Anasayfa » FETÖ’nün malî yapılanmasına operasyon
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün malî yapılanmasına operasyon

FETÖ'nün mali

FETÖ’nün malî kanadına 29 gözaltı

FETÖ’nün malî yapılanmasına yönelik İstanbul’da operasyon gerçekleştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Malî Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün FETÖ’nün finansal yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finansal faaliyetlerini yürütmekten sorumlu 37 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin tespit edilmesinde daha önce örgüt içinde bulunduğu kaydedilen itirafçıların ifadeleri ve şüpheli hesap hareketleri göz önünde bulunduruldu. Soruşturma kapsamında FETÖ şüphelilerinin ikamet kayıtlarının İstanbul’da olduğu belirlendi. İstanbul Malî Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı ekipler 5 Mayıs’ta belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyon eş zamanlı bir şekilde yürütüldü. Adreslerde yapılan baskınlarda 29 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Polis diğer şüphelilerin peşinde. Zanlıların evlerindeki arama çalışmaları ise devam ediyor.

Bank Asya ve Kaynak Holding’te kayıtları çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada şahısların KHK ile kapatılan Kaynak Holding bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerde SGK kaydı bulunduğu tespit edildi. Kaynak Holding kendisine bağlı 19 şirket, 1 vakıf ve 1 dernekle örgütün malî yapılanmasını şekillendiriyordu. Şüpheliler ayrıca örgütün KHK ile kapatılan sendika ve derneklerine de üyeydi. Fethullahçı Terör Örgütü’nün kasası olan Bank Asya’ya para yatırıp fonladıkları belirlenen şüphelilerin örgütün tepe yöneticileriyle de irtibat kayıtlarına ulaşıldı.

FETÖ’nün motivasyon çalışmaları

Adreslerde yapılan incelemelerin sonucunda, örgüt üyelerinin kendi aralarında “motivasyon artırmak” için mail üzerinden iletişim kurdukları öğrenildi. Maillerin içerikleri incelendiğinde, şüphelilerin 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi örgüt üyelerini müşahit olmaları için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurmaya yönlendirdikleri tespit edildi. Örgütün motivasyon teknikleri bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz şubat ayında Eskişehir merkezli yapılan FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda yakalanan şüphelilerin bazıları örgütün motivasyon çalışmalarını itiraf etmişti. İtirafçıların beyanlarına göre, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in atletinden kesilen parçalar, örgüt içinde başarılı olanların motivasyonlarını artırmak için hediye ediliyordu.

İki şüpheli yoğun bakımda

Firari şüphelilerin yakalanmalarına dair çalışmalar sürüyor. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde 4 şüphelinin yurtdışında firari durumda olduğu tespit edildi. İki şüphelinin ise Covid-19 hastalığı nedeniyle yoğun bakımda olduğu belirlendi.

Kaynak: TRT HABER

Kategoriler