Anasayfa » FETÖ’nün Rusya yapılanması deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Rusya yapılanması deşifre oldu

FETÖ’nün Rusya yapılanması deşifre oldu.

FETÖ’nün yurt dışı sorumlularından Üzeyir Özmen, itirafçı oldu. 2007-2016 arası 9 yıl boyunca Rusya’da bulunan Özmen, Konya Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede FETÖ’nün Rusya’daki şemasını ifşa etti.

Döviz bürosu üzerinden aktarmışlar

Özmen’in verdiği bilgilere göre FETÖ, Rusya’yı 5’e ayırdı. Bu bölgeler Moskova, Saint Petersburg, Ekaterinburg, Saratov ve Astrahan olarak belirlendi. Örgüt, Rusya’daki faaliyetleri için merkez üs olarak Rus-Türk Kültür Merkezini kullandı. FETÖ’nün Rusya’da “şehir imam yardımcısı” olan Özmen, örgütün Rusya imamının “Saffet” kod adlı kişi olduğunu kaydetti. Rusya’da kod adının sadece ülke imamına verildiğini ifade eden Özmen, ülke imamına bağlı faaliyet gösteren ülke muhasebecisinin ise İstanbul’da ikamet ettiğini söyledi. İfadeye göre örgütün Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinden toplanan himmet/haraç paraları Rusya’ya gitti. Transfer işlemi ise resmi yolla yapılmadı. Paralar İstanbul-Şirinevler’de bulunan Erdemir Döviz bürosu üzerinden Rusya’ya aktarıldı.

Darbeden 6 ay önce talimat

Darbe girişiminden 6 ay önce örgüt elebaşı Fetullah Gülen’den Rusya’daki FETÖ’cülere gönderilen talimat da soruşturma dosyasına girdi. Türkiye dahil 170 ülkede bulunan şehir imamları ve muhasebecilerine, ABD ve Avrupa ülkelerine vize almaları emrinin geldiği belirlendi. Bunun sebebinin ise 17-25 Aralık’ta hüsrana uğrayan örgütün, 2016 yılında TSK içerisinde yuvalanan mensupları tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın başarısız olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak temkinli davranma politikası oldu.

Rüşvet dağıtmışlar

Rusya’da FETÖ adına faaliyet yürütenlere örgütün her ay düzenli rüşvet verdiği ve örgütün Rusya Yasama Meclisi Başkanlığı ile ikili ilişkilerini geliştirerek Duma Meclisinde etkinliğini artırdığı tespit edildi. FETÖ bağlantılı Saint Petersburg Meclisi Dış İlişkiler sorumlusu Yagna Saidovic’in örgüt adına bazı siyasileri baskı altına aldığı, bazı FETÖ’cülere de meclis giriş kartı verilmesini sağladığı da belirlendi.

Kod isimler lokum ve lahmacun

Soruşturma kapsamında Rusya’da bulunan FETÖ mensuplarının ABD dolarına kod isim taktığı belirlendi. Buna göre teröristler Rusya’da dolara “lokum” derken Türkiye’de ise doları “lahmacun” ismiyle kodladı. Örgüt, tatile gelen elemanları aracılığıyla Türkiye’de para transferini kolaylıkla gerçekleştirdi. ByLock üzerinden “3 tane lahmacun getir.” şeklindeki mesajların örgüt jargonunda “30 bin dolar getir.” demek olduğu, mesajdaki her lahmacunun 10 bin dolara eş değer olduğu tespit edildi. Örgütün kara para aklama ekibindeki isimlerin ise Volkan Haznedar ve Ali Yılmaz isimli şüpheliler olduğu belirlendi. Ali Yılmaz’ın “Nimet Lokumları” isimli bir şirketinin olduğu, dolara “lokum” kod ismini de bu şahsın koyduğu ortaya çıktı. Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre örgüt, diğer ülkelerde uyguladığı yerleşim politikasını Rusya’da uygulamadı. Buna göre Rusya’da komünizm döneminden kalma kurallar gereği her apartmanda bir güvenlik görevlisi bulunmasından dolayı bir evde 3’ten fazla öğrenci kalması durumunda polise haber veriliyor. Örgüt bu kural doğrultusunda öğrenci evlerine maksimum 3 öğrenci alabildi.

Sınır dışı edildi

İtirafçı Üzeyir Özmen, Rusya’daki Diyalog-Avrasya sorumluluğunu bizzat Fetullah Gülen’in öz yeğeni Selman Gülen’in yaptığı bilgisini savcılıkla paylaştı. Özmen, FETÖ elebaşı Gülen’in yeğeni Selman Gülen’in, Rusya’ya sürekli geldiğini belirterek geçtiğimiz yıllarda ‘ajan’ suçlamasıyla sınır dışı edildiğini söyledi.

Kaynak: Star

Kategoriler