Anasayfa » FETÖ’nün Poyrazköy kumpası soruşturması tamamlandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Poyrazköy kumpası soruşturması tamamlandı

fetonun-kumpaslari
FETÖ'nün Poyrazköy kumpası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Ergenekon kumpasına ilişkin soruşturmalarda önemli bir gelişme yaşandı. Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Poyrazköy davasınının FETÖ kumpası olduğuna dair yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8 yıldır yürütülen soruşturma sonucunda, bin 48 sayfalık iddianame hazırlandı. FETÖ’nün Poyrazköy kumpası soruşturmasına ilişkin hazırlanan iddianamede 68 kişi şüpheli, 87 kişi de müşteki olarak yer aldı. Şüphelilerin bazılarının başka FETÖ davalarından cezaevinde bulunan sanıklar olduğu belirtildi. Ana şüpheliler ise, dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün. Yılmazer ve Atayün, terör örgütünün birçok kumpasında yer almıştı. Şüpheliler, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “iftira”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek”, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçlarından yargılanacak.

Ergenekon davalarının başlangıcı

Ergenekon davaları, 2009 yılında İstanbul Poyrazköy’de mühimmat bulunmasıyla başladı. Ergenekon soruşturması kapsamında, 21 ve 28 Nisan 2009 tarihleri arasında, Poyrazköy Keçilik mevkisinde yapılan kazılarda mühimmat bulunduğu açıklanmıştı.

fetonun-kumpaslari
FETÖ’nün Poyrazköy kumpası

Dönemin özel yetkili savcıları, kazılarda ele geçirilen silahların Ergenekon Terör Örgütü’ne ait olduğunu iddia etmişti. Davada yargılanan askerler, silah bulunan arazinin SAT komandolarının eğitim alanı olduğunu, mühimmat denilen silahların ise eğitimlerde kullanıldıktan sonra atılan tek kullanımlık LAV silahları olduğunu savunmuştu. Poyrazköy davası, daha sonra “Kafes Eylem Planı”, iki ayrı “Amirallere Suikast” davası, “Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan arama”, “ÇYDD ve ÇEV” davaları birleştirilmişti. Toplam 6 ayrı dosyanın birleşmesinden oluşan davayı, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması üzerine İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi yürütmüştü. Mahkeme 84 sanık hakkında beraat kararı vermiş, sahte delillerin kimler tarafından üretildiğinin tespit edilmesi için de savcılığa ihbar ve suç duyurusunda bulunmuştu..

Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen süreç

FETÖ’nün kumpas soruşturmalarında, Yarbay Ali Tatar intihar etmişti. Tatar, FETÖ’nün tutuklamak istediği kişiler arasındadı. Görevi sürecinde FETÖ’cü polis müdürü Yurt Atayün tarafından fişlenen Tatar hakkında, FETÖ’cü savcı Süleyman Pehlivan tarafından da vatana ihanetten dava açıldı. FETÖ’nün yayın organları tarafından kendisine karşı karalama ve iftira süreci yürütülen Tatar, tüm bu yaşananlar sebebiyle intihar etti.

fetonun-kumpaslari
Yarbay Ali Tatar

FETÖ’nün Poyrazköy kumpası iddianamesi hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, 68 kişi şüpheli olarak yer aldı. Şüphelilerin, FETÖ ile ilgili birçok davada örgüt üyeleri veya yöneticileri oldukları gerekçesiyle yargılanan ve bazı dosyalarda hüküm giyen eski emniyet müdürleri olduğu kaydedildi. Şüpheliler arasında, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Kazim Aksoy, Mutlu Ekizoğlu, Nazmi Ardıç, Ömer Köse, Tufan Ergüder ve Yurt Atayün‘ün yanı sıra eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklandıktan sona Silivri’ye götürüldüğü araçta yer alan görüntüsüyle gündeme gelen Gafur Ataç yer alıyor.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler