Anasayfa » FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran isim belli oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran isim belli oldu

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan
Zekeriya Öz, Celal Kara

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran isim netleşti. Firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’yı yurt dışına kaçıran isim deşifre oldu. Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardeşen Kaymakamı olarak görev yaparken hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ’nün Mülkiye Teşkilatı Mahrem Yapılanması operasyonu kapsamında gözaltına alınan Alibeyoğlu hakkında örgüt üyesi olduğuna dair beyanlar ve operasyonel hatlar aracılığıyla mahrem imamlarıyla iletişime geçtiğine dair kanıtlar bulunuyordu. Alibeyoğlu, sulh ceza hâkimliğine sevk edilmesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek itiraz etmiş, itirazın ardından Alibeyoğlu tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen Alibeyoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, Öz ve Kara’yı yurt dışına kaçıran isim olduğu tespitine yer verildi.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

FETÖ’nün kumpas savcılarını makam aracıyla kaçırmış

2015 yılında, Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldıramaya teşebbüs etmek” ve “Örgüt kurmak” suçlarından yakalama kararı çıkartılmıştı. Ancak bu karardan 12 saat önce, 10 Ağustos 2015 tarihinde Öz ve Kara, Sarp Sınır Kapısı’ndan yurt dışına kaçtı. Daha sonra, firari savcıların Ermenistan’a kaçırıldığı bilgisi alındı. Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan ihbarlarda, firari FETÖ’cüler Sarp Sınır Kapısı’ndan kaçtıktan iki gün sonra, Posof Kaymakamı Alibeyoğlu’nun devlet tarafından kendisine tahsis edilen makam aracı ile Türkgözü Sınır Kapısı’na giderek savcılarla buluştuğu, Öz ve Kara’yı aynı araç ile Ermenistan’a kaçırdığı belirtildi.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

Hakkında tanık beyanları var

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran eski Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardahan Posof’ta görevdeyken imamların giyimlerine ilişkin “paçoz” şeklinde ifade kullanmıştı. Alibeyoğlu, “Ütüsüz pantolon giymenin din ile imanla ne ilgisi var? Köyde öğretmen grand tuvalet gezerken sen niye paçoz geziyorsun?” ifadelerini kullanmıştı.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

Alibeyoğlu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, ankesörlü hatlardan arandığı, operasyonel hat ile mahrem imamla iletişim kurduğu ve FETÖ mensupları ile arasında para transferi yapıldığı bilgilerine yer verildi.

Y.K.Y isimli örgüt mensubu, Erzurum ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ’nün Mülkiye Teşkilatı Mahrem yapılanması soruşturması kapsamında ifade verdi. Alibeyoğlu’nun da bulunduğu sohbet grubuna katıldığını söyleyen Y.K.Y., “Ali” kod adlı örgüt imamının Alibeyoğlu’na özel ilgi gösterdiğini belirtti. Y.K.Y., şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu özel ilginin somut nedenini bilemiyorum. Ufuk Özen Alibeyoğlu‘nun daha öncesinde örgüt kapsamında abi olduğunu düşünüyorum. Kaymakam adaylığı yıllığında yine ihraç edilen bir iki şahsın ona abi diye hitap ettiğini gördüm.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler