Anasayfa » FETÖ’nün şike kumpası davasına devam edildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün şike kumpası davasına devam edildi

fetonun-sike-kumpasi-
FETÖ'nün şike kumpası

FETÖ’nün şike kumpasına ilişkin davanın sanıklarından Cemalettin Mutlu’nun yargılanmasına devam edildi. Mutlu, İstanbul Eyüpsultan’daki gaybubet evinde yakalanarak 18 Eylül 2021’de tutuklanmıştı. Mutlu’nun; Ömer Köse, Yurt Atayün, Tufan Ergüder, Nazmi Ardıç ve Mutlu Ekizoğlu gibi birçok FETÖ’cü emniyet mensubunun bir dönem avukatlığını yaptığı tespit edilmişti. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan duruşmaya, Mutlu ile avukatları katıldı. Tanıkların dinlendiği duruşmada, Mutlu’dan şikayetçi olan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün avukatları da salonda hazır bulundu. Tanıklar arasında; Şekip Mosturoğlu, Ahmet Çelebi, Orhan Erdemli, Faik Işık, Veysi Yaşar, Mehmet Yusuf Burak, Edip Özbek yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mutlu’nun FETÖ üyeliğinden 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

fetonun-sike-kumpasi-
Cemalettin Mutlu

FETÖ’nün şike kumpası davasında tanıklar dinlendi

Şike kumpası davasının sanıklarından Cemalettin Mutlu ile üniversite yıllarında tanıştığını anlatan tanık Veysi Yaşar, Şekip Mosturoğlu şike operasyonunda tutuklandığında Mutlu’yu iyi bir ceza hukukçusu olduğu için Mosturoğlu’na tavsiye ettiğini ancak Mosturoğlu’nun başka bir avukatı tercih ettiğini söyledi.

Tanıklardan Edip Özbek ise tekstilci olduğunu, sanık Mutlu’nun davalarına baktığını, Mutlu’nun FETÖ bağlantısıyla ilgili bilgisi olmadığını ve kendisini kimseye önermediğini iddia etti.

Aziz Yıldırım’ın avukatı Faik Işık, Mutlu’yu meslektaş olarak tanıdığını ve aralarında özel bir ilişki olmadığını ifade etti. Şike soruşturmaları sürecinde Hâkimler Savcılar Kurulu’na şikayetlerde bulunduklarını söyleyen Işık, şu ifadeleri kullandı:

“Soruşturmayı başlatan polisler ile hâkim ve savcıların iş birliğiyle hareket ettiği gerekçesiyle şikayetlerimiz oldu. Müvekkilimiz Aziz Yıldırım’ı görmek için Beşiktaş Adliyesine gittiğimizde, gazetelerde tutuklanacağı yazıyordu. Daha müvekkile sorular sorulmadan, ‘Soruları cevaplamadı’ diye haberler yapıldı.”

Mahkeme başkanı, Işık’a “Aziz Yıldırım’ı verin bu soruşturma son bulsun” denilip denilmediğini sordu. Işık, şu cevabı verdi:

“Sorgulanmakta olan sporculardan birine ‘Aziz Yıldırım’ı verin buradan gidebilirsiniz’ denildiğini biliyoruz. Bunun üzerine, ‘Gidin, bu arkadaşlara söyleyin, yasa dolayısıyla böyle bir zorlama olamaz’ dedim. Bizi sinirlendiren şey şuydu; Türkiye’nin saygın kurumlarının aşama aşama bitirildiğini gördüm.”

Hakkındaki suçlamaları reddetti

Mahkeme başkanı, tanıkların dinlenmesinin ardından sanık Cemalettin Mutlu‘ya söz verdi. Şike kumpası davasının sanıklarından Mutlu, cezaevinde şartlarında zorlandığını, dava dosyasına hazırlanamadığını iddia etti. Avukatlık yaptığı kişilerin tutuklanmamasını sağladığı ve aldığı paraların büyük kısmını FETÖ‘ye verdiği yönündeki iddialarını kabul etmeyen Mutlu, iyi bir ceza avukatı olduğu için oyuncu Kenan İmirzalıoğlu’nun avukatlığını da yaptığını söyledi. İmirzalıoğlu’nun dosyasına dava açıldıktan sonra baktığını söyleyen Mutlu,

“Onun tutuklanmamasını benim emniyet ilişkilerime bağlıyorlar. Soruşturma aşamasında bakmadım, o dönem avukatı Şeref Dede’ydi. Onu azledip beni tuttu.” dedi.

Mahkeme heyeti, Cemalettin Mutlu’nun tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler