Anasayfa » FETÖ’nün onay vermediği kişiler F-16 pilotu olamamış
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün onay vermediği kişiler F-16 pilotu olamamış

Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki FETÖ mahrem yapılanmasıyla ilgili soruşturma, F-16 pilotu olan pek çok ismin örgüt tarafından belirlendiğini ortaya çıkardı.

FETÖ’nün Hava Kuvvetlerindeki mahrem yapılanması kapsamında hazırlanan iddianamede, F-16 pilotluğu eğitimi alan subayların büyük bölümünün Hava Harp Okulu’ndan itibaren titizlikle elemeye tabi tutularak örgüt tarafından belirlendiği belirtildi. Örgütün onay vermediği kişiler F-16 pilotu olamazken seçilen pilotların deşifre olmamaları için özel olarak yetiştirildiği bilgisine iddianamede yer verildi.

ByLock deşifre olunca farklı programlara yöneldiler

“Normal telefonla görüşme yapanlar hizmete ihanet etmiş olur.” denilen pilotlardan ByLock ve Eagle kullanmaları talimatı verildi. Özellikle 17 Aralık’tan sonra gizlilik konusunda en üst seviyede tedbir alan örgüt, ByLock programının deşifre olması ile birlikte Eagle isimli iletişim programına yöneldi. Ayrıca örgüt farklı ara yüzlerle Shu, Tango, Wiber, Turkuaz gibi programları da kullandı.

İddianamede yer alan bilgilere göre örgüt üyelerinde ele geçirilen belgelerde FETÖ’nün arşiv havuzuna ilişkin önemli bulgulara da ulaşıldı. Örgüt, bu belgeleri kırmızı ve mavi kodlu iki ayrı SD kartında sakladı. Harp Okulu 2008 devresi olan evlilerden yüzde 8, 2010 ve sonrası devrelerinden ise evlilerden yüzde 10, bekârlardan ise yüzde 15 oranında himmet adı altında örgüte finans sağlandığı iddianamede yer aldı.

İdris Aksoy listenin başında

İddianameye göre FETÖ’nün Hava Kuvvetlerindeki kadrosunda yer alan isimlerden bazıları şunlar:

  • Tümgeneral İdris Aksoy
  • Hava Pilot Kurmay Albay Engin Güneş:
  • Hava Pilot Kurmay Yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı
  • Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Mete Kaygusuz
  • Hava Pilot Kurmay Binbaşı Ömer Dolay
  • Hava Kurmay Binbaşı Ersin Eryiğit

Kaynak: Sabah

Kategoriler