Anasayfa » FETÖ’nün mahrem imamı hakkında gerekçeli karar açıklandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün mahrem imamı hakkında gerekçeli karar açıklandı

fetonun-mahrem-imami-ne-demek
FETÖ'nün mahrem imamı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) askeri öğrencilerden sorumlu mahrem imamı S.A. hakkındaki gerekçeli karar açıklandı. S.A., 15 Şubat 2021’de gerçekleştirilen operasyonla tutuklanmıştı. Sanık, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 19 Ocak’ta “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. FETÖ’nün mahrem imamı hakkında verilen hapis cezasının gerekçeli kararı yazıldı. S.A. hakkındaki gerekçeli kararda, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, “kendisinden olmayanlar” üzerinde oluşturduğu baskı, 15 Temmuz darbe girişiminin nasıl yapıldığı ve örgütün mahrem yapılanması anlatıldı. Ayrıca kararda, sanığın örgüt mensuplarına itirafçı olmalarının önüne geçmek için talimatlar verdiği kaydedildi. Sanığın, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında örgütle ilgili ayrıntılı bilgi verebilecek kişilere, şifreli haberleşme programı üzerinden “çözülmeyin” dediği belirtildi.

İtirafçı olabilecek kişilere “Çözülmeyin” talimatı vermiş

FETÖ’nün mahrem imamı S.A.’nın yargılama esnasında inkâr etmesine rağmen, bir ürün satış sitesi uygulaması görünümdeki, verilerin geri getirilemez şekilde silinmesini sağlayan “Colornote” adlı programın cep telefonuna yüklü olduğu belirtildi.

Gerekçeli kararda, sanık S.A.’nın özellikle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyebilecek örgüt mensuplarına bu program üzerinden talimatlar verdiği vurgulandı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“S.A’nın çözümlenen mesajlaşma içeriklerinde örgütün çökertilmesi adına yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında, sanığın etkin pişmanlık beyanında bulunan kişilere, örgütsel eylemlerin gizliliğini sağlamak için ‘çözülme’ ve ‘ele verme’ şeklindeki talimatları ‘Colornet’ üzerinden verdiği, FETÖ’nün faaliyetlerini sürdürme çabalarına dair konuşmalar gerçekleştirdiği belirlenmiştir.”

Örgüt mensuplarına Avrupa’ya kaçma talimatı verdiği belirtildi

Sanık S.A. hakkındaki gerekçeli kararda; “Arif”, “Sabri” ve “Seyfi” kod adlarını kullandığı, haklarında soruşturma bulunan örgüt mensuplarına yasa dışı yollarla Avrupa’ya kaçmaları yönünde talimatlar verdiği ve hangi ülkelere rahatça iltica edilebileceğini aktardığı kaydedildi.

Ayrıca, cep telefonunda kriptolu not kayıt uygulamaları olduğu ve bu uygulamalarda örgütsel dokümanların şifreli olarak saklandığı belirlendi. Bu dokümanlar arasında, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yazıları ve kitabının dijital halinin bulunduğu belirtildi.

Kararda, sanık S.A. hakkında itirafçıların ifadeleri de yer aldı. Tanık A.F., şunları itiraf etti:

“S.A’nın düzenlediği sohbet toplantılarında bulundum. Kendisi örgütsel askeri mahrem yapılanmada gizlilik için kod isim kullanıyordu. Askeri okulu kazanan öğrencilere hangi konularda sohbet toplantısı yapacağımızı S.A. belirliyordu.”

Örgütte “ilköğretim mesulü” olarak görev yapan A.A. ise,

“Sanık S.A. ise o dönemde ilkokul öğrencilerini örgüte kazandırarak askeri okullara yönlendiriyordu.” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün mahrem imamı en üst sınırdan ceza aldı

FETÖ’nün mahrem imamı olduğu belirlenen S.A. hakkındaki gerekçeli kararda, dijital materyal tespit tutanağı, tanık beyanları, Bank Asya hesap hareketleri ve örgüt mensuplarıyla irtibatı yer aldı. Tüm bunlar göz önüne alınarak sanık S.A.’nın FETÖ üyesi olduğunun anlaşıldığı belirtildi. Kararda, S.A.’nın, örgüt içerisinde kendisine verilen talimatları sorgulamaksızın kabul ederek örgütle organik bağını ortaya koyduğu anlatıldı. Ayrıca, sanığın suçunu teyit eden çok sayıda delil olmasına rağmen sadece inkâr odaklı savunma yaptığı da ifade edildi. S.A.’nın “silahlı terör örgütüne üyelik” suçunu işlediği ve üst sınırdan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

KAYNAK: SABAH

 

 

Etiketler

Kategoriler