ağustos’ta Yalova’ya gitmiş olduğu anlaşıldı ve bu şehrin Emniyeti ile temasa geçildi. Ancak Yalova Emniyeti Cingöz’ün izini bulamadı ve şahsın 24 Eylül günü Belçika pasaportuyla yurt dışına kaçtığı anlaşıldı.

Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz

FETÖ istişare heyeti üyesi Suat Yıldırım: Hakkında alınan takip kararının tarihi 07 Ekim 2015. Polis, Yıldırım’ın şehir dışında olması nedeniyle takip yapamadı. Yıldırım, 11 Ağustos 2015 günü yurt dışına gitti. Ancak şahsın Türkiye’ye geldiği ve 4 Eylül’de tekrar yurt dışına gittiği öğrenildi.

Kaynak: Odatv

Kategoriler