Anasayfa » FETÖ’nün ‘TÜBİTAK Gebze yerleşkesi yapılanması’ davasında karar
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ‘TÜBİTAK Gebze yerleşkesi yapılanması’ davasında karar

FETÖ’nün “TÜBİTAK Gebze yerleşkesi” yapılanması” davasında 12 sanık, 3 yıl 9 ay ila 10 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 10. duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Öğüdücü, Özcan Okçuoğlu, Abdullah Usta, Hasan Basri Özüdoğru ve Cafer Gürpınar ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Savunmaların ardından son sözleri sorulan sanıklar, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.

Sanıklardan Mehmet Öğüdücü’ye 10 yıl, Özcan Okçuoğlu’na 8 yıl 9 ay, Cafer Gürpınar, Abdullah Usta ve Hasan Basri Özüdoğru 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı bu kişilerin tutukluluk hâlinin devamına karar verdi.

Sanıklar Şenol Şenyurt’u 3 yıl 9 ay, Ahmet Özkul, Ertuğrul Murat, İbrahim Çimentepe, İbrahim Kasımoğlu, Recep Talha Küyük’ü 6 yıl 10 ay 15’şer gün hapis cezasına çarptıran heyet, bu kişiler hakkında yurt dışına çıkış yasağı hükümlerinin uygulanmasını kararlaştırdı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanık Y.Ö’ye 1 yıl 8 ay 18 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanık hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Mahkeme, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan dolayı cezalandırılması istenen A.Z’nin ise yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı anlaşıldığından beraatına hükmetti.

Tutuksuz sanıklardan Ş.K’nın dosyasını, yargılama sürecinde avukat tayin etmediği gerekçesiyle ayıran mahkeme heyeti, sanığa, avukat tayin etmesi ve esas ilişkin savunma yapması için süre verilmesine karar verdi.

Bu arada davada yargılanan 3 sanığın dosyalarının, bu davadan ayrıldığı öğrenildi.

Kaynak: AA

Kategoriler