Anasayfa » FETÖ’nün tazminat talebi reddedildi
Genel

FETÖ’nün tazminat talebi reddedildi

FETÖ, Türkiye aleyhine açtığı davayı kaybetti

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), Belçika merkezli paravan şirketi, 2018 yılında Türkiye aleyhine dava açmıştı. 28 Şubat tarihinde, Cascade Investments NV tarafından, Washington’da bulunan ve Dünya Bankası bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi’nde (ISCID) hukuki süreç başlatılmıştı. FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesi ve Cihan Medya Dağıtım şirketine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce Mart 2016’da el konulmuştu. Davayı açan Belçikalı paravan şirket, el konulan mal varlıklarının geri verilmesi ve tahkim kurallarının uygulanması yönünde talepte bulunmuştu. Ayrıca, örgüt Türkiye’den yaklaşık 100 milyon euroluk tazminat talebinde de bulunmuştu. ISCID tarafından FETÖ’nün tazminat talebi reddedildi ve davayı Türkiye Cumhuriyeti kazandı.

feto-tazminat-talebi

Cascade Investments NV

FETÖ’nün Belçika merkezli paravan şirketi Cascade Investments NV, Zaman gazetesini de bünyesinde barındıran Feza Gazetecik’in varlıklarını, kayyum atanmadan hemen önce hukuksuzca kaçırmıştı. Şirketin, Türkiye aleyhine açtığı davada, ISCID’ye verdiği dosyada, uzlaşmazlık konusu medya hizmetleri olarak değerlendirilmiş ve tahkim kurallarının uygulanması talep edilmişti. Davacı taraf olan Belçika firmasını ise, Londra merkezli uluslararası hukuk firması Hogan Lovells International temsil etmişti. Zaman Gazetesi’ni de bünyesinde barındıran ve kapatılan Feza Gazetecilik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Afşar, kayyum atanmadan önce şirketin varlıklarını Belçikalı firmaya kaçırmıştı. Belçika firması ise bu mal varlıklarının karşılığında bedel ödememişti. Afşar hakkında gözaltı kararı bulunuyor ve terör örgütüne üyelikten aranıyor.

Paravan şirket Belçika’da vergi ödemiyor

FETÖ’nün kurduğu paravan şirket, 14 Ağustos 2006’da Brüksel’de anonim olarak kuruldu. Kuruluş sermayesinin 400 bin avro olduğu kaydedilen şirketin yönetim kadrosunda ise, Mustafa Ünal, Kenan Sezer, Hüseyin Şahin, İskender Kapaklıkaya, Ali Aktan ve Ahmet Tanrıkulu gibi FETÖ dernekleri üyesi isimler vardı. Cascade Investments NV kuruluşundaki yönetim kadrosundaki kişilerin tamamı, uzun yıllar terör örgütünü finanse eden Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD) faaliyetlerinde önemli rol oynamıştı. FETÖ’nün paravan şirketi, aynı zamanda kuruluşundan bu yana Belçika’da vergi vermiyor. Belçika Maliye kaynaklarına göre, her yıl zarar gösteriyor. Şirket, bu şekilde ülkede vergi ödemekten kaçıyor.

KAYNAK: TRT HABER

 

Kategoriler