FETÖ’nün Kirli Tarihi

2016

“Derin devletle yüzleşme” amacıyla yola çıkılmış Egenekon Davalarında farklı devlet kurumlarından birçok memur yargılandı. 21 Nisan 2016 tarihinde üst mahkeme, yerel mahkemenin Ergenekon Terör Örgütü’nün kabulünde isabet görmedi ve dava sürecinin yeniden ele alınması kararına vardı. Böylece FETÖ’nün bu davayı fırsat görerek devlete yerleşmek amacıyla birçok kamu görevlisine kumpas kurduğu ortaya çıkmış oldu.Devamı
2016

FETÖ, hayali terör örgütü isimleri üreterek Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği 24 şubat 2014’te ortaya çıktı. Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen soruşturmayı 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla başlattı.Devamı
2016
2011 yılında Emniyet’e yapılan ve birçok bürokrat, asker, istihbaratçı ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu kişilerin örgütlü bir şekilde İran adına casusluk faaliyetlerinde bulunulduğunu iddia eden yeni bir Selam – Tevhid terör örgütü soruşturması başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında birçok siyasetçi, bürokrat, asker, sivil toplum örgütü temsilcisi, işadamı kanunsuz olarak dinlenmiştir, tartışmalı bir sürecin ardından 22 Temmuz 2014’te takipsizlik kararı verilerek soruşturma sona erdirilmiştir.

Devamı
2016
Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde “Hayalet” diye bilinen Kaşif Kozinoğlu, gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık gibi isimler gibi Oda TV davası kapsamında tutuklandı ve 2011 yılında Silivri’de hayatını kaybetti. Kozinoğlu FETÖ’ye bağlı okulların CIA’e rapor verdiğini ve FETÖ’nün ABD tarafından kullanıldığını kaleme alması ile de biliniyordu. MİT mensubu olan Kozinoğlu’nun ifadesini alan kişi şu anda FETÖ’den aranan savcı Zekeriya Öz’dü. Hakim karşısına çıkmasına bir hafta kala vefat eden Kozinoğlu’nun, geçirdiği ani bir kalp krizi neticesinde hayatını kaybettiği bildirilmişti. Fakat daha sonraki ifadeler ve iddialar Kaşif Kozinoğlu’nun ölüm sebebini bir soru işareti haline getirdi.

Devamı
2016

Yaptığı çalışmalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’ni güçlendirme hizmeti gören ASELSAN, 2006 yılından itibaren başlayan, kilit görevlerdeki mühendislerin şüpheli ölümleri ile de gündeme geldi. Hayatlarını kaybeden ASELSAN mühendislerinin aileleri, şüpheli ölümlerin arkasında FETÖ’nün olduğunu iddia etti.Devamı
2016
Başta yargı ve emniyet olmak üzere, devletin birçok kurumu içine sızan FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tümüyle ele geçirmesinin önünde engel olarak gördüğü tüm kurum ve şahısları bertaraf etmek için her türlü hile ve yöntemi açımasızca kullandı. Bu doğrultuda 61. Hükümet’i ulusal ve uluslararası baskı altına alan FETÖ, hükümetin istifa etmesi ve mega projelerin durdurulmasına yönelik olarak 17 Aralık’ta darbe için düğmeye bastı.

Devamı
2016
Metro Turizm’in sahibi işadamı Galip Öztürk, eğitim ve hayır işlerinde kullanıldığı düşüncesiyle FETÖ’ye yaklaşık 10 sene boyunca milyonlarca lira yardımda bulundu. Yardım ve bağışlardan tatmin olmayan FETÖ, Öztürk’ten makbuzsuz bir şekilde, açıktan para istedi. Bunu kabul etmediği için tutuklanan Öztürk, FETÖ’cü hakim ve savcılar tarafından yargılandı.

Devamı
2016
Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, 9 Aralık 2011 tarihinde gözaltına alındı. Fuhuş amaçlı organize suç örgütünü azmettirmek ve fuhuşa aracılık etmek suçlamasıyla tutuklanan Ünlü, cezaevinde yazdığı mektupta hakkındaki suçlamaları reddettiğini kamuoyuna duyurdu. Ahmet Mahmut Ünlü’nün dinler arası diyalog projesine karşı sert açıklamalar yapmasının ardından polis tarafından takibe alındığı emniyet kayıtlarının incelenmesiyle ortaya çıktı.

Devamı
2016
Müslim Macit’in ismini kamuoyu Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı’na bomba atan darbeci pilot olarak öğrendi. İkinci ifadesini veren Macit, FETÖ’nün darbe yaptığını bildiğini itiraf etti. Darbeci pilot, “Bizim yani FETÖ’nün darbe yaptığını biliyordum. Külliye’ye daldım, bilerek atış yaptım. Cumhurbaşkanlığı’ndaki caminin yanını da bombaladım. İlerleyen zamanlarda, Erzurum’dan kalkan uçaklar bana mani olmak için gelince, ben de üsse geri döndüm. ” şeklinde konuştu.

Devamı
2016
HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, 300’den fazla hakim ve savcının FETÖ soruşturmasında itirafçı olduğunu söyledi. Mehmet Yılmaz, “300’ün üzerinde itirafçı hakim ve savcı var. Bunlar ByLock kullanan hakim ve savcılar. İtirafçı sayısı daha da artacak. Çözülme çok hızlandı.” dedi.

Devamı
2016
Kazakistan’ın bağımsızlığını elde etmesinin ardından Kazakistan’da faaliyetlere başlayan FETÖ, 1997 yılında Kazak-Türk Eğitim Vakfı’nı (KATEV) kurdu. Eğitim kurumlarını bu vakıf altında toplayan FETÖ’nün bugün Kazakistan’da 27 FETÖ okulu faaliyet gösteriyor.

Devamı
2016
Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yapılan açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) FETÖ’yü ‘terör örgütü’ ilan ettiği duyuruldu.

Devamı
2016
FETÖ’cü hainlerin, 15 Temmuz gecesi İstanbul’un en stratejik noktalarından biri olan Afet Koordinasyon Merkezi’ni (AKOM) basma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

Devamı
2016
Gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007 günü öldürülmüştü. Hrant Dink cinayetinin açığa kavuşmamasında FETÖ’nün yargı ve güvenlik bürokrasisindeki isimlerinin etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Devamı
2016
Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçan FETÖ’cü Hakan Şükür’ün İstanbul Bakırköy’deki evinde yapılan aramada, kızının elebaşı Gülen için yazdığı tespit edilen bir not bulundu. Notta, “Benimle Begüm Elmas’ın hoca efendiye yazdığımız not var. Daha yazmadık. Ama ben sana telefonumdan mesaj atarım. Sen hoca efendiye göster tamam mı.” cümlelerinin yer aldığı göze çarptı.

Devamı
2016
Dönemin Kara Harp Okulu Kurmay Başkanı Albay İlhami Polat 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cü subayların Kara Harp Okulu’ndaki eylemlerini yönetmişti. İlhami Polat’ın tutuklu bulunan hâkim eşi Suzan Polat ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma yolunu seçti. Kripto olarak TSK bünyesinde yer almaya devam eden 20 FETÖ’cü subayı deşifre eden Suzan Polat, serbest bırakıldı.

Devamı
2016
Feza Özel Eğitim Kurumları FETÖ kapsamında 18 Aralık 2015 tarihinde kapatılmıştı. Bunun üzerine Feza Eğitim Kurumları, iç hukuk yollarının tükenmesini beklemeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. FETÖ’nün söz konusu başvurusunu görüşen AİHM, bu talebi oy birliğiyle ‘kabul edilemez’ buldu.

Devamı
2016
Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda FETÖ üyelerinin kaldığı odada bir not bulundu. Mektupta, bir örgüt üyesinin eşinin gördüğü rüyadan bahsedilirken, ABD başkan adayı Hilary Clinton’ın FETÖ’cüleri kurtaracağına dair beklenti dikkat çekiyor.

Devamı
2016
FETÖ, Amerika Birleşik Devletleri’nde 200 dönümlük devasa bir arazi satın aldı. Washington’da bulunan Dulles Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki arazide firari FETÖ’cülerin de konaklayabileceği bir üs kurulması planlanıyor. Plana göre, terör örgütü üyeliği suçundan arananlar, ABD’deki bu tesise yerleşecek.

Devamı
2016
İstanbul Bağcılar’da uyuşturucu satıcılarına yönelik belirlenen sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında birçok uyuşturucu hap ve eroin ele geçirilirken, 16 şüpheli de gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki sorguları devam ediyor.

Devamı
2016
Türkiye Maarif Vakfının, Gine’de FETÖ’den devraldığı 5 okulda öğrenciler ders başı yaptı. Eğitim öğretimin başladığı okullarda, öğrenci ve velilerin oldukça heyecanlı oldukları göze çarptı.

Devamı
2016
FETÖ’nün darbe girişiminin başarısız olacağının anlaşılması üzerine, 16 Temmuz sabahı saat 05.20’te sözde bölge imamları tarafından örgüt mensuplarına ‘acil’ koduyla mesaj gönderildi.  FETÖ mensuplarından darbeyi hemen kınamaları, meydanlara inerek fotoğraf çekilmeleri ve bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaları istendi.

Devamı
2016
Geçmişte FETÖ’nün ABD’de Colorado imamlığını yapan isim itirafçı oldu. Colorado imamı, “Gülen apaçık yalan söylüyor. ABD’ye gittiği tarihe kadar darbeci subaylara seremoniyle tek tek rütbe taktı. Örgütün ana hedefi harp okullarına sızmaktı.” ifadelerini kullandı.

Devamı
2016
İçişleri Bakanlığı tarafından ‘aranan teröristler’ listesi güncellendi. 37 FETÖ üyesinin eklendiği listeye göre, Adil Öksüz’ü ihbar eden kişiye 4 milyon, Zekeriya Öz’ü ihbar edene ise 750 bin TL ödül verilecek.

Devamı
2016
FETÖ ‘Çatı İddianamesi’nde terör örgütü hakkında çarpıcı gizli tanık itirafları bulunuyor. ‘Fırtına’ isimli gizli tanık, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı FETÖ’nün dinlediğini söylerken, Atalay’ın makam odasına böcek koyulduğunu da itiraf etti. Ayrıca FETÖ’nün Beşir Atalay’ı İrancı olarak gördüğünü, bu sebeple de cebine ‘Sen Şiasın’ yazan bir not koyduklarını söyledi. Gizli tanığa göre bu duruma Atalay çok kzmış, makam odasında bağırıp çağırmıştı.

Devamı
2016
FETÖ’nün ‘Emir’ kod adlı dershaneler sorumlusu Kahramanmaraş’ta yakalandı. FETÖ’cünün telefonuna güvenlik güçleri el koyarken, örgüt üyesinin Eagle isimli haberleşme programını kullandığı anlaşıldı. Eagle yazışmaları incelendiğinde, FETÖ’cülerin “Terör saldırısı olacak, insanlar ölecek ama hiç acımıyorum” şeklinde konuşmalar yaptığı da ortaya çıktı.

Devamı
2016
Binlerce tutuklu FETÖ zanlısının kaldığı Silivri Cezaevi’nde gerçekleşebilecek olası isyanlara ve firar girişimlerine yönelik Özel Harekat timi görevlendirildi. Özel Harekat timi, 24 saat boyunca Silivri Cezaevi’ni kontrol altında tutacak.

Devamı
2016
2010 yılında Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine FETÖ’nün kumpas kurduğu ortaya çıktı. Yola çıkmadan önce limanda bekleyen yardım gemisine FETÖ tarafından silah ve patlayıcılar yerleştirilmek istendi. Ancak MİT’in gemi ve liman güvenliği konusunda sıkı tedbir alması FETÖ’nün kumpas planını çökertti.

Devamı
2016
Sosyal medyada provokatif paylaşımlar yapan @JeansBiri hesabı deşifre oldu. Kendisini özellikle Atatürkçü gibi gösteren @JeansBiri hesabının ‘Ahmet Kemal Aydoğdu’ isimli FETÖ’cü olduğu tespit edildi. Ahmet Kemal Aydoğdu, FETÖ’nün Elazığ’daki okullarından Özel Yavuz Selim Koleji’nde öğretmen olarak çalışmış. Türk Patent Enstitüsü’ne göre, Ahmet Kemal Aydoğdu 15.05.2015 tarihinde ‘JeansBiri’ markasını tescil ettirmek için başvuru yapmış.

Devamı
2016
Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile FETÖ’nün ortaklığı bir kez daha deşifre oldu. Hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ’nün sözde İsrail ve Ortadoğu imamı Harun Tokak için İçişleri Bakanlığı 1 milyon lira ödül koymuştu. FETÖ açısından çok önemli bir pozisyonda bulunan Tokak ile HDP Milletvekili Altan Tan’ın Kuzey Irak’ta görüştüğü ortaya çıktı.

Devamı
2016
Gazeteci Haydar Meriç FETÖ tarafından katledilmişti. Bu cinayete ilişkin dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Devamı
2016
FETÖ kapsamında çeşitli suçlardan aranan Ekrem Dumanlı ABD’de görüntülendi. New Jersey eyaletindeki Jersey Garden isimli alışveriş merkezine eşi ve çocuğuyla giden firari Ekrem Dumanlı, burada fotoğraflandı.

Devamı
2016
Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan  27 Nisan 2011 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında ‘Kanal İstanbul’ projesini açıklamıştı. Bu projenin adı adı ve içeriği bu tarihe kadar sır gibi saklanırken, proje kamuoyunda büyük merak uyandırmıştı. Erdoğan’ın projeyi açıkladığı gün, Sakarya Patent Kalite ve Danışmanlık Ltd. Şti. tarafından Türk Patent Enstitüsü’ne ‘Kanal İstanbul’ ismi için tescil başvurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. Sakarya Patent şirketin %49 hissedarı olan Gökhan Aygen FETÖ kapsamında tutuklu bulunuyor.

Devamı
2016
FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. FETÖ 15 Temmuz öncesi SAT ve SAS komandolarını evlerde toplayarak, askerlere ‘Kemali tanıyor musun?’ parolasıyla gelen her emri koşulsuz uygulamalarını istedi.

Devamı
2016
FETÖ kapsamında aranan Ekrem Dumanlı geçtiğimiz gün ABD’nin New Jersey eyaletinde görüntülenmişti. Dumanlı’nın Türkiye’den yasa dışı yollarla kaçmasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Devamı
2016
Ankara Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlendirildi.  FETÖ’ye bağlı Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş, sosyal medyada Cumali Atilla’yı tehdit eden bir mesaj yayınladı.

Devamı
2016
Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) tarafından hazırlanan rapora göre, Kaynak Holding’den Cumhuriyet gazetesinin bağlı olduğu Cumhuriyet Vakfı’na büyük miktarda para akışı oldu. Bilindiği üzere Kaynak Holding FETÖ’nün para trafiğindeki en önemli şirketlerden. Tespit edilen para akışı, Akın Atalay’ın Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı olmasından sonrasına dayanıyor. Akın Atalay’ın Cumhuriyet Vakfı’nın başına gelmesiyle birlikte, gazeteye çuval çuval para akışı oldu ve gazetede hiçbir ekonomik sıkıntı kalmadı.

Devamı
2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’ açılış oturumunda yaptığı konuşmada Afrikalı yetkilileri FETÖ konusunda uyardı.

Devamı
2016
Firari FETÖ’cü Adil Öksüz ile birlikte darbeyi yöneten diğer sivilin Kemal Batmaz olduğu ortaya çıktı.  Kemal Batmaz FETÖ’nün şirketlerinden Kaynak Kağıt A.Ş.’de genel müdür olarak çalışmış bir isim. Adil Öksüz 11 Temmuz’da ABD’ye gitmiş, 13 Temmuz’da Türkiye’ye dönmüştü. Kemal Batmaz da bu seyahatlerde Adil Öksüz’e eşlik etti.

Devamı
2016
FETÖ’nün 15 Temmuz öncesi SAT ve SAS komandolarını evlerde toplayarak, askerlere ‘Kemali tanıyor musun?’ parolasıyla gelen her emri koşulsuz uygulamalarını istediği ortaya çıkmıştı. Askerlerden ‘Kemal’i tanıyor musun?’ parolasıyla gelen her talimatı sorgusuz şekilde yerine getirmelerini isteyen FETÖ ‘nün parolada neden ‘Kemal’ ismini tercih ettiği kafalarda soru işareti oluşturmuştu.

Devamı
2016
FETÖ’ye finansal destek sağlayan Kaynak Holding’in dijital verileriyle ilgili rapora göre, Işık Yayıncılık Genel Müdürü Özden Demir’in bilgisayarından çok önemli belgeler çıktı. FETÖ’nün hazırladığı 17 Aralık dosyasına ilişkin fezleke, Özden Demir’in bilgisayarında bulundu. Fezlekenin holding bilgisalarına, 17 Aralık sabahı saat 06.57’de yüklendiği saptandı. Fezlekeyi Kaynak Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Sedat Kocar’a gönderen Özden Demir, e-mail notunda “Fezlekenin tamamı” başlığı ve “Belki arkadaşlara gönderirsiniz” ifadelerini kullandı.

Devamı
2016
Akıncı Üssü’nü darbe girişiminin merkezi haline getiren FETÖ, buradan elebaşı Fetullah Gülen’e dakika dakika rapor sundu. Eski TİB çalışanı ve iletişim uzmanı Harun İbiş, kendisine tahsis edilen bir odada canlı yayın sistemi kurdu. Elebaşı Gülen darbe gecesini buradaki sistem aracılığıyla takip etti. Akıncı Üssü’ndeki kamera kayıtları da bunu doğruluyor. Zira elektronik ve iletişim uzmanı Harun İbiş, kendilerine tahsis edilen odaya sık sık girip çıktığı kayıtlarda görülüyor. Canlı yayın sistemi internet üzerinden gerçekleşirken, şifreli program ve kriptolu telefon sistemi kullanıldı. Ancak darbeci hainlerin başarısız olması üzerine, delil bırakmamak için bu sistemler imha edildi.

Devamı
2016
Avrupa Yargıçlar Birliği skandal bir karar vererek, FETÖ soruşturması kapsamında görevden alınan hakimlere yardım için bir fon oluşturdu. FETÖ’nün gerçekleştirdği darbe girişimi sonrasında, terör örgütüyle ilişkili oldukları için görevden alınan hakim ve savcılara, Avrupa Yargıçlar Birliği (AYB) destek olacağını açıkladı.

Devamı
2016
FETÖ’nün emniyet ve yargı bürokrasisinde ne derece örgütlü olduğu 15 Temmuz darbe girişiminde ortaya çıkmıştı. Türkiye’deki terör örgütlerini kontrol altına almak isteyen FETÖ, devletin istihbarat imkanlarını bu doğrultuda uzun yıllar kullandı. Terör tehdidinin bütünüyle ortadan kalkmasını istemeyen FETÖ, terör örgütlerini gerektiğinde kullanabileceği bir silah olarak gördü. FETÖ’nün DHKP-C’ye olan yaklaşımını da bu çerçevede ele almak gerekiyor.

Devamı
2016
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, hakkında yakalama kararı olan Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı kabul etti. Firari FETÖ’cü Can Dündar, Bellevue Sarayı’nda önce cumhurbaşkanlığı özel defterini imzaladı. FETÖ’nün kalemşörü Dündar’ı, Gauck ve hayat arkadaşı Daniela Schadt birlikte karşıladı. Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan Can Dündar, burada ”Tutuklandık” adlı kitabının Almancasını Gauck’a hediye etti.

Devamı
2016
FETÖ darbesini yöneten Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın 15 Temmuz’a kadar toplantı yaptığı Kısıklı’daki bina görüntülendi. Ev, Kısıklı Mahallesi Yusuf Kemal Sokak’ta 26 numaralı adreste bulunuyor. Beş katlı binanın dört katı Adil Öksüz ve diğer darbeciler tarafından kullanıldı. Birinci katta ise Adil Öksüz’ün annesi ve babası oturuyor. Öksüz’ün anne-babası, oğullarına teslim olması çağrısında bulundu. Baba Mustafa Öksüz, “Darbeden önce eve oğlumla birlikte gidip gelen çok sayıda tanımadığımız kişi vardı. Zili çalarlardı, onlara kapıyı ben açardım. O yüzden gelen gidenden haberim oluyordu. Oğlumun Fetullah Gülen’le ilişkisini biliyorduk ama bu kadar işin içinde olduğunu, her şeyi organize ettiğini bilmiyorduk. Buradan sizin aracılığınızla kendisine çağrı yapıyorum. Gelsin teslim olsun. Bizi de bu sıkıntıdan kurtarsın” dedi.

Devamı
2016
FETÖ’nün ABD yapılanmasının detayları ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre, FETÖ ABD’de tabana yönelik çalışma yürütüyor. Bu kapsamda yerel düzeydeki temsilciler meclisi üyeleri, senatör veya vali adaylarıyla angajmanlar oluşturuluyor ve örgüt bunların seçim kampanyalarına aktif olarak katılmaları ve maddi destek vermeleri için yönlendiriliyor.

Devamı
2016
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Vakıflar Genel Müdürlüğünde 15 Temmuz sonrası yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulundu. Kaynak, “15 Temmuz sonrasında söz konusu terör örgütüyle irtibatlı, iltisaklı vakıflarla ilgili mücadeleye devam edildi. İlk olarak 104 vakıf kapatıldı.” dedi.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) üst düzey bir abisinin kanlı darbe planının şifrelerini verdiği 2010 yılındaki gizli toplantıda, terörist başı Fetullah Gülen’in evlilikle ilgili sapkın düşüncelerini de anlattığı ortaya çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ dosyasına giren 2010 yılına ait CD’ye konu sohbette, Gülen’in 40 talebesinden biri olan üst düzey bir imam, diğer imamlara yaptığı konuşmada, Gülen’in üst düzey yeteneklere sahip olduğunu anlattı.

Devamı
2016
Donald Trump’ın dış politika danışmanı, FETÖ konusunda “Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü kişilerin, Clinton Vakfı’na bağışta bulunmuş olması, şoke edicidir” açıklamasında bulundu.

Devamı
2016
ABD’deki başkanlık seçimlerine ilişkin Türkiye’yi ilgilendiren bir konu da FETÖ’nün iadesi…

Devamı
2016
FETÖ’cü Enes Kanter ABD’deki başkanlık seçimlerinden sonra büyük şok yaşadı. Seçimlerden önce Sports Illustrated dergisine verdiği röportajda Trump’la ilgili konuşan Enes Kanter, onun başkanlığına karşı çıktığını ifade etmişti.

Devamı
2016
ABD’de başkanlık seçimlerinin netleşmesiyle Kanada’nın göçmenlik sitesi erişilemez hale geldi. Clinton’ı destekleyen firari FETÖ’cüler de Kanada’ya kaçmak için kolları sıvadı.

Devamı
2016
Trump’ın ABD başkanı seçilmesinden sonra FETÖ elebaşı Gülen’in de kaçma hazırlıkları yaptığı belirtildi. Seçimlerde kritik öneme sahip Pensilvanya eyaletinde de Cumhuriyetçi aday Donald Trump kazandı. ABD’de başkan adaylarından Trump, “Gülen’i Türkiye’ye teslim etme” sinyalleri veriken, FETÖ terör örgütü Hillary Clinton’a yönelik lobi faaliyetleri gerçekleştiriyordu. ABD’deki FETÖ’cüler Trump’ın karşısında demokratların kuvvetli başkan adayı Hillary Clinton’a finansal destek iddia edildi. Desteğin 100 milyon doların üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Devamı
2016
‘Kozmik Oda’ olarak anılan soruşturmayı başlatan savcı Mustafa Bilgili bir ciğercide yakalandı. Tanınmamak için top sakal bıraktığı görülen Bilgili’nin üzerinden Abdullah Bilgili adına sahte kimlik çıktı.

Devamı
2016
DONALD Trump’ın başkanlığı döneminde Türkiye ve ABD ilişkilerinin nasıl bir seyir izleyeceği merak edilirken, dikkat çekici bir makale yayınlandı. Trump’ın zafer konuşmasında kürsüden adını anarak teşekkür ettiği, 2012-2014 arası ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Ajansı’nın direktörlüğünü yürüten, emekli Korgeneral Mike Flynn, The Hill yayın organına “Müttefikimiz Türkiye bir krizde ve desteğimize ihtiyacı var” başlıklı bir makale yazdı.

Devamı
2016
Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda konuşan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, “FETÖ’nün el konulan ve TMSF’ye devredilen şirketleri mutlaka milli şirketlere satılarak hazineye gelir kaydedilmeli” dedi.

Devamı
2016
ABD’ye kaçan FETÖ’cü Hakan Şükür, Kuzey Amerika Üniversitesi’nin futbol takımına, ‘futbol teknikleri ve liderlik modelleme’ dersleri verecek. Firari FETÖ’cünün ders vereceği Kuzey Amerika Üniversitesi (North American University), FETÖ yakınlığıyla bilinen ‘Teksas Gulf Vakfı’ tarafından Houston’da kuruldu. Kuzey Amerika Üniversitesi’nde Türkiye aleyhine birçok konferans/panel düzenleniyor. Firari FETÖ’cüler bu programlara katılıyor.  Kuzey Amerika Üniversitesi Rektörü Reg Pecen sosyal medyada Türkiye karşıtı ve FETÖ yanlısı paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Rektör Reg Pecen, Türkiye’yi katliamla suçlayan ve terör örgütü PKK’yı savunan ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisinin de imzacıları arasında.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığı’nda (İDB) görevli mühendislerden Burak Açıkalın tutuklanarak cezaevine konulmuştu. MİT’in 20 bin kişilik FETÖ’cü listesini örgüte sızdırdığı iddia edilen Açıkalın, darbe girişimi sırasında İDB yakınlarında yakalanmıştı. Açıkalın, tutuklu bulunduğu Kırıkkale Cezaevi’nde intihar ederek hayatına son verdi.

Devamı
2016
Sivas’ta terör örgütü DEAŞ’e yönelik operasyonda ikisi kadın 10 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman, dijital veriler, kitap ve derginin yanısıra, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in kitabı ile F ve K serili dolar ele geçirildi

Devamı
2016
“ABD Başkanı Barack Obama 20 Ocak 2017’de görevi seçilmiş yeni başkan Donald Trump’a bırakmadan önce Fethullah Gülen’in Kanada’ya kaçışını sağlayacak.” Bu iddia Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’ün bugünkü köşesinden.

Devamı
2016
FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Mürted Üssü’nde yakalanan örgüt imamları Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş ve Hakan Çiçek’in istihbarata karşı koyma eğitimi aldıkları belirlendi. Tutuklanan Çiçek’in telefonunda kendini sıfırlama (formatlama) programı tespit edildi. Diğer imamların “patates hat”larının tespiti içinse HTS kayıtları mercek altına alındı.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, FETÖ’ye finans sağlamada aracılık eden bine yakın bankacı görevden alındı. Finans sektörüne yönelik incelemelerini derinleştiren hükümet, FETÖ’yle bağlantılı kişi ve şirketlere 17-25 Aralık sonrası kullandırılan kredileri mercek altına aldı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en büyük finans kaynaklarından olan Kaynak Holding’in sahibi görünen aralarında Naci Tosun, İzzet Akyar, Ahmet Türkcan, Mutlu Şahin ve Muzaffer Durmuşoğlu’nun da olduğu örgüt elemanlarının şirketleri nasıl batırdığı ortaya çıktı. Kaynak Holding’in hisse paylarıyla birlikte 54 milyon liralık sermayesini Hollanda merkezli INL Partners PV’ye hukuksuz bir şekilde taşıyan örgütün, devir işleminin hemen ardından kâr payı adı altında 30 milyon TL’yi de Hollanda’ya kaçırdığı belirlendi. Hukuksuz işlemlerle holdingin içini boşaltan eski yönetimin, 120 milyon TL’lik kredi borcunu da Türkiye’ye yıktığı ortaya çıktı. FETÖ’nün bankalara olan borçlarını ise 17 Kasım 2015’te atanan kayyumlar ödedi. 1 Eylül tarihinde yayımlanan 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesine karar verilen Kaynak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, yaşanan bu tabloyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Devamı
2016
31 Mart 2015 günü İstanbul Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz, DHKP-C’li teröristler tarafından rehin alındı. Mehmet Selim Kiraz, Berkin Elvan soruşturmasını yürütüyordu. ‘Soruşturmanın ilerletilmediği’ iddiasıyla rehin alınan Kiraz, soruşturma kapsamında oldukça önemli adımlar atmıştı. Savcı Kiraz’ın rehin alınmasının ardından adliye binası hızlıca boşaltıldı ve polis tarafından güvenlik tedbirleri alındı. Polise taleplerini ileten DHKP’C’li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, taleplerinin gerçekleşmemesi halinde savcıyı öldüreceklerini belirtti. Halk mahkemesi kurulması, burada ‘devrimciler’ tarafından yargılama yapılması gibi gerçekleşmesi mümkün olmayan talepler öne süren teröristleri, teslim olmaya ikna etmek için dokuz saat boyunca müzakere edildi. Ancak tüm çabalara rağmen teslim olmayan teröristler Mehmet Selim Kiraz’ı şehit etti. Savcıyı şehit eden DHKP-C’li teröristler de düzenlenen operasyonda ölü ele geçirildi.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “taşınmaz serveti”ne yönelik incelemeler sürerken, örgütün devlet envanterine geçen mal varlığı 15 milyar liraya ulaştı. OHAL işlem servisleri aracılığıyla Kanun Hükmünde Kararname listesinde yer almayan, henüz adli takip başlatılmayan ancak şüpheli olan aralarında rezidans, fabrika binası, önemli arsaların da bulunduğu 1200’e yakın taşınmaza yönelik işlemler durduruldu.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimi gece Akıncı Üssü’nde bulunan kursiyer pilot Uluş Hüseyin H. polise verdiği ifadede darbenin planlayıcı lideri Fethullah Gülen’in öğrenciliği sırasında kendilerine “Beni Hava Harp Okulu’nda yürürken görseniz bile selam vermeyin” dediğini söyledi. FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sızma yöntemlerini de anlatan pilot H. sivil polislerin de kendilerini sık sık takip ettiğini ifade etti.

Devamı
2016
Elebaşı Gülen’in Amerika’da bulunduğu dönemde, Türkiye’de Kaynak Holding bünyesindeki bir şirkette genel koordinatör olarak çalışıyor gösterildiği ortaya çıktı. Kaynak Holding’e atanan kayyum heyetinin başında bulunan İmran Okumuş’un tespitlerine göre; Fetullah Gülen 1 Haziran 1994’te Nil Basım Yayın şirketinde genel koordinatör olarak işe başladı. Gülen 1999’da ABD’ye gitse de, 9 Ekim 2002’ye kadar bu şirkette genel koordinatörlük görevini sürdürmüş görünüyor. Gülen 18 Ekim 2002’de ise bu kez Çağlayan A.Ş.’de göreve başladı. Kayıtlara göre burada ise 1 Ocak 2003’e kadar görev yaptı.

Devamı
2016
HSYK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, etkin pişmanlıktan yararlanan ve itirafçı olan hakim ve savcılar arasında eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSKY üyeleri Kerim Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik’in de bulunduğunu belirterek, “Her üç isim de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuşlar ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediklerini söylemişler. Verdikleri ifadelerde, Yargıtay’da gelen dosyaların örgüt elemanlarınca fotokopisinin çekilip ilgili kişiye iletildiği, yine önemli kişilere, önemli iş adamlarına ait dosyaların Pensilvanya’ya götürülüp, Pensilvanya’nın talimatıyla kararlar verildiği açıkça bildirilmiş.” dedi.

Devamı
2016
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve MASAK, FETÖ’nün çok çarpıcı finansal oyunlarını ortaya çıkardı. FETÖ mensupları, usulsüz dinleme yoluyla elde ettikleri bilgileri kullanarak İstanbul’da kurdukları 4 ofis üzerinden, borsada manipülasyondan kara para aklamaya kadar birçok kirli oyunu tezgâhladı. Örgüt üyeleri elde ettikleri geliri FETÖ’ye aktardı.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yürütülen FETÖ/PYD soruşturmasında, Fetullah Gülen’in talimatıyla TUSKON tarafından 2000 yılında başlatılan Afrika açılımıyla, örgütün ve elmas kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı.  FETÖ’cü işadamlarının Afrika ülkelerinden yasadışı yollardan getirdiği altın ve elmasların Koza Altın İşletmeleri A.Ş üzerinden aklandığı anlaşıldı.

Devamı
2016
Pakistan İçişleri Bakanı Çodri Nisar Ali Han, ülkede FETÖ’ye ait 23 okulda çalışan 108 öğretmenin aileleriyle 20 Kasım’a kadar ülkeyi terk etmesini istediklerini duyurdu. Alınan kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın başlayacak Pakistan ziyareti öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Devamı
2016
FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest kalan eski HSYK üyesi Kerim Tosun ifadesinde, 2010 yılında Yargıtay’a seçilen 160 üyeden 120’sinin FETÖ mensubu olduğunu söyledi.

Devamı
2016
FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz davalarının seyrini değiştirmek için hedefe koyduğu iki hakime kurduğu kumpasta kilit rol alan gizli tanık İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti, yalan ifadelerin ardından firari savcı Zekeriya Öz tarafından tahliye ettirilmişti. Tahliyenin ardından FETÖ’nün uyuşturucu ticaretinden kazandığı para trafiği Zindaşti üzerinden sağlandı. Bu trafiği çok yönlü araştıran güvenlik birimleri FETÖ’nün ‘zehir imamı’ gibi kullandığı Zindaşti’nin tüm bağlantılarına ulaştı.

Devamı
2016
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ekleriyle 3 bin sayfayı geçen iddianamede üç kritik ismi var:

Devamı
2016
Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, MİT’in Bylock ile ilgili 165 bin veriyi inceleyerek 120 bin kişilik bir Bylock kullanıcısı listesi hazırladığını, dosyanın cumhuriyet savcılarına teslim edilmesiyle birlikte kamuda ByLock’tan dolayı görevden almaların artık sona ereceğini yazdı.

Devamı
2016
Hakkında birden fazla yakalama kararı bulunan FETÖ firarisi Uslu, Washington’da bir düşünce kuruluşunun toplantısının kulisinde Türkiye hakkında soru sorarken ortaya çıktı. 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde “görsel ve sosyal medyada darbeye zemin hazırladığı, darbe girişimi gecesi ise darbeye karşı konulmaması yönünde açıklama yaptığı” iddiasıyla hakkında birden çok soruşturma olan ve ifade vermeye gitmeyen FETÖ firarisi Uslu’ya savcılık tarafından “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlaması yöneltildi.

Devamı
2016
FETÖ’nün firari savcısı Zekeriya Öz’ün, cezaevinden çıkartıp Ergenekon’da gizli tanık yaptığı İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’den 300 bin euro aldığı ortaya çıktı.  Yunanistan’da 1.1 ton eroinin yakalatılması sonucu baronlar arasında hesaplaşma nedeniyle işlendiği belirtilen cinayetlerle ilgili davada, FETÖ izleri ortaya çıktı. A.Ç. adlı bir şahıs ihbar mektubunda, Naci Zindaşti’nin FETÖ tarafından nasıl korunduğunu anlattı.

Devamı
2016
FETÖ’nün ordudaki yapılanmasında yer alan örgüt üyesi askeri ataşelerin 30’u Türkiye’ye dönmedi. 12 askeri ataşe firari olarak aranıyor. 18 askeri ataşe ise görev yaptıkları ülkelerde sahte raporlar alarak ifade vermekten kaçıyor. Yargıya hesap vermek istemeyen askeri ataşelerin, depresyon, yüksek tansiyon bel ağrısı gibi bahanelerle “Uçağa binemez” raporu aldığı ortaya çıktı.

Devamı
2016
Belçika’da haftalık Knack Dergisi, Avrupa Komisyonu’nun başkan yardımcısı Frans Timmermans’ın, ‘Gülen hareketinin 15 Temmuz darbe girişiminde rol oynadığına ilişkin kanıtların arttığını’ söylediğini yazdı.

Devamı
2016
FETÖ soruşturması kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ‘Bylock’ kullandığı tespit edilen akademisyenlere yönelik operasyon başlatıldı.  Aralarında profesörlerin de bulunduğu 103 şüpheli hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. İlk aşamada 70 gözaltı yapıldığı bildirildi.

Devamı
2016
Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde FETÖ tedbirleri uygulamaya başladı.15 Temmuz gecesinden sonra yurt genelinde bulunan 387 açık ve kapalı cezaevindeki iç ve dış güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Silivri, Sincan ve Şakran cezaevlerinde ise uçaksavarların yer aldığı hava savunma sistemleri kuruldu. Cezaevlerinde alınan tedbirlerden bazıları şöyle:

Devamı
2016
Ramstein kasabasındaki NATO Üssü’nde görevli FETÖ cuntasının elemanları Almanya’ya iltica başvurusu yaptı. Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin Kaiserslautern kenti yakınlarındaki Ramstein kasabasında bulunan NATO Üssü’nde görevli olan ve FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Türk askerleri Almanya’ya sığınmak için sıraya girdi.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’ne yurt dışında bir darbe daha geldi. Afrika ülkesi Çad’da FETÖ’ye ait tüm okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesine karar verildi.

Devamı
2016
ABD Başkanlığına seçilen Trump’ın, emekli Korgeneral Flynn’e “ulusal güvenlik danışmanlığı” görevini önerdiği ortaya çıktı. Flynn’in kısa bir zaman önce kaleme aldığı bir yazıda “Arka bahçemiz Pensilvanya’ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington’ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye’ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye’nin bakış açısıyla Washington, Türkiye’nin Usame bin Ladinine sığınak oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

Devamı
2016
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün son aylarda kamudan ihraç edilerek işsiz kalan üyeleri için yurt dışından para transferi yaptığı bilgisine ulaştı. Yapılan teknik takipler sırasında, Kırgızistan’dan 9.5 milyon Dolar değerinde Dolar ve Euro’nun yurda sokulmaya çalışıldığı belirlendi.  Mali polis, Kırgızistan uyruklu 2 kişinin valizler içerisinde Atatürk Havalimanı’ndan yurda soktuğu paralara el koydu. Kırgız uyruklu 2 kurye gözaltına alındı.

Devamı
2016
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullanan 165 bin kişinin kimliği tespit edildi. TSK, emniyet, yargı, bürokrasi ve iş dünyasından isimlerin bulunduğu listedekilerin 18 milyonluk mesaj trafiği de deşifre edildi. Örgüt içi yazışmalarda bazı mesajların da kendi içinde şifrelendiği dikkat çekti.

Devamı
2016
Darbe girişimi sonrası ortakları yurtdışına kaçan FETÖ’cü bilişim şirketleriyle ilgili çok önemli bilgiler yer alan rapora göre, Genelkurmay’dan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB), Emniyet’ten Havelsan’a kadar pek çok stratejik kurumun mahrem bilgileri bu bilişim şirketleri üzerinden FETÖ’nün eline geçti.

Devamı
2016
Meclis FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, bazı kurumlara ilişkin tespitler yaptı. Komisyon sözcüsü ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, komisyon olarak ilk tespitlerinin TÜBİTAK, Diyanet İşleri, YÖK ve TSK’ya dair olduğunu belirtti. Satır, TÜBİTAK’ın “üzerine vazife olmamasına rağmen” kamu kurum ve kuruluşlarına yazılım hazırladığını bildirdi.

Devamı
2016
Rusya’ya bağlı Kırım Cumhuriyeti’nin kabine üyesi Zaur Smirnov, FETÖ’yle bağlantılı olduğu iddia edilen Ayder Rüstemov’un Ukrayna’da ‘Kırım Müftüsü’ seçilmesine tepki gösterdi. Smirnov, “Bu siyasi saçmalık devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Ukrayna’daki Kırım Tatarları Soydaşları Derneği’nin FETÖ ile bağlantısı var, ki bu örgüt Türkiye’de darbe girişiminin arkasında bulunmakta” dedi.

Devamı
2016
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aydın’da yaşayan kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, terör örgütü FETÖ’ye yönelik operasyonlara destek vermeyen ağabeyinin başında bulunduğu anamuhalefet partisini suçladı. AK Parti ve MHP’nin FETÖ temizliğine karşı net tavır aldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, CHP’nin ise bu vatan mücadelesinde sınıfta kaldığını vurguladı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekede, terör örgütünün yapısı gözler önüne serildi. Fezlekede yer verilen tanık ifadelerine göre, Harp Okulundan mezun öğrenciler için cemaat içinde rütbe takma töreni düzenlendi, öğrencilerin apoletleri terör örgütü elebaşı Gülen’in takkesinin içine konularak okutuldu, öğrencilere yıldızları bizzat Gülen tarafından takıldı.

Devamı
2016
Fethullahçı Terör Örgütü’nün cezaevlerine ilişkin yapılanması kapsamında operasyon başlatıldı. Silivri Açık Cezaevi 1. Müdürü Hasan Topaloğlu gözaltında alındı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türk Telekom’daki yapılanmasına yönelik yeni bir operasyon gerçekleştirildi. Hakkında gözaltı kararı verilen 22 üst düzey yöneticiden 12’si gözaltına alındı.

Devamı
2016
FETÖ’nün finans yapılanmasının tepe isimlerinden olan iş adamı İhsan Kalkavan’ın terörist başı Gülen aleyhine açılan davalar için milyonlarca dolar rüşvet dağıttığı ortaya çıktı. Kalkavan, FETÖ’nün Colorado imanına, Gülen aleyhine Ankara’da açılan davalardaki hakimlere milyon dolarlarca rüşvet verdiğini anlatmış.

Devamı
2016
100 milyon dolar yardım yaptığı Clinton’ın seçimi kaybetmesinin ardından paniğe kapılan FETÖ, Trump’a kanca atmaya çalıştı. FETÖ’nün randevu talep ettiği Trump’ın yanıtını yardımcısı Mike Pence iletti: Sayın Başkan terör örgütleriyle aynı masada oturmaz.

Devamı
2016
Devlete sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında temizlik operasyonu tüm hızıyla sürerken, bugün yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile yaklaşık 16 bin personel ihraç edildi. 155 personel de görevlerine geri döndü. Bugüne kadar kamu görevinden çıkarılanların sayısı 95 bine ulaştı açığa alınıp soruşturması sürenlerin sayısı da 50 bini aştı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyet yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli operasyonda gözaltına alınan 26 kişi arasında 7 emniyet müdürünün olduğu ortaya çıktı.

Devamı
2016
FETÖ’nün KOSGEB’deki yapılanmasına ilişkin iddianamede çarpıcı tespitler yapıldı. Örgütün il müdürleri hızla değiştirilerek, kredilerden FETÖ ile irtibatlı şirketlerin yararlanması sağlandı.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimi gazisi Mine Özer’in anlattıkları FETÖ militanlarının cuntacıların kurşunları ile yaralanan vatandaşlara bile acımadığını gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sokağa çıkın’ çağrısı ile demokrasiye sahip çıkanlardan biri olan Mine Özer, “Bir minibüste 12 kişiydik, hepimiz ağır yaralıydık. Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi ‘Sizi kim sokağa döktüyse gidin o tedavi etsin’ diyerek bizi kapıdan çevirdi” dedi.

Devamı
2016
FETÖ’nün TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na da sızdığı ortaya çıktı. Komisyonda MASAK (Mali Suçları Araştırma Komisyonu) tarafından görevlendirilen Maliye Uzmanı Ali Temizer’in, FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildiği öğrenildi. Temizer’in FETÖ ile mücadele kapsamında çıkarılan son Kanun Hükmündeki Kararname ile ihraç edildiğini, komisyon üyesi MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan açıkladı.

Devamı
2016
Sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster, 2011 yılında Yazar Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan’ın İstanbul- Göztepe’deki evinde şüpheli şekilde hayatını kaybetmişti. Dosya, “Foster’ın ölümünde Kerem Altan’ın etkisi olduğu fakat FETÖ etkisi ile kurtarıldığı” iddiası üzerine yeniden açıldı.

Devamı
2016
FETÖ’nün darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan VIP helikopteri pilotu Zafer Dolu’nun itirafları, 15 Temmuz ihanetini bir kez daha gözler önüne serdi. Dolu, o gece cuntacı Albay Uğur Kapan’ın talimatıyla ve Albay Halil Gül’ün öncülüğünde Kara Harp Okulu’ndan tam teçhizatlı askeri öğrencileri Genelkurmay Başkanlığı’na taşıdığını anlattı:

Devamı
2016
Türkiye genelinde 5 bin koruyucu ailenin FETÖ ile bağı bulunup bulunmadığı araştırılıyor. Bağı olanlardan çocuklar alınacak.

Devamı
2016
Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Diyarbakır’da görevli vatansever askerlerin büyük bir kahramanlık örneği sergilediği ortaya çıktı. O gece Ankara’da Ömer Halisdemir’in alnından vurduğu darbeci general Semih Terzi’nin emrindeki 60 bordo berelinin, Diyarbakır’daki askeri pistten Ankara’ya gitmek istediği, vatansever bir grup askerin ise onların etrafında etten duvar örüp mani oldukları anlaşıldı.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimi sonrası Akıncı üssünde yakalanıp, tutuklanma istemiyle sevk edildiği mahkemeden serbest bırakılan firari Adil Öksüz’ü, kimin, nerede, ne zaman, nasıl yakaladığına ilişkin teslim olma ve gözaltı tutanağı düzenlenmediği ortaya çıktı.

Devamı
2016
Şüpheli kanser teşhisiyle ölümü tartışılan Aytunç Altındal’ın, en yakınındaki yardımcısı da FETÖ’cü çıktı. Ömrünü FETÖ ile mücadeleye adayan ünlü Araştırmacı, hasta iken, “Zehirlenmişim, kanser enjekte edildiği bilgisi var” demişti.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) üst düzey sorumluları olan mütevelli heyetlerinin çalışma yöntemleri ve Pensilvanya tarafından belirlenen 100 maddelik anayasa niteliğindeki yönergelerin yazdığı belgelere ulaşıldı. Ordu İl Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonda gözaltına alınan örgütün Karadeniz Bölgesi sorumlusu Halit K.’nın evinde örgüte ait gizli belgeler ele geçirildi. Belgelerde, örgüt üst yönetiminin çalışma esasları, mütevelli heyeti, bölge ve il sorumlularının görevleri belirtiliyor. Örgüt yönetiminin anayasası olarak kabul edilen metnin ilk maddesinde “hizmet hareketine” bağlı olmayanların Müslüman olsa bile kardeş kabul edilmediği yazıyor. Sözde anayasada, “Hizmet denilince hiç bir konuda itiraz etmeyecek, gücü yettiğince koşacak. ‘Hizmet hayatımın gayesi ve fıtratımın neticesidir’ diyemeyenler Müslüman olsalar da kardeşimiz değillerdir” ifadesi yer aldı.

Devamı
2016
FETÖ’nün Türkiye’de okutulmaya gönderilen Nijeryalı öğrenciler üzerinden milyonlarca doları kasasına aktardığı, ülkenin Genelkurmay Başkanlığı’nı dahi dolandırdığı ortaya çıktı. Nijerya istihbaratı örgütle ilgili inceleme başlattı.

Devamı
2016
FETÖ’nün örgüt toplantılarını yasal zemine oturtmak için kurduğu ve illegal toplantıların gerçekleştirdiği Denge Platformu adlı derneğe düzenlenen operasyon kapsamında 20 şüpheli tutuklandı.

Devamı
2016
FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı ByLock’un, 17-25 Aralık 2013’teki alçak darbe girişiminden önce kullanılmaya başlandığı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi, konuya ilişkin yaptığı haberde programın kullanılmaya başlandığı tarihin 2014 yılı olduğunu yazarak uluslararası basında Türkiye’ye karşı kara propaganda başlatmıştı.

Devamı
2016
Ankara’nın talebi üzerine Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı’na bağlı Mali İstihbarat birimi aralarında Akın İpek’in de bulunduğu 26 FETÖ finansörünün hesaplarını mercek altına alacak. İnceleme sona erene kadar şüpheli hesaplar tedbiren dondurulabilecek.

Devamı
2016
Hazine Müsteşarlığı tarafından Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na sunulan rapor FETÖ’nün en büyük finansörü Koza’nın altın kaçakçılığını belgeledi. Rapora göre Koza A.Ş. yurtdışına 34 ton altın kaçırdı. Altınların bugünkü değeri 4.5 milyar lirayı buluyor.

Devamı
2016
Darbe girişimine katılan İstanbul’daki askerlere yönelik ilk iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz akşamı 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yapan tank ve zırhlı araçların fotoğrafları da yer aldı.

Devamı
2016
İstanbul’da 62 darbeci asker hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamenin detaylarına ulaşıldı. Darbecilerin 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 3 gün boyunca yaptıkları gizli toplantılara katılan ve planları koordine eden kilit isim, Albay Muzaffer Düzenli çıktı.

Devamı
2016
Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan’ın evinde ölü bulunan sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster’ın dosyasının raftan indirilmesi ardından savcılık yeni bir adım attı. Kerem Altan hakkında hakimlikten yurtdışı yasağı talep edildi. Hakimlik, yurtdışı yasağı kararı aldı.

Devamı
2016
15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelini basan suikast timine açılan davanın iddianamesini hazırlatan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz önemli açıklamalar yaptı.

Devamı
2016
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl tarafından ihraç talebiyle disipline sevk edilmesine tepki gösteren Celal Kılıçdaroğlu CHP’den istifa ettiğini söyledi.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe teşebbüsüne katılan İstanbul’daki askerler hakkında hazırlanan ilk iddianamede, 2 kez Gülen’le yüz yüze görüşen albaydan, “Hoca Efendi için elimdeki bombanın pimini bile çekerim” diyen subaya kadar onlarca delil sıralandı. 189 sayfalık iddianamede ifade ve itiraflarına yer verilen pek çok isim, darbe girişimi emrini veren kişinin Fetullah Gülen olduğunu açıkladı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör örgütünün elebaşıyla fotoğrafları ortaya çıkan Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu’nun FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Devamı
2016
Adana merkezli 4 ilde, FETÖ/PDY soruşturma kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İdris Dal ile müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, Sevgi Evlerinde kalan kimsesiz zeki çocukları belirleyip FETÖ’nün dershanelerine ve okullarına yönlendirdiği ileri sürüldü.

Devamı
2016
Devletin kritik kademelerinde kadrolaşmak için kendilerini gizleyip namaz kılmayan, oruç tutmayan, başörtüsü takmayan, hatta içki bile içen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının yeni bir takiyesi daha ortaya çıktı. Almanya’ya gitmek için 24 Mart 1986 tarihinde Emniyet’e verdiği Pasaport İstek Formu’nda annesinin “Refia” olan ismini “Rabin” olarak beyan ettiği ileri sürülen FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e evsahipliği yapan ABD’de yaşayan örgüt mensuplarının “Müslümanlıklarını (!)” gizlemek için Hıristiyan isimleri aldıkları tespit edildi. Hain örgüt peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) ismini taşıyan mensuplarının bile ismini değiştirdi.

Devamı
2016
Adalet Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tüm cezaevleri için ayrı ayrı “kriz senaryoları” hazırladı. Bu çalışma sonunda, FETÖ’cülerin yoğun olarak tutulduğu cezaevleri ile FETÖ’cülerin bulunmadığı ama kritik öneme sahip cezaevlerinde alınması gereken ek önlemler belirlendi.

Devamı
2016
Ankara Başsavcılığı, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin ilk iddianameyi tamamladı. İddianamede “FETÖ üyesi bir kısım asker ve kamu görevlilerinin ifadelerinden, darbe teşebbüsünün Gülen’in bilgisi ve talimatı ile yapıldığı ve sivillerin katledilmesi, kamu görevlilerinin şehit edilmesi başta olmak üzere ortaya çıkan maddi ve manevi zarardan adı geçenin başında olduğu terör örgütünün sorumlu olduğu anlaşılmaktadır. Teşebbüse toplam 8 bin 651 askeri personel karışmış, TSK’ya ait savaş uçakları dahil 35 uçak, 37 helikopter, 74 tanesi tank olmak üzere 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanılmıştır. Örgüt mensupları, o esnada tatilde bulunan Cumhurbaşkanımızı öldürmek istemişlerdir. Cumhurbaşkanımız, ölümden sadece 15 dakika ile kurtulmuştur. Bu durum teröristlerin seçilmiş Cumhurbaşkanımızı etkisiz hale getirerek, yönetime el koyma iradelerinin en büyük delilidir” denildi.

Devamı
2016
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, 42 üye ülkenin oluşturduğu Asya Parlamenterler Asamblesi 9. Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bildirgesi’nde, FETÖ’nün “terör örgütü” olarak kabul edildiğini bildirdi. Kamboçya’daki toplantıya, 42 üye devlet ve 26 gözlemcinin katıldığını, dünya nüfusunun yüzde 70’ine yakınının temsil edildiğini belirten Aydın, Türkiye’nin, birliğin 2017-2019 dönem başkanlığına ittifakla seçildiğini anımsattı. Aydın toplantının sonuç bildirgesinde, “Asya Parlamenterler Asamblesi, halkın oylarıyla demokratik yollarla seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, Fetullah Gülen terör örgütüne karşı mücadelesinde her türlü desteği vermeye hazırdır” ifadesinin yer aldığını vurguladı.

Devamı
2016
Togo’dan Brezilya’ya, ABD’den İngiltere’ye kadar farklı ülkelere kaçan, Akın İpek ve Talip Büyük gibi 10 FETÖ yöneticisinin iadesi için, söz konusu ülkelere iade talepnamesi yazıldı

Devamı
2016
FETÖ’nün Balyoz, Ergenekon ve Şike soruşturmaları sürecinde kullandığı ‘Dönemin Fuat Avni’si’ Rauf Atilla Polat’ın kimliği deşifre oldu. 2011 yılına kadar bir internet sitesinde köşe yazarlığı yapan Polat’ın, FETÖ’nün eski emniyet imamı ‘Kozanlı’ olarak adlandırılan firari Osman Hilmi Özdil’in adamı olduğu ortaya çıkarıldı.

Devamı
2016
Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Araştırma Görevlisi Ruslan Kurbanov, 24 Kasım 2015’te Suriye sınırında düşürülen Su-24 jetine ilişkin önemli bilgiler verdi. Kurbanov, uçak krizinin nedeni olarak terör örgütü FETÖ’ye dikkat çekti.

Devamı
2016
FETÖ’yü protesto amacıyla Söke’den Didim’e yürüyerek dikkatleri üzerine çeken Kemal Kılıçdaroğlu’nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’na mektup yazarak görüşme talebinde bulundu.

Devamı
2016
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Fatih Gürsul, Ankara’da FETÖ’den gözaltına alındı. Kırmızı ByLock listesinde bulunan Gürsul’un Ankara’daki evinde arama yapılıyor.

Devamı
2016
CHP’de FETÖ çatlağı büyüyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen cumartesi Adana mitinginde Ergenekon ve Balyoz davalarında önemli rol oynayan FETÖ sanığı Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ı anons etmesi ve partililere “Burada” çektirmesi, tepkilere neden oldu. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan “Bir gün HDP ile bir gün FETÖ ile kol kola algısı yaratılıyor. CHP oraya buraya savrulan, net duruşu olmayan, kriz yönetemeyen bir duruma geldi. Adana mitingindeki sözler benim için artık bardağı taşıran son damlaydı. Herhalde Ali Bulaç da şaşırmıştır” dedi. Kılıçdaroğlu’na diğer tepkiler şöyle:

Devamı
2016
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ operasyonlarında, FETÖ’cülerin ailelerinin mağdur edildiği iddiasında bulundu. “İnsanları işsiz bırakmak hangi vicdana sığar” sözleriyle FETÖ’ye sahip çıktı.

Devamı
2016
‘Dönerci Ali Usta’ markası ile İstanbul’un birçok farklı noktasında döner restoranları işleten Ali Özcan, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olmak suçlamasıyla tutuklandı. Özcan hakkında, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla iddianame düzenlendi.

Devamı
2016
FETÖ’nün Emre Uslu ile birlikte algı operasyonunun başındaki isimlerden olan polis akademisi eski öğretim üyesi Önder Aytaç hakkında 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yalan ve iftira ile hakaret suçu işlediği için yakalama kararı çıkartılmıştı. FETÖ köstebeklerinin haber uçurduğu Aytaç, eşiyle birlikte 17 Kasım 2014’te İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İngiltere’ye kaçmıştı. Aytaç’ın yeri 2 yıllık firarının ardından Türk istihbaratı tarafından tespit edildi.

Devamı
2016
FETÖ’nün şike kumpasına yönelik iddianamede, 12 Mayıs 2012’deki Fenerbahçe-Galatasaray derbisinden sonra çıkan olaylarla ‘aşama aşama Gezi olayları hazırlığı’ yapıldığı belirtildi.

Devamı
2016
Şırnak Silopi’de teslim olan PKK’lı terörist Özcan O. Silopi Başsavcılığı’nca yapılan sorgusunda FETÖ-PKK işbirliğini tüm gerçeğiyle anlattı. Cudi Dağı’ndaki PKK’lıların ilçe merkezine inmesiyle sokak aralarına patlayıcı ve mayın döşediklerini anlatan Özcan O. “Silopi’nin Karşıyaka Mahallesi’nin birçok sokağına dağdan inen 5 teröristle birlikte 25 mayın döşedim. Mayınları döşedikten sonra üzerini toprakla kapattım. İlçede çatışmalar yoğunlaşınca PKK’ya bilgi sızdıran polisler vardı. Şehit Harun Boy Mahallesi’nde 10 Kasım 2015 günü mayın patlatıldı, zırhlı polis aracındaki Hilmi Bardakçı, Hasan Aslan, Sabri Altınbaş adlı polisler şehit oldu. Bu olayla ilgili Silopi genel sorumlusu ‘Dr. Hebat’ kod adlı terörist, bir polisle telefon görüşmesi yaptı. Polisin bize verdiği bilgi ve istihbaratla daha önce döşediğimiz mayınları yerinden çıkarıp hendeklerden ayrı yere döşeyip, polislerin gelmesini bekledik. Saldırıyı Dr. Hebat ile Destan kod adlı Kadri Sencar adlı teröristler planladı. Zırhlı araç havaya uçuruldu ve 3 polis şehit edildi. Silopi’deki bazı polisler operasyon yapılacak mahalle ve sokaklarla ilgili önceden Dr. Hebat’a bilgi veriyor, biz de mayın ve el yapımı patlayıcıları oraya yerleştiriyorduk” dedi.

Devamı
2016
15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargahı’nda vatandaşları şehit eden FETÖ’cülerin başında Tuğamiral Sinan Sürer’in olduğu ortaya çıktı. Sürer’in karargahta ateş ettiği anların görüntüleri savcılık soruşturmasında yer aldı.

Devamı
2016
İstanbul Bakırköy’deki Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı’nda ele geçirilen cephane dolu 3 minibüsün sırrı çözüldü. 15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin, ‘C4 plastik patlayıcılar, antitank roketi, el bombası ve zırh delicilerle ülkeyi kaosa sokacak kanlı eylemler planladıkları’ belirlendi. Minibüslerdeki cephanelerin görüntüleri de ortaya çıktı.

Devamı
2016
ABD’de devlete ait çok sayıda sözleşmeli okulu (charter) yöneten FETÖ, kendine ait özel okullardan birisi olan Amity School’un binasını satacak. Cushman & Wakefield şirketi aracılığıyla satışa çıkarılan okul binasının ilanında binanın 2012 yılında yapıldığı ve yaklaşık 7 bin metre kare alana sahip olduğu görülüyor. İlandaki fiyat bölümünde ise bina için belirlenen bir ücret olmadığı ve mülk sahibinin fiyat teklifi istediği belirtiliyor. Okulun internet sitesindeki bilgilere göre, 1999 yılında kurulan okulda halen 256 öğrenci eğitim görüyor. İlkokul öğrencileri için 9 bin 900 dolar okul ücreti isteniyor.

Devamı
2016
Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu’na HSYK tarafından gönderilen belgede darbe girişiminin kara kutusu Adil Öksüz’ü firara götüren ayrıntılar tek tek anlatılıyor. HSYK’nın gönderdiği belgede Mürted (Akıncı) Üssü’nde yakalanan Adil Öksüz’ün firarı ile ilgili bilgiler şöyle: Darbe girişiminin sabahı yani 16 Temmuz’da saat 09.00-10.00 saatleri arasında darbenin yönetildiği yer olan Ankara Kazan’daki Mürted Üssü’nden darbeye kalkışanların kaçmaya çalıştıkları yönünde ihbarlar geldi. Kazan İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kazan Jandarma Komutanlığı, Ankara’dan gelen farklı birimlerdeki kolluk görevlileri ve vatandaşların desteği ile Mürted’den kaçmaya çalışan, aralarında Öksüz’ün de bulunduğu 3 sivil ile 26’sı farklı rütbelerde 29 kişiyi yakaladı. Öksüz ve beraberindekiler en yakın yer olan Kazan Jandarma Komutanlığı’na bağlı Kışla Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Buradaki işlemleri Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden gelen polisler yaptı.

Devamı
2016
Ankara Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi FETÖ’nün mali yapısı, soru hırsızlığı, usulsüz dinleme gibi faaliyetlerine ilişkin soruşturmaların yanı sıra TSK içindeki yapılanmasıyla ilgili yaptığı çalışma sonucu istihbarat analiz raporu hazırladı. Raporda, aralarında FETÖ’nün kumpas soruşturmalarında da imzası bulunan bin 17 kişinin ismi yer aldı. Başsavcılık, hazırladığı raporu, 2016 yılı içerisinde “gizli” koduyla Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdi. Raporda, Milli Güvenlik Kurulu’nca terör örgütü ilan edilen FETÖ’nün mensubu olduğu değerlendirilen bu kişilerin 2016 YAŞ’ta terfi ettirilmemesi, ihraç edilmesi gerektiği vurgulandı. Gizli olarak gönderilen söz konusu raporun ise eski Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu’nun eline geçtiği ortaya çıktı. Talu’nun yanı sıra general, binbaşı, yüzbaşı ve teğmenlerin isimlerini içeren listeyi gören FETÖ’cülerin deşifre olduklarını anlayarak 2016 YAŞ’ı beklemeden 15 Temmuz’u gerçekleştirdiği kaydedildi. Darbe girişiminin ardından savcılığın talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı’nda arama yapılmıştı.

Devamı
2016
FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada, elebaşı Fetullah Gülen’in haki renk cübbesini giyerek TSK’daki militanlarına darbe sinyali verdiği 21 Mart tarihinde, aralarında Adil Öksüz’ün de olduğu örgütün 4 sivil imamının da ABD’de olduğu tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 Temmuz sabahı Mürted’de yakalanan örgütün 5 sivil imamı Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç ile ilgili yürütülen soruşturmayı derinleştirildi. Firari Öksüz’ün daha önce tutuklu Kemal Batmaz ile ABD’ye gidip geldiğini belgeleyen savcılık, bu kez Hakan Çiçek ile Nurettin Oruç’un da yurt dışına gidiş – gelişlerini içeren analiz raporunu hazırladı. Ankara’da farklı tarihlerdeki 12 darbe toplantısına katılan Biniş dışındaki 4 imamının 1- 4 Ocak, 17-21 Mart ve 20-24 Haziran’da ABD’ye gidip geldikleri havaalanındaki kayıtlarından ortaya çıkarıldı. Ancak örgüt imamlarının tedbir amacıyla aynı uçakla değil, peş peşe seferlerle gidip geldikleri vurgulandı. Mürted’de yakalanıp tutuklanan 5. mahrem imam Harun Biniş’in ise daha önce çalıştığı TİB’e yönelik kripto dinleme davasından yurt dışı çıkış yasağı cezası aldığı için ABD’ye gidemediği belirtildi. Almanya üzerinden ABD’ye geçen Oruç’un savunmasında film festivali için gittiğini belirttiği ancak savcı Ramazan Dinç’in “2 bin 500 TL maaşla bu kadar sık seyahat etmeniz hayatın akışına aykırı değil mi? Bu imkânı nereden buluyorsunuz?” sorusuna FETÖ imamının sessiz kaldığı öğrenildi.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimini soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sadece Ankara’da 4 bin 500’e yakın TSK mensubunun adının geçtiği ana soruşturmada özellikle bağlantıların kurulması ve darbe süreciyle ilgili elde ettiği yeni deliller sonrasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın bir kez daha tanık sıfatıyla bilgisine başvurup ifadesini alacak. Önümüzdeki günlerde Genelkurmay’a gidecek olan savcı heyeti, Akar’a soru yöneltecek.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişiminde halka kurşun sıkan, uçaklarla ateş eden, tanklarla ezen FETÖ’cü hainlerin yargılanma süreci devam ediyor. Cumhuriyet Vakfı ve yöneticilerinin FETÖ’ye yardım ve terör propagandasından yargılanmasına ve FETÖ’nün yaptığı onca hainliğe, kumpasa rağmen gazetenin hala terör örgütünü aklama çabası dikkatlerden kaçmadı. Cumhuriyet gazetesi Diyanet’i fişlemekle suçlarken FETÖ’cüleri korumaya çalıştı.

Devamı
2016
NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti darbe girişiminde bulunan asker kılıklı FETÖ’cü teröristleri savundu. Scaparrotti 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Brüksel’de görevli subayları görevden uzaklaştırmasının ittifakı ‘zayıflattığını’ söyledi. Scaparrotti, Brüksel’de yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bu yana NATO bünyesinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup yaklaşık 150 üst düzey askeri personelin tutuklandığını, geri çağrıldığını ya da emekliye sevk edildiğini söyledi. Scaparrotti FETÖ’cü subayları kastederek, “Bu subaylar, NATO’ya önemli hizmetler verdi. Burada yetenekli ve yetkin insanlarla birlikte çalışıyordum ve şu anda ekibimde yetenek, uzmanlık ve üretilen iş anlamında bir zayıflama görüyorum” dedi.

Devamı
2016
FETÖ/PDY’nin Türkiye, bölge, il ve kurumlardan sorumlu imamlarının da aralarında bulunduğu “A Takımı”na yönelik 59 kişiye operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli olmak üzere 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda şüphelilerden 29’u yakalandı. Örgütün emniyetten sorumlu imamı “Kozanlı Ömer” lakaplı firari Osman Hilmi Özdil ise hakkında yakalama kararı çıkarılanlar arasında. Özdil hakkında Ankara’daki çatı davasında da yakalama kararı bulunuyor.

Devamı
2016
FETÖ elebaşıları Adil Öksüz ve Kemal Batmaz ile 15 Temmuz öncesi Eskişehir Hava Harekat Merkezi’nde nöbetçi komutan olarak görevli olan Tuğgeneral Recep Ünal’ın bağlantısı deşifre oldu.

Devamı
2016
FETÖ’nün ‘belediye imamı’ Erkan Karaaslan’ın, Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalemi’nin de aracılığıyla Sarıyer, Avcılar, Beylikdüzü ve Silivri belediyelerinden 8 milyonluk ihale aldığı tespit edildi.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün çeşitli ülkelerde faaliyet yürüten NATO karargâhlarında da örgütlendiği ortaya çıktı. NATO bünyesinde görev yapan 462 subaydan aralarında generallerin de bulunduğu 237 kişi hakkında FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle soruşturma yürütüldü. FETÖ’cü ‘askerlerin’ ağırlıkta bulunduğu ülkelerin başında ise ABD, Almanya, Belçika ve Yunanistan’ın geldiği belirlendi. Şüphelilerden 200’ünün firari olduğu, 17’sinin ByLock kullandığı, 58’inin eşinin ise KPSS şüphelisi olduğu tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Necip Cem İşçimen koordinesinde Savcı Mustafa Gökçe’nin NATO subaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturmada çok çarpıcı ayrıntılara ulaşıldı. Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından NATO karargahlarında sürekli ve geçici olarak görev yapan FETÖ şüphelisi subayların görevlerine son verilerek, “Türkiye’ye dönün emri” verildi. Birçok ülkede faaliyet gösteren NATO karargahlarında bulunan 462 subaydan, 237’si hakkında FETÖ ile iltisaklı oldukları gerekçesiyle adli ve idari işlem başlatıldı.

Devamı
2016
Türkiye Maarif Vakfı (TMV), kuruluşunun üzerinden geçen 3 ay içerisinde Afrika’da büyük bir başarıya imza attı. Vakıf, kıtadaki 5 ülkede Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait okulların devredilmesine yönelik anlaşmalar imzaladı.

Devamı
2016
FETÖ’nün desteğiyle uzman çavuş olan itirafçı önemli açıklamalarda bulundu. Özel görüşmede soruların cevaplarını FETÖ’cü abilerin verdiğini itiraf eden uzman çavuş, örgütün şifre olarak “Sen TSK içinde pırlanta çocuk olacaksın” cümlesini kullandığını söyledi.

Devamı
2016
Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu’nun HTS kayıtları kirli bağı deşifre etti. Muratoğlu’nun, ByLock’un kırmızı listesinde bulunan kişilerle iletişim kurduğu tespit edildi.

Devamı
2016
İstanbul’daki saldırıyı düzenleyen teröristlerin Adana Valiliğine yönelik eylemi yapanlarla aynı gruptan oldukları belirlendi. Onlarca polisin hedef olduğu eylemde FETÖ şüphesi mercek altına alındı.

Devamı
2016
FETÖ soruşturmasındaki bir gizli tanığın ifadeleri, oturma izni isteği yenilenmediği için sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Müdürlüğü’nde bekletilirken FETÖ’den tutuklanan İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson’un gizemli ilişkilerini ortaya çıkardı. Bu ifadeye göre, ABD vatandaşı olan ve 23 yıldır İzmir’de ikamet eden Brunson, PKK sempatizanlarına Türkiye’nin bölünmesi yönünde vaazlar verip telkinde bulunuyordu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle de bire bir ilgilenip barınma, gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayan Brunson, bu mültecilere de FETÖ’yü överek örgütün propagandasını yapıyordu. FETÖ bağlantılı ABD’de bulunan bir vakıftan her ay yükle miktarda maaş aldığı öne sürülen Brunson, 11 Nisan 2011’de Bayraklı’daki kilisenin avlusunda arkadaşıyla sohbet ederken, Manisalı Mehmet Ali Eren’in silahlı saldırısına uğramıştı.

Devamı
2016
İstanbul’da FETÖ soruşturması kapsamında aralarında Beylikdüzü’nün CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iş ortakları Beyazlar Grup ve Beyaz İnşaat sahiplerinin bulunduğu işadamlarına yönelik operasyon yapılıyor. Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, iş adamlarının konutlarında ve şirket merkezlerinde arama çalışmalarına başladı.

Devamı
2016
FETÖ’ye “himmet” adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, alınan tanık ifadeleri doğrultusunda Dumankaya İnşaat’ın mevcut genel müdürünün de aralarında bulunduğu 4 şüpheli gözaltına alındı.

Devamı
2016
15 Temmuz’da İstanbul’da yaşananlarla ilgili 3. iddianamede Valilik baskını ele alındı. Baskın emrini AK Parti işgalini de yöneten Albay Sadık Cebeci’nin verdiği belirtildi. 90 askerin 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Devamı
2016
1,3 milyar TL’lik cirosuna rağmen İtalyanlara satılmasıyla dikkatleri üzerine çeken Oltan Fındık’a FETÖ operasyonu düzenlendi. Şirketin eski sahibi ve hissedarı M.A gözaltına alınırken, bilgisayarında bulunan örgütsel dokümanlara el konuldu.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) avukat yapılanmasıyla ilişkisi olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu, dün İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Muratoğlu, sorgusunun ardından “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Muratoğlu, tutuklanarak cezaevine gönderildi. FETÖ’nün avukat yapılanmasında yer alan ve tutuklanan Ramazan Aykış’ın, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak, Muratoğlu hakkında bazı bilgiler verdiği belirtildi. Muratoğlu ile 2012’de tanıştığını, terör örgütüne ait ve etkin konumdaki Mizan Hukuk Bürosu’nun başındaki Mehmet Yusuf Burak ve Polis Akademisi öğretim üyesi Cemaleddin Karadaş’la bir araya geldiklerini kaydeden Aykış, Muratoğlu’nun temsilcisi olduğu şirketin vergi ve yüksek meblağlı para cezalarını konu alan davaları nedeniyle söz konusu dönemde kendileriyle çalışmak istediklerini söylediğini ve anlaşıldığını belirtti.

Devamı
2016
Meclis Araştırma Komisyonu’na FETÖ ile ilgili bilgi veren Sakarya Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, Hasan Şahin isimli PKK’nın canlı bombacısını yakaladıklarını ve bu kişinin FETÖ’nün ışık evinde üç ay kaldığını tespit ettiklerini belirtti.

Devamı
2016
Gazeteci-yazar Aytunç Altındal’ın 3 yıl önce kanser tedavisi gördüğü hastanede ölümünü şüpheli bulan çocukları Ahmet Mustafa Altındal, Zeyno Altındal ve Emine Altındal Altuğ, avukatları aracılığıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Babalarının ölümünde terör örgütü FETÖ/PDY şüphesi olduğu iddia edilen dilekçede, Altındal’ın Fetullah Gülen ile ilgili kitaplar yazdığı, konuşmalar yaptığı gerekçesiyle ölüm tehditleri aldığı belirtildi. Altındal’ın ölmeden önce bu terör örgütü üzerine kitap yazdığı, ölümüyle bu kitaba ilişkin evrakların yok edildiği öne sürülen dilekçede, Altındal’ın ölümüne ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmanın 2015 yılına kadar sürüncemede bırakacak şekilde geciktirildiği iddia edildi. Altındal’ın zehirlenme şüphesi altında olmasına rağmen otopsi yapılması için fethi kabir (mezar açma) taleplerinin yerine getirilmediği, hastanede ölüme sebebiyet verecek nitelikte yakın somut bir vakanın bulunmadığı ifade edilen dilekçede, Altındal’ın hasta dosyaları toplanıp üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmadığı, cenazesinin yasal mirasçılarına teslim edilmediği, alelacele Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildiği iddia edildi. Dilekçede, “İvedilikle Altındal’ın, mezarlığında feth-i kabir işlemi yapılarak vücudundan örnek alınarak zehirlenip zehirlenmediğinin belirlenmesini, kesin ölüm nedeninin tespit edilmesini, tedavi kayıtlarının bulunduğu tüm hastane dosyaları getirtilerek tümü üzerinde uzman bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Devamı
2016
17-25 Aralık kumpaslarıyla hain emellerine ulaşamayacağını anlayan FETÖ pes etmedi. Jandarmadaki güçlerini devreye sokan örgüt, 1 Ocak 2014’te Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gözetiminde Suriye’ye yardım götüren bir TIR’ı, Hatay Kırıkhan’da durdurdu. Operasyonun başında Adana özel yetkili savcısı Özcan Şişman vardı. Aktörler değişiyordu ancak oyun aynıydı.

Devamı
2016
15 Temmuz darbe girişiminde halkın kendini tankların önüne siper etmesiyle amacına ulaşamayan FETÖ şimdi terör örgütü PKK’yı kullanarak ikinci kaos planını devreye soktu.  Terör örgütü PKK’nın Kayseri’deki bombalı saldırısı sonrası karanlık eller devreye girdi. Başta FETÖ olmak üzere Türkiye üzerinde kirli operasyon yapan örgütler Kürt-Türk, Alevi-Sünni çatışması çıkartmak için harekete geçti. FETÖ üyeleri kendilerini ‘milliyetçi’ ve ‘HDP’li’ gibi gösteren sahte hesaplardan iç savaş kışkırtıcılığına başladı. İstihbarat ve siber suçlar polisi hemen sosyal medyadaki hesapları takibe aldı. Yapılan tespitlerde hesapların FETÖ ve PKK yandaşları tarafından kullanıldığı saptandı.

Devamı
2016
FETÖ’nün mali ayağını ortaya çıkarmaya odaklanan TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na Maliye ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarından gelen belgelerde çarpıcı bilgiler yer aldı. MGK’ya da sunulan belgelere göre ekonomik geliri olan 4 bin 724 kurum ve kuruluş 15 Temmuz sonrası kapatıldı. Kapatılan kurum ve kuruluşlara ait olduğu tespit edilen 3 bin 361 adet 7.2 milyon metrekare taşınmazın tapusu hazineye devredildi.

Devamı
2016
TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’na FETÖ’nün önde gelen bazı isimleriyle ilgili önemli fotoğraflar gönderildi. Onlar arasında, FETÖ’nün ‘Emniyet’ ve ‘Hava Kuvvetleri’ imamlarının ışık evlerinde çekilmiş fotoğrafları da var.

Devamı
2016
Rusya Büyükelçisini öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş hakkında detaylar ortaya çıkıyor. İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu mezunu olan Altıntaş, FETÖ’nün Körfez Dershanesi’nde okumuş.

Devamı
2016
Haşhaşi teröriste darbe girişimi sırasında izin veren müdürün de FETÖ’den tutuklu olduğu ortaya çıktı.

Devamı
2016
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’u arkadan kalleşçe öldüren çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş’ın öğrencilik yıllarında eğitim masraflarının Sökeli firari iş adamı Şahin İlgi tarafından karşılandığı öğrenildi.

Devamı
2016
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Mevlüt Mert Altıntaş’ın evinde yapılan aramada Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve El Kaide’ye ilişkin kitaplar bulundu.

Devamı
2016
Rus devlet televizyonu Russia 24, Büyükelçi Andrey Karlov suikastinin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü’nün olduğunu açıkladı.

Devamı
2016
Rusya Büyükelçisi Karlov’u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ’ye sıkı sıkıya bağlı olduğu ortaya çıkı

Devamı
2016
Rus büyükelçi Karlov’a suikast düzenleyen polis Altıntaş’ın iki yıl önce FETÖ soruşturması geçirdiği, 2015’te FETÖ evlerinde kaldığı ve telefonunu değiştirerek kripto olarak emniyette kaldığı ortaya çıktı.

Devamı
2016
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un haince öldürüldüğü etkinliğin koordinatörlerinden Timur Özkan’ın FETÖ’cü kaçak teröristlerle sık sık temasa geçtiği ve FETÖ’nün erişimi engellenen internet sitelerine defalarca girmeye çalıştığı görüldü. Rus Büyükelçi Karlov’un, FETÖ’cü Mevlüt Mert Altıntaş tarafından katledilmesine ilişkin çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik soruşturma kapsamında, haklarında adli işlem yapılan örgütün yöneticilerinden Cevdet Türkyol ve Abdullah Aymaz ile kapatılan Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Bülent Keneş, Bülent Korucu, Ali Ünal, Ahmet Turan Alkan, Mümtaz Türköne ve Şahin Alpay’ın da aralarında bulunduğu 54 şüphelinin mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

Devamı
2016
Rusya Duma Meclisi Eski Başkanı Vladimir Jirinovski Büyükelçi suikastının Türk-Rus ilişkilerini hedef aldığını belirtirken ‘Suikastın arkasında da kesinlikle FETÖ var’ dedi.

Devamı
2016
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, FETÖ’nün, prestij şirketlerin listesini elinde bulundurmak amacıyla Borsa İstanbul’da konuşlandığını belirterek, “Kendileriyle işbirliğine gitmeyen, himmet veya haraç adına her ne denirse bunları yerine getirmeyen şirketlere ters yönlü kuvvet uygulamışlar.” dedi. Karadağ ayrıca Borsa İstanbul’a Fuatavni üzerinden saldırdıklarını, belirli düzeyin altındaki isimleri işten attıklarında saldırıların başladığını ifade etti.

Devamı
2016
Edirne’nin Keşan İlçesi’nde yasa dışı yollardan Yunanistan’a kaçmak isterken jandarma tarafından yakalanarak, gözaltına alınan FETÖ/PDY şüphelisi Ankara Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri 44 yaşındaki Doç. Dr. Muhammet U. ile 37 yaşındaki eşi Doç. Dr. Esma U. ile organizatörlük yaptığı belirlenen 44 yaşındaki Mustafa D., çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Devamı
2016
Ukrayna’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait okulların Ukrayna istihbaratı tarafından incelemeye alındığı açıklandı.

Devamı
2016
Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastini gerçekleştiren FETÖ’cü Mevlüt Mert Altıntaş’ın ablası ile konuşan Hürriyet bir skandala imza attı. Hürriyet muhabiri FETÖ konusuna girmekten özenle kaçınırken abla Seher Ö.’nün FETÖ’yü aklayan sözlerine geniş yer ayrıldı. Tam sayfa yayınlanan röportajda FETÖ ve Fetullah Gülen kelimesi geçmezken, suikastteki FETÖ izleri teker teker çürütülmeye çalışıldı.

Devamı
2016
İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği’nin FETÖ soruşturması kapsamında mal varlıklarına el konulmasına karar verdiği 54 isim arasında Airport AVM’nin ortaklarından Hüseyin Döğme’nin (72) de olduğu anlaşıldı. Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana yurtdışında olduğu öğrenilen Döğme, Bank Asya’nın da kurucu üyeleri arasında yer alıyordu.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kozmik Odası’nda arama yaptıran eski savcı Mustafa Bilgili’nin banka hesabında yüklü miktarda para transferleri ile yurtdışı telefon trafiği tespit edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bilgili, sahte kimlikle yakalanmış, 6, 7 ve 8 Aralık tarihlerinde üç gün boyunca savcılıkta sorgulandıktan sonra tutuklanmıştı. Savcılık sorgusunda Bilgili’den, hesaplarındaki para transferlerine açıklı getirmesi istendi. Sorulara kaçamak cevaplar veren Bilgili’ye 2009-2015 arasında bir banka hesabı üzerinden 35 kez girişçıkış yapılması, para transferinde en düşük miktarın 20 bin, en yüksek miktarın da 140 bin lira olması soruldu. Bu transferin mirasla ilgili olduğunu iddia eden Bilgili, ağabeyi ve kardeşlerinden gönderilen paraların akrabası üzerinden kendisine geldiğini ileri sürdü. İhraç edilen eskli savcı Şadan Sakınan tarafından hesabına 209 bin lira yatırıldığı belirlenen Bilgili, Sakınan’ın aldığı bir arsa nedeniyle kendi hesabına para yatırdığını söyledi. Telefon kayıtlarında tespit edilen uluslararası görüşme trafiğine açıklık getirmeyen Bilgili, 15 Temmuz’dan sonra yakalanmamak için ailesiyle hiç temasa geçmediğini, Ankara’da yakalandığında da can güvenliğinden korktuğu için polislere kardeşi Abdullah Bilgili’ye ait kimlik fotokopisini verdiğini söyledi. Bilgili, 2009 yılında yürüttüğü Kozmik Oda soruşturmasında Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın telefonlarının da dinlenmiş olabileceğini kaydetti.

Devamı
2016
FETÖ soruşturmasında gizli tanık olan ‘Adem’ kod adlı hâkim, “Zekeriya Öz biriyle ilgili kendisine iletilen eleştirilere, ‘Ne kızıyorsunuz, isimsiz bir dilekçe yollayın, Ergenekon soruşturmasına dahil ederiz, kızmanıza değmez’ diye şakalar yapıyordu” dedi.

Devamı
2016
Devlet Personel Başkanlığı, 15 Temmuz FETÖ’cü Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği raporda, bugüne kadar FETÖ’den ihraç edilen personel hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 24 Kasım 2016 itibariyle düzenlenen verilere göre 69 bin 895 kişi FETÖ soruşturması kapsamında kamudan ihraç edildi. İhraç edilenler arasında 58 bin 712’i memur, 4 bin 927 askeri personel, 3 bin 636 öğretim görevlisi, bin 459 sözleşmeli personel bulunuyor. FETÖ’cülerin en fazla ihraç edildiği kamu kurumu Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Bakanlıktan toplam 30 bin 411 kişi ihraç edildi.

Devamı
2016
MASAK, FETÖ’nün  finans trafiğine ilişkin raporunu tamamladı. Örgütün yöneticilerinin milyarlarca liralık parasını kurtarmak için üçüncü şahıslar üzerinden açılan mevduat hesapları da donduruldu. Hesaplarda yaklaşık 650 milyon liranın üzerinde para ve altın olduğu belirlendi.

Devamı
2016
Cizre’de öldürüldüğü açıklanan “Mamo” kod adlı PKK’lı teröristi FETÖ’cü Tuğgeneral Ali Osman Gürcan’ın kurtardığı ortaya çıktı!

Devamı
2016
Genelkurmay Başsavcılığı soruşturmasından FETÖ’nün, darbe girişiminde ayak bağı olacağı düşünülen subayları aslında kendi işlediği suçlarla itham ederek engellediği ortaya çıktı.

Devamı
2016
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen 46 grubun şirketlerinin aktif büyüklüğünün 35 milyar lira olduğu belirlendi. Başbakan Binali Yıldırım söz konusu şirketlerin öz kaynağının 16 milyar, cirosunun 14.2 milyar ve mal varlıklarının ise 4.8 milyar lira olduğunu açıkladı.

Devamı
2016
FETÖ’nün Alevi vatandaşları çeşitli vaatlerle kendi ekseninde hareket ettirerek Türkiye’de kaos ortamı oluşturacak etnik çatışma için zemin hazırladığı belirlendi. Soruşturmayı yürüten üst düzey bir yetkili, Okutan’ı “Son 25 yılda gördüğümüz en karanlık isimlerden biri’ olarak tanımladı.

Devamı
2016
Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın en çok telefon görüşmesi yaptığı kişinin ‘ByLock’ tutuklusu bir FETÖ’cü komiser olduğu öğrenildi.

Devamı
2016
FETÖ’nün yayın organlarından Samanyolu TV’de daha önceden yayınlanan bir dizide, Rus Büyükelçi Karlov’a suikastın işlendiği ortaya çıktı. Suikast sahnesi, Karlov’a yapılan suikastle birebir benzerlikler taşıyor.

Devamı
2016
15 Temmuz ihanetiyle ilgili İstanbul’daki ilk dava Silivri’de başladı. Cumhurbaşkanı’nı korumak üzere Huber Köşkü’ne gitme talimatına uymamakla suçlanan 29 polis hâkim karşısına çıktı. Darbeci hainler suçu birbirlerinin üzerine atmaya çalıştı.

Devamı
2016
Denizli’de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında süt firmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında firmanın yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin de bulunduğu 19 kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında TÜBİTAK’tan böcek davası sonucunda ihraç edilen ve şirkette üst düzey yönetici konumunda işe alınan kişilerin de bulunduğu öğrenildi.

Devamı
2016
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki prenslerinden Prof. Dr. İştar Gözaydın Savaşır FETÖ şüphesinden tutuklandı.

Devamı
2016
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Meclis FETÖ Komisyonu’na gönderdiği rapor terör örgütünün gümrükler üzerinden vatandaşa nasıl baskı kurduğunu ortaya koydu. FETÖ’nün himmet vermeyen ve örgütün yayın organı Zaman gazetesini satın almayan işadamlarının mallarını gümrük kapılarında bekleterek yüksek miktarla rüşvet istedikleri ortaya çıktı. Diyarbakır, Bursa ve Malatya’da şirketleri bulunan bir işadamının bakanlığa yaptığı suç duyurusu, FETÖ’nün bir başka kirli yüzünü gözler önüne serdi.

Devamı
2016
Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör bugünkü köşesinde FETÖ’cü olduğu ortaya çıkan vergi müfettişlerinin Aydın Doğan’ın şirketleri lehine hareket ettiğini gösteren bir yazı yazdı. Doğan Medya Grubu’nun FETÖ ile ilişkisini ortaya koyması bakımından dikkat çeken yazıyı paylaşıyoruz:

Devamı
2016
Ocak ayında göreve başlayacak olana ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın 40 yıllık dostu olan ve yeni ABD yönetimi içerisinde ağırlığı olan Jerome Corsi Gülen ve FETÖ örgütünü kaleme aldı. Corsi yazısında Ankara’daki suikasta değinerek başlıyor. Rus Büyükelçisi’ni öldüren Altıntaş’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Erbil’deki CIA ofisinde olduğuna dikkat çeken Corsi, suikastçının FETÖ ile bağlantısı olduğunu ve Gülen’in Pensilvanya’da yaşadığına dikkat çekiyor.

Devamı
2016
FETÖ’cülere Yargıtay’dan kötü haber geldi. Koza Grubu’ndan atılan bir çalışanın işe dönmesine karar veren yerel mahkeme kararını Yargıtay bozdu.

Devamı
2016
Erzurum’da, FETÖ/PDY’nin Doğu Anadolu’daki “çatı yapılanması”na yönelik soruşturmada gözaltına alınan “Tavşan” kod adlı gizli tanık, SODES kapsamında kabul edilen projeler üzerinde oynanan oyunu anlattı.

Devamı
2016
BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının ölümündeki sis perdesi yavaş yavaş kalkıyor. Gazeteci-Yazar Köksal Akpınar FETÖ’nün cinayeti Erdoğan’ın üzerine yıkmak için kendisine manipülasyon teklifinde bulunduğunu söyledi.

Devamı
2016
TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, komisyonda son yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 50 yıllık bir yapı olduğunu kaydeden Özdağ, şunları söyledi: “1 Eylül 1997 yılında Fethullah Gülen Zaman Gazetesi’ne verdiği demeçte ‘Amerika’da bana referans olan kişi Kasım Gülek’ diyor. ‘ABD’de görüştüğüm ilk insanlardan biri Morton Abramoviç’ diyor. O bir zamanlar Türkiye’de elçi olarak kalmıştır. Gülek’in Abramoviç’i Gülen ile tanıştırdığı biliniyor. Kasım Gülek öldüğünde bir tek kanal canlı yayın yapmıştır o da STV’dir. Gülek’in cenaze namazını ise Fethullah Gülen kıldırmıştır. Kasım Gülek, 1950 ve 1960 yılları arasında CHP’nin Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. Uzun yıllar bakanlık ve milletvekilliği yapmıştır. Moon tarikatının Türkiye temsilcisidir. 1999 yılında Fethullah Gülen ABD’ye gitti. Yerine de Abdullah Öcalan’ı verdiler, hatırlarsanız, ABD’ye giderken Graham Füller ve Norton Abramoviç Gülen’e referans oluyor.

Devamı
2016
Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler, Habertürk gazetesinin sahibi Turgay Ciner’in FETÖ ile ilişkisini ortaya koyan bir yazı yazdı. İşte Diler’in kaleme aldığı yazı:

Devamı
2017
Tahşiyeciler kumpasından Rusya Büyükelçisi Karlov’a gerçekleştirilen suikaste kadar birçok FETÖ eyleminin aylar önce STV dizilerinin senaryolarına eklenmesi bir rastlantı mı? FETÖ’nün kripto elemanları sinema ve dizi sektöründe hala etkili mi? Örgütün bu kadar büyümesinde sinema ve dizi sektörünün etkisi oldu mu? Bu soruları, örgütü 40 yıldır yakından tanıyan yönetmen ve sinema yazarı Mesut Uçakan cevapladı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli söylemlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi ve sanıkların bu davalarda beraat ettirilmesi yönünde örgüt mensubu hakimlere talimat verdiği ortaya çıktı. FETÖ soruşturmaları kapsamında alınan ifadeler, örgütün hakimleri nasıl yönlendirdiğini ortaya koydu. Soruşturmalar kapsamında “tanık” sıfatıyla ifadesi alınan bir hakim, örgütün “abi”ler aracılığıyla ByLock üzerinden hakimlere talimat vererek, mahkeme kararlarını etkilediğini anlattı.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı tarafından, 51 hava harp okulu öğrencisi hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22.5 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede çarpıcı bir ‘eğitim takvimi’ tespiti yer aldı. İddianamede, Hava Harp Okulu Komutanlığı tatbiki eğitim kampı faaliyetleri kapsamında 3. sınıf Harbiyelilere Yuvarlak Kubbe Temel Paraşüt Eğitimi’nin ilk kez Ankara’da yapıldığına dikkat çekildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri arasındaki müşterek eğitim planlamasının en az 1 yıl önce yayımlandığı belirtilen iddianamede, söz konusu eğitime ilişkin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Harp Okulu Komutanlığı’ndan gönderilen bilgi yazısına yer verildi. Yazıda şunlar aktarıldı: “Hava Harp Okulu Komutanlığı bünyesinde son 5 yıl dahil olmak üzere uzun yıllardır Harbiyelilere paraşüt eğitimi verilmemektedir. 2015-2016 Eğitim Kampı döneminde icra edilmesi planlanan paraşüt eğitimlerinin son sınıfa geçecek 3. Sınıf Harbiyelilere 1. Grup 11-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında, 2. Grup 24 Temmuz-5 Ağustos 2016 tarihleri arasında olacak şekilde Ankara’da icra edilmesi planlanmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından paraşüt eğitiminin Kara Kuvvetleri Komutanlığı imkânları ile yapılması planlanmıştır.”

Devamı
2017
TBMM Darbe Girişimi Araştırma Komisyonuna, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrası terör örgütlerinin faaliyetleriyle ilgili rapor sundu. Akşam’ın haberine göre, eldeki istihbari çalışmalar, teröristlerin ifadeleri ve telsiz konuşmaları neticesinde hazırlanıp gönderilen raporda FETÖ’nün PKK ve DEAŞ ile birlikte hareket ettiği, işbirliği içinde olduğunu gözler önüne serdi.

Devamı
2017
Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür bugün köşesinde “Reina saldırısında FETÖ izi var mı?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Övür’ün yazısını aktarıyoruz:

Devamı
2017
FETÖ ile irtibatı bulunduğu iddiasıyla kapatılan İtimat Güvenlik firmasının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Fatih Setenci, polis ekipleri tarafından yılbaşı gecesi evinin çatı katında yakalandı.

Devamı
2017
Rus büyükelçiyi öldüren terörist Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ bağlantılarına bir yenisi daha eklendi. Tetikçinin ‘abisi’ Sercan Başar’ın FETÖ kataloğundan eş beğenip evlendiği ortaya çıktı. Soruşturmada gözaltı sayısı 10’a yükseldi.

Devamı
2017
Ankara’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince düzenlenen operasyonda, “RedHack” üyesi olduğu iddia edilen Tünay Ş. gözaltına alındı. “Lazepem” kullanıcı adıyla devlete ait gizli belgeleri internet ortamında sızdırdığı ve bazı kurumların gizli belgelerine ulaşmaya çalıştığı iddia edilen Tünay Ş’nin abisi Emniyet Amiri Mustafa Ş’nin de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

Devamı
2017
Darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski HSYK 1. Başkanı Okur, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, ‘örgüt hakkında bilgi vermek istediğini’ söyledi. İtirafçı olan Okur, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ek ifade verdi.

Devamı
2017
15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 71 polisten 36’sı tutuklandı. Sanıklar, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırma veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM’yi ortadan kaldırma veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet” suçlarından Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Şüphelilerin çoğunun bylock kullandığı, bazılarının ise Amerika’da Fethullah Gülen ile görüştüğü belirlendi. 4 gün sürecek olan duruşmada ifade veren şüphelilerin bazıları, haklarındaki iddiaları kabul etmedi.

Devamı
2017
FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun sorularını yanıtlayan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar soğuk terler döktü.

Devamı
2017
Fas İçişleri Bakanlığı’nın, ülkede faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait eğitim ve öğretim kurumlarını kapatma kararı aldığı bildirildi. Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Fetullah Gülen cemaatine bağlı olarak faaliyet gösteren Fatih Sultan Mehmet Okulları’nın tüm eğitim ve öğretim kurumlarının kapatılması kararı alınmıştır. Söz konusu okullarda okuyan öğrencilerin mağdur edilmeden başka okullara geçmesi sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Fas Milli ve Mesleki Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen soruşturma neticesinde, söz konusu okullarda Fas eğitim müfredatıyla bağdaşmayan eğitim metodu izlendiği belirtildi. Kapatma işlemlerinin tamamlanması için eğitim kurumlarına bir aylık süre verildiği ifade edilen açıklamada, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için Milli ve Mesleki Eğitim Bakanlığı’nın çalışma başlattığı kaydedildi. Fas’ın Tanca kentinde 1993 yılında kurulan Fatih Sultan Mehmet Okulları’nın, Tanca’nın yanı sıra Kazablanka, Fes, Tatvan ve El-Cedide kentlerinde 8 şubesi bulunuyor.

Devamı
2017
15 Temuz darbe girişimi sonrası finansal ağı ve üye yapısı darmadağın edilen FETÖ’nün, ABD’nin başkenti Washington’daki ofislerinin tamamını kapattığı ortaya çıktı. Örgüt bağlantılı ‘Türki Amerikan İttifakı’, ‘Rumi Forum’, ‘Rethink Institute’ ve ‘Amerikan Türk Dostluk Derneği’ ofisleri aylar önce boşaltıldığı öeğrenildi.

Devamı
2017
FETÖ’nün 2010 KPSS soru hırsızlığıyla ilgili soruşturmada 105 cuntacının eşine 31 ilde operasyon düzenlendi. NATO’daki görevine son verilmesine rağmen yurda dönmeyerek iltica talebinde bulunan Binbaşı Musa T.’nin eşi Kevser T. de gözaltına alınan 75 şüpheli arasında. Şüpheli listesindekilerden 2’sinin albay, 14’ünün yarbay, 40’ının binbaşı, 40’ının yüzbaşı, 4’ünün üsteğmen eşi olduğu belirtildi. Örgüt yönetimiyle irtibat halinde oldukları tespit edilen şüpheliler arasında Marmaris’teki suikast timinden SAT Komandosu Yüzbaşı Haldun G.’nin eşi ile Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombalayan Binbaşı Sadullah A.’nın eşi de bulunuyor. Şüphelilerden 75’inin halen kamu görevlisi olması 15 Temmuz’dan sonra kripto olarak gizlendikleri ihtimalini doğuruyor. Diğer FETÖ operasyonlarında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var ile 12 akademisyen, Bursa’da 23 muvazzaf asker, Erzurum ve Balıkesir’de 24 infaz memuru gözaltına alındı. İzmir ve Burdur’da 14 şüpheli, Düzce ve Zonguldak’ta 6 öğretmen, Tokat’ta 5 polis, Nevşehir’de 4 zanlı, İstanbul’da 44 ByLockçu subay ile Ankara’da eski Anayasa Mahkemesi personeli 7 kişi tutuklandı. Adana’da 10 FETÖ’cü hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. FETÖ’nün Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye imamı Sait K. için ise yakalama kararı çıkarıldı.

Devamı
2017
Teksas’ta FETÖ üyeleri tarafından kurulduğu belirtilen üniversitenin internet sayfasında yer alan 19 Aralık tarihli duyuruda, Tekalan’ın üniversitenin üçüncü rektörü olarak atandığı ifade edildi.

Devamı
2017
Emniyet’e başvuran bir baba, FETÖ üyesi olduğunu belirttiği biri avukat iki oğlunu ihbar etti. ‘İhbar ettiğim için tehlikedeyim’ deyip tanık korumaya alınmayı talep etti.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin hazırlanan TÜRKSAT iddianamesinde, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in örgüt üyelerine “Önünüz kesildi ancak yerinizde zıplayarak bekleyin” diye talimat verdiği belirtildi.

Devamı
2017
Jandarma’nın Meclis FETÖ Komisyonu’na gönderdiği rapor, örgütün algı operasyonlarını nasıl yürüttüğünü gözler önüne serdi. FETÖ’nün 5 aşamadan oluşan algı operasyonunda hedefteki kişi veya kurum önce itibarsızlaştırılıyor ardından düzmece bilgi ve ‘belge’ yayımlanarak kafa karışıklığı yaratılıyor. Meclis 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştıran Komisyon’a Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gönderilen rapor, örgütün devlet kurumlarını ele geçirmek için yürüttüğü algı operasyonu ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Algı operasyonlarının atama, sicil ve terfi dönemlerinde arttığı belirtildi. Rapora göre, algı operasyonlarının birinci aşamasında hedef kişiler belirleniyor. İkinci aşamada itibarsızlaştırılması istenen kişi ve kurum hakkında bilgi toplanıyor, üçüncü aşamada ise kişi ve kurumlar, uygulanacak algı operasyonuna hazır hale getiriliyor.

Devamı
2017
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca aralarında profesörlerin de bulunduğu 12’si tutuklu 5’i firari 45 akademisyen hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, örgütün ülke genelinde 17 özel üniversite kurduğu, bunların 15 Temmuz sonrası kapatıldığı kaydedildi. Örgütün üniversite, fakülte, yüksekokul ve enstitü imamlarının olduğu belirtilen iddianamede, şu tespitlere yer verildi: “Işık evlerinden, dershanelerden yetiştirilen öğrenciler örgütün istediği bölümler için üniversiteye hazırlanmış, üniversite sınavlarında bu bölümlere girebilmeleri için her türlü sınav yolsuzluğu yapılmıştır. Üniversite sonrası yüksek lisans, doktora, yurtdışı eğitimleri almak için her türlü; hukuk dışı yollar kullanılmıştır. Yüksek lisans, doktora ve ALES sınavlarında çaldığı sorular sayesinde üniversitelere 2002-2013 yılları arasında 8 bin 500 civarında akademisyen yerleştirildiği tahmin edilmektedir.”

Devamı
2017
ABD’de başkan seçilen Donald Trump’ın göçmenlere yönelik politikaları kapsamında ülkeye çalışmak için gelenlere verilen vize türlerinden H-1B’yi sınırlandırmayı, gerek görülürse kaldırmayı planladığı bildirildi.

Devamı
2017
Doğan Holding’in FETÖ ilişkilerinin araştırıldığı soruşturma derinleştirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında Doğan Holding’in vekalet verdiği avukatlardan Hasan Günaydın’ın ifadesine başvurdu. Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da avukatı olan Günaydın, Doğan Holding’in davalarına girdiğini doğruladı. Günaydın ifadesinde, “Şirketin Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet suçundan İstanbul 7 ve 8. Asliye Ceza Mahkemeleri’nde görülen davalara (Kâğıt davası) girme görevi verdiler. Vekalet ilişkimiz ise şirkete ait bir kısım davalara ilişkindi. Söz konusu davalarda sanıklar Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan ile diğer yönetim kurulu üyeleriydi” dedi. FETÖ’nün avukat yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu olan Günaydın, şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişimine kadar İstanbul Barosu avukatlarından Orhan Erdemli ve Nazif Aktaş ile birlikte aynı ofiste faaliyet gösteriyorduk. Olaydan sonra gözaltına alınarak tutuklandım. Doğan Şirketler Grubu ile ilk temasım Ankara Barosu avukatlarından Ali Yüksel Özmen’in (-ki kendisini hemşehrim olması nedeniyle Adıyamanlılar Vakfı aracılığıyla tanırım) şirket CEO’su Yahya Üzdiyen’in akrabası olduğunu söyleyerek şirkete ait bir kısım davaları almak istediğini, ayrıca şirkete hukuk müşaviri olmak istediğini ve aldığı davalarda büromuzla çalışmak istediğini söyledi. Bu olay 2012 yılındaydı.”

Devamı
2017
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki FETÖ/PDY çatı davasında tanık olarak ifadesi alınan Ahmet Keleş, sanıklardan Sait Aksoy’un, bu ihanetin en önde gelen hainlerinden, Ekrem Dumanlı’nın, örgütün beyin takımı üyesi ABD’de bir üniversiteye rektör olarak atanan firari Şerif Ali Tekalan’ın da örgütün “kara kutusu” olduğunu söyledi. Keleş “Tekalan, A’dan Z’ye Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, emniyeti, yargıyı, bürokrasiyi üst düzey kadro sayabilen; örgütün, legal, illegal diğer örgütlerin içinde görevlendirilen gizli isimlerini bilen kişiydi” dedi.

Devamı
2017
ABD’de bir FETÖ skandalı daha! FETÖ elebaşına ev sahipliği yapan ABD kongresinde teröristbaşı ve örgütünün propagandasının yapılmasına da izin verdi. 9 Aralık 2016’da ABD Kongresi’nde düzenlenen “Türkiye: Gerileyen İnsan Hakları” başlıklı brifingde FETÖ’nün ABD’deki çatı derneği olan Ortak Değerler için İttifak Başkanı olan Gülen’in sağ kolu Alp Aslandoğan, İnsan hakları örgütü PEN Amerika’nın Direktörü Karin Karlekar ve Bipartisan Politika Merkezi üst düzey politika danışmanı Nicholas Danforth katıldı. Kongredeki skandal diyalogların detayını AKŞAM ele geçirdi.

Devamı
2017
Erzurum’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan sözde yönetici kademesindeki sanıklar, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında onaylanan projelerden alınan paraların Katma Değer Vergisi (KDV) oranındaki bölümünü Amerika’ya gönderdiklerini itiraf etti.

Devamı
2017
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Savcı Ömer Yurdusev tarafından “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklu 4 asker hakkında hazırlanan 41 sayfalık iddianame, Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Devamı
2017
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu 15 Temmuz gecesi ile ilgili olarak daha önce hiç bilinmeyen gerçekleri anlattı. Topçu, darbe olsaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğuna Muhafız Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış’ın oturacağını söyledi.

Devamı
2017
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 7. celsesinde tanıklardan Çetin Acar dinlenildi. Çarpıcı ifadeler veren Acar, örgütün bütün kirli çamaşırlarını gözler önüne serdi. Konuşmasına bu davayı Fetullah Gülen-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kavgası diye değerlendirmediğini belirten Acar, “Bu Türk milletini ortadan kaldırma, Türk ordusunu ele geçirme ve ABD ile İsrail’in oyunu olduğunu düşünüyorum. Birinci ifademde 78 sayfa ifade verdim. Arkasından birkaç ifade daha verdim. Bütün ifademin arkasındayım. Ben verdim kimsenin zorlaması ile bunu yapmadım” dedi.

Devamı
2017
Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki FETÖ üniversitelerini mercek altına aldı. ABD’den Kamboçya’ya kadar 17 ülkede 29 üniversitenin denkliği iptal edildi. Halen bu üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin aldığı diplomalar da Türkiye’de geçerli olmayacak.

Devamı
2017
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan ve 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen yaklaşık 200 sayfalık iddianamede FETÖ’nün Sivil kurumları (Yargı, ÖSYM, TÜBİTAK, MEB) “özel kurumlar” Silahlı kurumları (TSK, EGM ve MİT) “özel mahrem kurumlar” olarak tanımladığı belirtildi.

Devamı
2017
15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında başlatılan adli soruşturmalarda, darbe girişimini planlayan ve uygulamaya koymaya çalışan FETÖ’nün kendi içinde ByLock adlı iletişim programını kullandığı ortaya çıkarılmıştı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yaptığı çalışmalar sonrasında, devlete sızan pek çok FETÖ üyesinin darbeden önceki süreçte kendi aralarında cep telefonu üzerinden haberleşmek amacıyla ByLock kullandıkları belirlenmişti.

Devamı
2017
İzmir Adliyesi’nde şehit polis Fethi Sekin’in büyük bir katliamı kahramanca önlediği saldırıyla ilgili soruşturmada FETÖ kuşkusu öne çıktı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, saldırıyı gerçekleştiren eli kanlı terör örgütü PKK’nın ilk kez adliyeyi hedef alması ve FETÖ soruşturmalarını yürüten savcıların odalarını roketle vurmayı planlaması eylemin arkasındaki üst aklın FETÖ olduğunu kuşkusunu öne çıkardı.

Devamı
2017
Doğan Holding’in Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı üzerine yürütülen soruşturmada ifadesine başvurulan tutuklu avukat Hasan Günaydın ilginç bir iddia ortaya attı. Kapatılan Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın avukatı Hasan Günaydın, Doğan Holding’in 2012’de FETÖ kontrolündeki Feza Gaztecilik’e yarı fiyatına matbaa arazisi sattığını belirtti.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Bavşsavcılığı’nca hazırlanan ve 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 484 sayfalık ’15 Temmuz darbe teşebbüsü’ iddianamesinde, girişimin en önemli üssü olarak nitelendirilen Polatlı’daki Topçu ve Füze Okulu ile 58’inci Topçu Tugayı’nın tutuklu iki komutanının kan donduran ifadeleri ortaya çıktı.

Devamı
2017
ABD’de Donald Trump’ın tarihi zaferine yolu açan hareket olarak gösterilen Çay Partisi’nin lideri Michael Johns, önemli açıklamalar yaptı.

Devamı
2017
Kemer İlçesi Göynük Mahallesi Göynük Kanyonu içerisindeki dağlık alanda geçen aralık ayında kaçak kazı yapıldığı ve 20 ton külçe altın bulunduğu ihbarı yapıldı. Bunun üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri bölgeye giderek araştırma başlattı. İnceleme sonunda girişi kapatılan bir mağarada altın rengine boyanmış 369 alçı külçe bulundu. Olayla ilgili 28 Aralık’ta 4 kişi gözaltına alındı.

Devamı
2017
Aralarında teröristbaşı Fetullah Gülen, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, Mehmet Hanefi Sözen, Hamdi Akın İpek’in de bulunduğu 7’si tutuklu 73 şüphelinin yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Devamı
2017
Konya’daki FETÖ soruşturmasında, 151 FETÖ’cü subayın itiraflarıyla deşifre olan 120 mahrem abiden birinin, bavulla İstanbul adliyesine taşıdığı sahte delillerle Balyoz kumpasını başlatan Mehmet Baransu’nun öğretmen ağabeyi olduğu ortaya çıktı. Hiçbir kumpas soruşturmasında adı geçmeyen Yalçın Baransu’nun, 15 Temmuz öncesinde emniyet ve yargıdaki FETÖ’cüler tarafından korunduğu belirlendi. 16 yıldır örgütte yöneticilik yapan ve yakalanınca itirafçı olan ‘Miraç’ kod adlı mahrem abi, ağabey Baransu’ya bağlı bir subay grubu olduğunu aktardı. 7 yıl önce kendisine birçok subayı zimmetleyen Baransu’nun TSK’nın ‘mahrem abileri’ne imamlık yaptığını anlatan itirafçı, “Bana asker sohbetlerinde kullanmam için eski model tuşlu telefon ile hatgetirdi. Askerlerden aldığım paraları ve topladığım bilgileri evine giderek kendisine elden teslim ediyordum” dedi.

Devamı
2017
Fetullah Gülen’in de yer aldığı 73 kişinin yargılandığı FETÖ çatı davasında ifade veren Kemalettin Özdemir, Gülen’in 2003’te ABD’den telefon ederek, FBI’ın kendisini sorduğunu söyledi.

Devamı
2017
Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun’un hazırladığı iddianamede, Kaya’nın “Anayasayı İhlale teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Devamı
2017
Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nda görevli savcılar tarafından yürütülen soruşturmalarda, Gülen örgütünün soruları nasıl sızdırdığını tespit etmek için Bakanlar Kurulu’ndan izin alındı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre savcılık, örgüt üyelerinin soruların yüklendi̇ği̇ bi̇lgi̇sayarlarda arayüz oluşturarak, bu arayüzlerden taşınabilir belleklere yükleyerek soruları sızdırdığını tespi̇t etti. ÖSYM’nin yaptığı sınav sorularının olduğu bilgisayarları son 15 yılda kimlerin kullandığı incelenecek.

Devamı
2017
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerin kullandığı telefonlar, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel ekip tarafından teknik incelemeye alındı. Bazı telefonlarda bulunan Skype görünümlü ikona sahip örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması Eagle yazışmalarında, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından tutuklananların yakınlarını motive etmek için, cezaevindekilerin hayatlarından memnun oldukları, sohbet, muhabbet, tesbihat, yeme içme ve voleybol etkinlikleri yaptığından bahsedilen mesajlara ulaşıldı

Devamı
2017
FETÖ’nün medya yapılanmasında yer aldığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Genç Siviller hareketinin kurucusu ve lideri Turgay Oğur’un, darbe girişiminin ardından eşi Neslihan Er Oğur ile Güney Afrika’ya kaçtığı belirlendi. Oğur’un, FETÖ’nün ODTÜ imamı olduğu, 17-25 Aralık darbe girişimini açıktan desteklediği, Genç Siviller’in FETÖ’yü eleştiren hiçbir eylemine de izin vermediği tespit edildi.

Devamı
2017

Kılıçdaroğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, CHP, CHP FETÖ, Kılıçdaroğlu FETÖ, Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ, Deniz Baykal, Deniz Baykal FETÖ, Baykal FETÖ,Devamı
2017
Rus Büyükelçi Karlov suikastında savcılık, tetikçi Altıntaş ile birlikte 4 devre arkadaşı hakkında 2015’te ‘FETÖ ile bağlantılılar’ istihbarat raporu geldiğini tespit etti. Raporun işleme konulmadığı belirlendi.

Devamı
2017
Dünya, 20 Ocak’ta ABD Başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’un nasıl bir politika izleyeceğini merakla bekliyor. Trump yönetimi özellikle FETÖ konusunda nasıl bir politika izleyeceğinin ipuçlarını vermeye başladı. ABD’deki derneklerini kapatan Fetullahçı örgüt, şimdiden kendisine farklı alternatifler aramaya başladı. Yaklaşık 2 yıldır ABD’deki FETÖ yapılanmasını çökertmek için bir hukuk mücadelesi veren Avukat Robert Amsterdam, Trump döneminde FETÖ için hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyor. Avukat Amsterdam ile Fetullahçı örgütün ABD’deki geleceğini ve Trump dönemini konuştuk.

Devamı
2017
ABD’nin doğrudan destek verdiği, Irak ordusu ve Şii Haşdi Şabi gruplarının 3 aydan bu yana sürdürdüğü Musul operasyonu planlanan takvimin çok gerisinden devam ederken Irak Savunma Bakanlığı, Musul’un Güney Batı bölgesinin kontrol altına aldığını duyurdu. Ancak askeri yetkililer, DEAŞ’in daha öncede taktik olarak geri çekilip sonra bir daha harekete geçtiği operasyon alanlarının olduğuna dikkat çekerek operasyonun beklenenin aksine daha uzun süreceğini düşündüklerini ifade ediyorlar.

Devamı
2017
FETÖ’cülerin darbe girişiminde whatsapp ve ByLock kullandıklarının ortaya çıkmasının ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez örgütün Tango adlı programdaki darbe yazışmalarına ulaştı. Savcılık iddianamede, komiser yardımcısı Ömer Saka ile birlikte Fatih Üniversitesi öğretim görevlisi Efkan Yeşildağ, Bakırköy Yetenekli Nesiller Öğretim İşletmeleri muhasebecisi Numan Koca hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. İddianamede Yeşildağ ve Koca’nın FETÖ’nün polis teşkilatından sorumlu kişiler olduğu kaydedildi. İşte İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Ergün Güçlü tarafından hazırlanan iddianamede Koca’nın Tango programından polislere yolladığı mesajlar;

Devamı
2017
15 Temmuz hain darbe girişimiyle Türkiye’yi işgal etmeyi hedefleyen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), ABD’deki kalesi Pensilvanya’yı kaybetmek üzere. ABD Başkanlık seçimlerinden sonra ibre FETÖ için tersine dönmeye başladı. Birçok ABD’li senatör FETÖ’nün artık iade edilmesi gerektiğini söylerken, aynı durum FETÖ örgütünün merkezinin olduğu Pensilvanya’da da gerçekleşmeye başladı.

Devamı
2017
Teröristbaşı Fetullah Gülen’in sosyal medyadaki tetikçisi Fuat Avni ile ilgili olarak detaylar ortaya çıkmaya başladı. Fuat Avni Twetter hesabını açan kişi olarak FETÖ iddianamesine giren Said Sefa isimli FETÖ’cü hainin kurduğu haber sitesinde birçok FETÖ tetikçisi ismin köşe yazdığı ortaya çıktı. Bu isimler arasında Ahmet Altan, Yavuz Baydar, Eser Karakaş ve Ergun Babahan da var.
Bu isimler arasından Ahmet Altan tutuklu. Yavuz Baydar ve Ergun Babahan ise yurtdışına kaçtı.
Bu isimler dışında Sezin Öney, Defne Koryürek ve Sedat Laçiner’in isimleri de dikkat çekiyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin eski rektörü Sedat Laçiner FETÖ davasından tutuklu.

Devamı
2017
Sözde ülke imamının talimatıyla Ankara’daki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda FETÖ/PDY’yi oluşturduğunu itiraf eden Haluk S., öğrencileri arasında firari Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ile firari Tuğamiral Ali Suat Aktürk’ün de bulunduğunu, ameliyat eldiveniyle isimsiz ihbar mektupları düzenlediklerini söyledi.

Devamı
2017
Trabzon’un Sürmene ilçesinde 4 Nisan 2015’te şoförün yaralanmasına rağmen aracı durdurmayı başararak büyük faciayı önlediği Fenerbahçe otobüsüne yönelik silahlı saldırı sırasında köprü üzerinde görevli olduğu belirlenen Bekçi Nurettin Çakır’ın saldırı ile ilgili olarak ifadesinin alınmadığı ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten ve olay yerindeki bekçiyi “Görmeyen” polislerin tamamı da meslekten ihraç edildi. 7’si tutuklu, biri de firarda olan 8 polis hakkındaki soruşturma da sürüyor.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca “himmet” adı altında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) kaynak sağladıkları gerekçesiyle, 4 kişi hakkında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan hazırlanan iddianamede, şüphelilerin himmet toplantısı ve toplanacak himmet parası için şifreli ifadeler kullandığı da yer aldı.

Devamı
2017
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski komiser yardımcısı Nurdan Özdemir hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Devamı
2017
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Silahlı kuvvetleri nde Fetullahçı terör örgütüünün kriptolu haberleşme kanalı Bylock kullanıcısı oldukları belirtilen personele yönelik yeni bir operasyon başlatıldı.

Devamı
2017
FETÖ’nün yargıdaki tepe isimlerinden Zekeriya Öz’ün Almanya’nın Freiburg kentindeki adresi belirlendi. Öz’ü Alman istihbaratı BND’ye bağlı ajanların koruduğu da ortaya çıktı. Öz’ün Almanya’daki adresinde ise Evanjelik Freiburg Barış Kilisesi bulunuyor. Bu kilisenin bir başka özelliği de FETÖ’nün dünyadaki yapılanmasının temel dayanaklarından olan ‘dinler ve kültürler arası diyalog’ safsatasına en az FETÖ kadar önem vermesi ve bölgedeki Müslüman dernek ve vakıflarla ortaklaşa yürüttüğü projeler. Öz ve eşi ise kilisenin hemen arkasında bulunan, Almanya’da FETÖ ile bağlantılı okulu Gökkuşağı Özel Okulu’na yakın (Regenbogen-Schule) lüks evde kalıyor.

Devamı
2017
Azerbaycan’da, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlıyken devlet kontrolüne alınan ve Devlet Petrol Şirketine (SOCAR) verilen Kafkas Üniversitesi feshedildi.

Devamı
2017
Diyanet İşleri Başkanlığı, teröristbaşı Fethullah Gülen’in ABD’ye ‘rahatsızlığı dolayısıyla gittiği’ iddialarına son noktayı koydu. TBMM’deki darbe komisyonu ile Gülen’in Türkiye’den ayrılmadan önce aldığı doktor raporlarını paylaşan Diyanet İşleri Başkanlığı, raporların, Gülen’in ABD’ye gitmesini gerektirecek bir rahatsızlığı bulunmadığını ortaya koyduğunu bildirdi. Diyanet’in paylaştığı raporlardan, teröristbaşı Gülen’in “reaktif anksiyete” teşhisiyle psikiyatrik tedavi gördüğü de ortaya çıktı.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturmada, şüphelilerden birinin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısına ilişkin yeni delile ulaştı.

Devamı
2017
Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Elazığ Valiliği Hukuk Müşavirliğine atanan Kadir Güntepe gözaltına alındı.

Devamı
2017
Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink 10 yıl önce İstanbul Şişli’de genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi’nin önünde Trabzon’dan gelen tetikçi Ogün Samast tarafından kurşunlanarak öldürülmüştü. Azmettiren 2004’te “McDonald’s”ı bombalayan Yasin Hayal’di. Hayal’i yönlendirenin emniyet muhbiri Erhan Tuncel olduğu öne sürüldü. Tuncel’in arkasındaki güç yıllarca açığa çıkarılamadı. Soruşturmada Hayal’in Dink’e suikast yapacağı yönünde Tuncel’den elde edilen istihbarat raporunun Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ve İstanbul İstihbarat Şubesi’ne iletildiği anlaşıldı. Samast ve Hayal’le birlikte 19 kişinin yargılandığı davada sanıklara 5 yıl sonra ağır hapis cezaları verildi.

Devamı
2017
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu aramızdan ayrıldı. Cinayet mahallindeki kameraların incelenip görüntülerin yayınlanmasından sonra, tetikçinin Trabzon doğumlu Ogün Samast olduğu anlaşıldı.

Devamı
2017
Teröristbaşı Fetullah Gülen’i koruma görevi ile Pensilvanya’ya götürülen polislere, kendi imzasını taşıyan saat hediye edildiği ortaya çıktı. Bunun da örgüt içinde önemli bir nişan olarak kabul edildiği belirtildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü hakkında medya-sosyal medya ayağı için hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgi ve tespitlere yer verildi. 196 sayfalık iddianamede 7 maddede FETÖ’nün medyayı kullanma biçimi anlatıldı. Elebaşı Fetullah Gülen’in Hidayet Karaca ile gerçekleştirdiği dizi senaryosu konuşmalarına da yer verilen iddianamede ‘Kutsal liderlik’ algısının ilk adımının ısrarla ve yıllar süren ‘MUHTEREM’ vurgusu olduğu aktarıldı.

Devamı
2017
İçişleri Bakanlığındaki görevinden uzaklaştırıldıktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2010 yılındaki KPSS’de usulsüzlük iddiasına ilişkin başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi mezunu Tuğba E. yapı hakkındaki bildiklerini anlattı.

Devamı
2017
FETÖ’nün son 15 yıla ait Sayıştay sorularını da çaldığı ortaya çıktı. Nitekim Sayıştay’da çalışanların yüzde 6’sı ByLock kullanıcısı çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ve ÖSYM yetkilileri, ÖSYM’nin geçen 15 yıldaki sınav sorularının bulunduğu bilgisayarları inceliyor. Bilgisayarların imajlarını ve log kayıtlarını inceleyen uzman ekipler, son 15 yılın sınav sorularının tamamının çalındığını saptadı. Söz konusu incelemede, FETÖ’cülerin dikkat çekmemek için, çalınan ÖSS sorularını kısmen, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Askeri Lise Sınavı (ALS), Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Sayıştay sınavı sorularının ise tamamının kullanıldığı belirlendi.

Devamı
2017
Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cem Zorlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayacak ziyareti çerçevesinde FETÖ’ye bağlı okulları devralmak için devlet yetkilileriyle temasa geçileceğini söyledi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılamasına yönelik İstanbul’da hazırlanan ilk iddianamede, örgütün medya ve sosyal medyadaki faaliyetleri tüm detaylarıyla ele alındı. İstanbul terör ve örgütlü suçlar savcılığının hazırladığı FETÖ medyasına ilişkin iddianamede, örgüt medyasının haberleşme görevi değil toplumu dizayn etmek için kullanıldığı vurgulandı. İşte iddianameden satırbaşları:

Devamı
2017
FETÖ’nün TSK mahrem abilerine yönelik yürütülen Konya’daki soruşturmada, subaylara mahrem abilik yaptığı belirlenince gözaltına alınan ve itirafçı olan gizli tanık diş hekimi, örgütün karanlık ağını deşifre etti.

Devamı
2017
Tutuklu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının, birbirlerinin moralini yüksek tutmak için rüyalarında Hazreti Muhammed’i cezaevini ziyaret ederken gördüklerini söyledikleri, bir şüphelinin ailesine yazdığı mektupla ortaya çıktı.

Devamı
2017
İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sözde “Karşıyaka eyaleti”ne yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede ifadelerine yer verilen “Yeğen” kod adlı gizli tanık, örgütün üst yöneticilerinden eski Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek’in düğününde takılan altınları örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e götürdüğünü öne sürdü.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), kirli faaliyetleri için anlattığı kişilere özel “rüya ve hikaye” seanslarıyla tabanı daima diri tutup, çözülmenin önüne geçmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Devamı
2017
Konya’da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda ifadesine başvurulan “Enes” kod adlı şüpheli, örgüt tarafından “Darbe yapın. Önünüze kim çıkarsa acımayın. Ezin, öldürün” talimatı verildiğini söyledi.

Devamı
2017
FETÖ soruşturmaları ve davalarında haklarında yakalama kararı olan birçok isim hayatlarını saklanarak ya da yurt dışında firari olarak sürdürüyor.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kontrolündeki şirketlerin iflas erteleme yoluyla mal kaçırma oyunu deşifre oldu. İflas erteleme başvurularının önemli bölümünün 15 Temmuz başarısız darbe girişiminden hemen önce yapıldığı ortaya çıktı. Savcılıklar, FETÖ’nün alt şirketlerini de takibe aldı. İncelemelerde çok sayıda şirketin göstermelik olarak el değiştirdiği belirlenirken, 80’e yakın firmanın da fiktif şekilde borçlandırıldığı belirlendi.

Devamı
2017
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında şifreli haberleşme programı “ByLock”ta 30 bin kişinin parolası çözülmeye çalışılıyor.

Devamı
2017
İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) sözde Karşıyaka eyaletine yönelik soruşturma kapsamında “terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan tutuklanan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Mehmet Mezher Gülen’in savunmasında, hakkında yakalama kararı bulunan firari gazeteci Can Dündar’ın televizyon programında konuşulanları örnek gösterdiği ortaya çıktı.

Devamı
2017
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ağustos ayında tutuklanan eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal, itirafçı olmak istedi, TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’e mektup gönderdi. Ünal’ın mektubu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletirken, Başsavcılık da Komisyon’un talebi üzerine Ünal’ın aralık ayında ‘tanık’ sıfatıyla verdiği ifadeleri Komisyon’a gönderdi. Kamuoyunda uzun yıllar ‘Gülen’in sesi’ olarak bilinen Ali Ünal, 14 Aralık ve 28 Aralık 2016 tarihlerinde İzmir Cumhuriyet Savcısı Ömer Doğruöz’e verdiği ifadesinde çarpıcı bilgiler paylaştı. Halen İzmir 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan ve Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak istediği öğrenilen Ünal’ın ifadesinden bazı detaylar şöyle:

Devamı
2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bizim ecdadımızın Afrika’daki bin yıllık tarihinde asla sömürgecilik lekesi yoktur. Tarihte üç kıtaya yayılan devletler kuran atalarımız, ne burada ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla kesinlikle hareket etmemiştir. Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Devamı
2017
Türkiye, mart sonu veya nisan başında referanduma gidiyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), hazırlıklarına başladı. 15 Temmuz darbe girişimiyle FETÖ’cülerin her yere sızdığının ortaya çıkması sandık güvenliğini akıllara getirdi. Zira, Türkiye’de on seçim kurulu başkanından en az birinin FETÖ’cü olduğu belirlendi. FETÖ soruşturmalarının Yüksek Seçim Kurulu ayağında da büyük temizlik yapıldı. 3 kurul üyesi 15 Temmuz’dan sonra ihraç edildi. 17-25 Aralık girişiminden sonra yapılan 4 seçimde imzaları bulunan Ünal Demirci, Ali Kaya ve İbrahim Zengin tutuklanarak cezaevine kondu.

Devamı
2017
3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Devamı
2017
Hatay’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklardan eski Merkez Komutanı Albay Kadir Ayhan’ın darbe teşebbüsüne katılanlardan olduğu ve o gece koğuştan askerleri kaldırarak “Polisler gelirse vurun.” şeklinde emir verdiği belirtildi.

Devamı
2017
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni olan ve “FETÖ/PDY silahlı terör  örgütü yöneticiliği yapmak” suçundan tutuklanan Mehmet Mezher Gülen’in de  aralarında olduğu 14 tutuklu sanık hakkında hazırlanan ve 13. Ağır Ceza  Mahkemesince kabul edilen 109 sayfalık iddianamede, “Yeğen” kod adlı gizli  tanığın, örgütün finansal kaynaklarına ilişkin verdiği bilgiler de yer alıyor.  FETÖ/PDY’nin para toplama yöntemlerini deşifre eden gizli tanık  “Yeğen”, örgütün ana gelir kaynaklarından birinin “himmet” olduğunu, bunun  mütevelli üyelerinden “kira” adı altında düzenli olarak alındığını belirtti.  Ödenen bu parayı “kira” kodlamasıyla sadece örgütün kemik kadrosunun  bildiğini, mütevelli üyelerinden bu paranın gelir durumuna göre yıllık olarak  peşin ya da çek ve senetle alındığını ifade eden gizli tanık “Yeğen”, bu ödemeyi  yapmayan mütevelli üyelerinin örgüt mensuplarınca dışlandığını, toplantılarda  hedef gösterilen bu kişilere “Verdiğin sözü bize değil, Allah adına verdin”  denilerek ödemesi yönünde sıkıştırıldığını anlattı.

Devamı
2017
Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince hakkında ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmakla’ suçlanan avukat Sinan Gün gözaltına alındı.

Devamı
2017
Temmuz darbe teşebbüssünü gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturmalarda çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Ülke ve il imamlarının tespit edilmesinin ardından ülkeyi örümcek ağı gibi saran kadın yapılanması da tek tek deşifre edildi. Tokat Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirilen belgeler FETÖ’nün kadınlara yönelik kurumlarda nasıl örgütlendiğini gözler önüne serdi. Örgütün büyük önem verdiği Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) Necla Avcı’nın kadınlar ablası olarak görev yaptığı ve MEB imamı Sait Kaya’ya bağlı olduğu ortaya çıktı.  Avcı’nın talimatları doğrultusuna taşradaki  kadın eğitimcilerin hareket ettiği belirlendi. Konya’da Arzu Keskin, Yozgat’ta Leyla Oğuz, Kırşehir’de Zeynep Atar, Eskişehir’de Nurcan Eryılmaz, Çorum’da Türkan Deliçay, Tokat’ta ise İlknur Böğrek’in eğitimden sorumlu abla olduğu tespit edildi.

Devamı
2017
Türkiye’yi karalamak için her fırsatı değerlendiren ve gittiği her ülkede vatanını için yalan söylemeye devam eden Can Dündar bu konuda yabancı medyayı geçti. MİT tırları yalanı ortaya çıktıktan sonra Cumhuriyet Gazetesi’ndeki görevinden istifa eden ve yurt dışına kaçan Dündar, Türkiye’yi yurt dışındaki ağabeylerine satmak için FETÖ ile işbirliğine girdi.

Devamı
2017
ByLock’çu BDDK murakıpları hakkındaki iddianamede FETÖ elebaşı Gülen, Hristiyanları örgütleyerek Haçlı seferlerini başlatan Fransız Keşiş Pierre’e benzetildi.

Devamı
2017
1 Kasım 2015’teki genel seçim sonrasındaki TV’deki bir konuşmasında “Darbe seçeneği konuşuluyor” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’den tutuklu danışmanı Murat Aksoy’a örgüt finansörleri tarafından ödemeler yapıldığı ortaya çıktı. Feza Gazetecilik, Akın İpek’in sahibi Koza İpek ile Said Sefa’nın, Murat Aksoy’a 108 bin 216 lira ödediği bildirildi. Zaman gazetesini çıkaran Feza Gazetecilik A.Ş.’den 7 Mart 2014-8 Aralık 2015 arasında Aksoy’un hesabına 64 bin 216 lira yatırıldı. Aksoy, 31 Aralık 2014-27 Ekim 2015 arasında Koza İpek Basın ve Basım Sanayi Ticaret A.Ş.’den 36 bin lira havale aldı.

Devamı
2017
Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastı soruşturması derinleştikçe çok kritik detaylar ortaya çıkıyor. Soruşturma kapsamında ölü ele geçirilen FETÖ’nün suikastçısı polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırı öncesindeki telefon görüşme trafiği mercek altına alındı. Altıntaş’ın görüştüğü son beş kişi içinde yer alan ve “ByLock” çu olduğu gerekçesiyle ihraç edilen komiser A.K İstanbul’da gözaltına alınmıştı. A.K ile Mert Altıntaş’ın telefon görüşmelerinde ilginç detay dikkat çekti.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik TUSKON operasyonunda tutuklanan iş adamı Ömer Faruk Kavurmacı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Aydınlı Grubu’na bağlı Aydınlı Hazır Giyim’e, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kayyum atandı. Ömer Faruk Kavurmacı’nın, 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra TUSKON’un 1 Mart 2014’te yaptığı genel kurulda Başkan Rıza Nur Meral’in, “Kimin inlerine girilecek” şeklindeki beyanını alkışlayanlar arasında yer almıştı. İlerlemiş yaşı nedeniyle serbest kalan Aydınlı Grup Onursal Başkanı Mustafa Şevki Kavurmacı’nın da işyerinde beyaz bir zarf üzerine yazılan “Forum İnşaat A.Ş. hisse dağılımının tamamı hizmete aittir” ibareleri bulunmuştu. Aydınlı Hazır Giyim’in bünyesinde Pierre Cardin, Cacharel ve U.S. Polo markaları yer alıyor.

Devamı
2017
Denizli’de topladıkları burs, himmet ve kurban paraları ile patlayıcı madde ticareti yaptıkları iddia edilen, Fetullahçı Terör Örgütü ile (FETÖ) bağlantılı şirketin ortakları ve çalışanlarından 5 şüpheli tutuklandı.

Devamı
2017
Bursa merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda örgütün “eğitim imamı” olduğu iddiasıyla gözaltına alınan, terör örgütü PKK’ya sızan emniyet ve MİT görevlilerinin listesini, FETÖ’nün sözde “Kuzey Irak bölge imamı” T.B. ve “medya imamı” D.E. ile Kuzey Irak’a giderek PKK yöneticilerine verdiği iddia edilen Cemal Bulut tutuklandı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “İzmir ve Denizli’deki hakim ve savcılardan sorumlu imamı” H.I, örgütün gerçek yüzünü 15 Temmuz gecesi anladığını itiraf etti.

Devamı
2017
Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, Fethullah Gülen’in ABD Başkanı Donald Trump’a mektup yazdığını iddia etti. Uğur, Gülen’in ‘Beni teslim ederseniz konuşurum’ mesajı verdiğini ileri sürdü.

Devamı
2017
Reina teröristinin yakalanmasıyla birlikte arkasındaki bağlantılarla ilgili yeni detaylara ulaşıldı. Reina saldırganının FETÖ’cü bir binbaşı ile bağlantılı olduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan gazeteci-yazar Nedim Şener yaptığı açıklamada, “Yapılan baskınlarda saldırganın tablet bilgisayarı ele geçiriliyor. Telegram isimli yazışma programını kullandığı ortaya çıkıyor. Daha sonra mail bilgilerine ulaşılıyo. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak ulaşılan telefon kayıtlarında ise Zafer Özdiriliş isimli bir binbaşının ismi çıkıyor. Hafta başında Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür de bu konuyu yazmıştı. Bu bilginin peşine düştüğümüzde bu kişinin bir yarbay değil, bir binbaşı olduğunu öğrendim. Bu binbaşı, 15 Temmuz gecesi, ‘Vur emri’ veren birisi ve şu anda Suriye’de kaçak olduğu bilgisi polisin elinde var. ‘Bu isimle teröristin arasında ne ilişki olabilir?’ Polis bu bilgiyi araştıyor. Saldırgan şu anda emniyette, sorgulamada gündeme gelecek ayrıntılardan bir tanesi” dedi.

Devamı
2017
ABD’de FETÖ hareketini Türkiye adına takip eden Robert Amsterdam’ın hukuk bürosuna bağlı avukatlar, örgüte ait Chicago’daki bir sözleşmeli okulla ilgili suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, Chicago Kamu Eğitimi Genel Müfettişi yerel bir sözleşmeli eğitim kurumu ve grubun ABD vatandaşlarının vergileriyle fonlanan Rogers Park’taki okul konusunda soruşturma açılmasını talep etti. Chicago.suntimes. com’da yer alan habere göre suç duyurusu Concept Schools ve bu grubun Chicago Math and Science Academy adlı okulunun, “vergi verenlerin haklarına zarar verecek şekilde ve Fetullah Gülen tarafından yönetilen küresel hareket lehine bir rant anlaşması yaptığı” iddialarını kapsıyor.

Devamı
2017
15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan 17’si tutuklu 19 kişinin yargılanmasına Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Haklarında, ‘silahlı terör örgütüne üye olma, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme’ suçlarından 25 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar hakim karşısına çıktı. İtirafçı Y.E.’nin iddianamede yer alan ifadesinde, 17-25 Aralık olaylarından sonraki algı operasyonları yer aldı. Örgüte mensup polisler tarafından Şırnak, Cizre, Mardin Nusaybin, Diyarbakır Sur’daki terör operasyonları hakkında kara propaganda yapıldığını ifade eden Y.E., “Güvenlik güçlerinin yapmış oldukları operasyonları yersiz gösterip, bu operasyonları hükumetin sözde oy intikamı olarak lanse ediyorlardı. Ayrıca operasyonlarda şehit düşen personelin sorumlusunun, silahların şehirlere yığılmasına ve hendeklerin kazılmasına sözde izin veren yeni yönetim ve ona bağlı istihbarat ve terör polisleri olduğu yönünde konuşmalar yapıyorlardı. Herkesin içinde kışkırtıcı tarzda, ‘Bizi ölüme gönderdiler, devlet haksız, burada katliam yapıyor. Masum vatandaşın öldürülmesine göz yumuluyor’ diyerek, güvenlik güçlerinin moralini bozmaya çalışıyorlardı. Çatışma ortamları, yaşanan sıkıntılar üzerine bir de bu şahıslar tarafından yapılan bu tarz konuşmalar FETÖ/PDY mensubu olmayan polisleri bile etkiliyordu” dedi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu, “Selam Tevhid’de kumpas” davasının firari sanıklarından, kamuoyunda “Emre Uslu” olarak tanınan Emrullah Uslu hakkında yeni bir karara imza atıldı.

Devamı
2017
Tokat’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgütün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yapılanması deşifre ediliyor.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aranan Şike ve Odatv davasının eski hakimi Mehmet Ekinci, Yalova’da yakalandı.

Devamı
2017
Bursa’daki FETÖ operasyonunda, terör örgütü PKK’ya sızan emniyet ve MİT görevlilerinin listesini terör örgütü yöneticilerine veren “eğitim imamı” Cemal Bulut tutuklandı. Bulut ifadesinde örgütün ‘her şeyi inkar edin’ talimatına uyduğu öğrenildi. FETÖ’nün doğu illerindeki eğitim kurumlarında bir süre görev yapan ve örgüt hiyerarşisi içerisinde hızla yükselerek sözde “Türkiye eğitim imamı” görevine getirildiği ve en son Kaynak Holding’te İK müdürü olan Bulut’un ifadesine ulaşıldı.

Devamı
2017
Erzurum’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliğiyle suçlanan 3 sanık hakkında açılan davanın iddianamesinde, örgütle ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi.

Devamı
2017
15 Temmuz’da İstanbul’daki 2 havalimanını da kuşatan darbeci askerlerde ele geçirilen uçaksavar mühimmatının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağını düşürmek için yüklendiği belirtildi. Darbe girişimi sırasında Marmaris’teki oteline baskın düzenlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırı öncesi otelden ayrılmıştı. Cumhurbaşkanı ve ailesini taşıyan Ata uçağı, 04.00 sıralarında yolcu uçağı koduyla hainlerin savaş uçaklarından gizlenerek Atatürk Havalimanı’na inmişti. Her yerde Cumhurbaşkanı’nı arayan darbecilerin, o gece tamamen Erdoğan’ı öldürmeye odaklandığı anlaşıldı. Darbe davalarında ve soruşturmalarda ortaya çıkan bilgilere göre, 15 Temmuz gecesi İstanbul’da bulunan 2 havalimanına da mühimmat yüklü tanklar ve zırhlı askeri araçlar çıkarıldı.

Devamı
2017
FETÖ’nün yıllardır gizli iletişim için kullandığı şifreli cep telefonu programı olan ByLock’un ‘server’ının (servis sağlayıcı) Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunduğu aylar öncesinden ortaya çıkmıştı. Daha önce bir siber operasyonla gizli ağa ulaşan Türk istihbaratı, şifreyi kırarak kayıtlı yaklaşık 215 bin ByLock kullanıcısından 53 binini ele geçirmeyi başardı. Kayıtların tamamına ulaşılması için ise geçtiğimiz aylarda özel bir çalışma başlatıldı. Bunun üzerine bilişim ve istihbarat uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturuldu. Ekip 5’er kişiden oluşan sızma-almakaçırma- koruma ve müdahale takımlarından oluşturuldu. Özel bir jetle Litvanya’ya uçan ekip önce Vilnius’ta ByLock kayıtlarının bulunduğu ana ‘server’e sahip şirketin binasını gözleme aldı. Bir hafta boyunca gerekli çalışmaların yapılmasının ardından yaklaşık iki ay önce bir gece binaya sızma operasyonu gerçekleştirildi. Sessizce ‘server’ın bulunduğu özel korunaklı binaya giren ekip yanlarındaki son teknoloji ekipmanlar sayesinde sekiz kademeli şifreyi kırdı. Server içindeki ByLock kayıtlarına ait tüm bilgileri kısa sürede kopyalayarak olay yerinden uzaklaştı. Operasyon gecesi uçakla Türkiye’ye dönen ekibin 215 bin kullanıcısı bulunan ByLock’taki tüm kayıtları eksiksiz getirdiği anlaşıldı.

Devamı
2017
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ üyelerine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade veren bir “Gizli tanık” terör örgütünün Kuzey Irak’ta PKK ve DEAŞ ile ilişkileri, üst akıldan aldığı talimatlar konusunda ciddi bilgiler verdi. Bu bilgileri araştıran istihbarat birimleri şok detaylara ulaştı. FETÖ’nün Kuzey Irak imamı Talip Büyük’ün, ihanetleri ortaya çıktı.

Devamı
2017
Konya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında ifadesi alınan “Erhan” kod adlı şüpheli üsteğmen, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in vaazlarında Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) şifrelediği ülke adlarıyla bahsettiğini bildirdi.

Devamı
2017
Antalya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Akdeniz Üniversitesinde eğitim gören yüzlerce öğrencinin hayırseverler tarafından verilen burs paralarını örgüte aktardığı belirlendi.

Devamı
2017
Türkiye Yunanistan’ın FETÖ’cü askerleri iade etmemesi kararının Avrupa’nın ortak tavrı haline gelmemesi için, en çok teröristi barındıran Almanya’yı markaja alıyor. Perşembe günü Ankara’ya gelecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e şimdiye kadar bu ülkeden 97 teröristin istendiği, bunlardan sadece 2’si hakkında iade kararı çıktığı hatırlatacak. Almanya Başbakanı Merkel’in Ankara ziyareti öncesinde dikkatler, bu ülkenin FETÖ ve diğer terör örgütlerinin mensuplarına karşı tavrına çevrildi.

Devamı
2017
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince gerçekleştirilen darbe girişiminde görev alan F-16 pilotu Teğmen Y.K. 15 Temmuz’dan 6 ay önce kurs için ABD’ye gittikleri sırada iki pilot arkadaşıyla birlikte FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüştürüldüğünü açıkladı. Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan F-16 pilotu Teğmen Y.K. darbe girişimi sırasında kullandığı F-16 ile Ankara’yı bombaladığı gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı. Darbe girişimi sonrasında başlatılan adli soruşturmalarda, FETÖ’nün darbe girişiminde yer alan bazı TSK mensuplarının da FETÖ lideri Gülen’le görüştürüldüğü ortaya çıktı. Bu organizasyonlar kapsamında Hava Kuvvetleri’ndeki F-16’larda görev yapan üç pilotun Gülen’le ABD’de bir araya geldiği anlaşıldı. Bu pilotlar arasında yer alan Pilot Teğmen Y.K. Milliyet’in ulaştığı ifadesinde TSK’da göreve başladıktan sonra 2015 ve 2016’da iki kez Gülen’i ziyaret edip görüştüğünü belirtti.

Devamı
2017
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de Şişli’de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada tutuklanan Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün’ün, FETÖ/PDY bağlantıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Gün’ün, Fetullah Gülen’in talimatıyla Bank Asya’yı kurtarmak için seferber olduğu, 31 Aralık 2014 tarihinde Bank Asya’ya 109 bin 383 TL’ye çıktığı ortaya çıktı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesindeki (İÜ) akademik yapılanmasına ilişkin hazırlanan ikinci iddianamede, aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanlarından Doç. Dr. Fatih Gürsul’un da bulunduğu 10’u tutuklu 40 şüpheli hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Devamı
2017
İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, 15 Temmuz darbe girişiminden Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sorumlu olduğuna inandığını belirterek, “Devletin içine yerleşen bu örgüt 15 Temmuz’da Türkiye’deki demokratik yapıyı devirmeye çalıştı” dedi.

Devamı
2017
Manisa Emniyet Müdürlüğüne FETÖ’nün dershane ve yurtlarından sorumlu olan ve 24 Ekim 2016’da örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Nurullah Aykır’ın savcılara yönelik suikast için bir kişiyle para karşılığı anlaştığı yönünde istihbarat geldi. Yapılan istihbarat çalışmasında hedefteki ismin FETÖ’ye büyük darbe vuran Manisa Cumhuriyet Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kazım Özsoy olduğu belirlendi. Polis suikastçıya ulaşmak için FETÖ’nün dershane imamı Nurullah Aykır’ın çevresini takibe aldı.

Devamı
2017
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 pilotun arasında bulunan ve TSK’nın ilk kadın general adayı Hava Pilot Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın pazar günü yaptığı Kardak ziyaretinde görüntülenmişti.

Devamı
2017
2015 ve 2016’da iki kez Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen ile görüştüğü ortaya çıkan Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli teğmen Yıldırım Kılıçarslan, FETÖ ile ilkokul 7. sınıfta tanıştığını belirtti.

Devamı
2017
Yalova’da kayınpederinin evinde yakalanıp tutuklanan Şike ve Odatv davalarının kumpasçı hakimi Mehmet Ekinci’nin telefon kayıtlarında ulaşılan örgüt kuryesi Osman Kale’nin, Gülen’in, ABD’deki yardımcılarından Sinan Dursun ile 3 kez görüştüğü belirlendi.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözetiminde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının haberleşme programı ByLock yazışmaları üzerindeki incelemesini sürdüren polis, 2015’te Beyaz Saray’ın internet sitesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye aleyhinde başlatılan imza kampanyasını örgüt mensuplarının nasıl manipüle ettiklerini gösteren mesaja ulaştı. Mesajda, “sahte isim” ile kampanyaya nasıl oy verileceği detaylı şekilde tarif ediliyor.

Devamı
2017
Yunanistan’da Yüksek Mahkeme’nin Türkiye’ye iade etmeyi reddettiği FETÖ üyesi 8 darbeci askerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Devamı
2017
İçişleri Bakanlığının, Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgeler 15 Temmuz darbesinin 6 kişilik bu beyin takımı tarafından gerçekleştirilmek istendiği ortaya çıkardı.

Devamı
2017
Mick Krever ve Atika Shubert tarafından yapılan röportajda kimliği gizli tutulan ve “TSK çok zor durumda, uçak uçurmakta bile zorlanıyor” şeklinde iftirada bulunan hainin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğu ortaya çıktı.

Devamı
2017
Tokat’ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Beytüşşebap Kaymakamı Kadir Güntepe tutuklandı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Pilot Teğmen Uluç Hüseyin Hançer, savcılık ifadesinde, FETÖ üyesi “abilerin”, askeri lise sınavları için kendisinin ve arkadaşlarının ailelerini ikna ettikten sonra yatılı kampa alarak mülakatlara hazırladıklarını söyledi.

Devamı
2017
FETÖ’nün hain darbe girişiminde aktif rol oynayan ve İzmir’de ikişer kez müebbet hapisle yargılanan darbeci komutanların 5 ila 6 bin lira emekli maaşı aldığının ortaya çıkması büyük tepkilere neden oldu. Konu Meclis’e taşınıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alınan bilgiye göre de, FETÖ kapsamında yargılanan aralarında generallerin de bulunduğu 3 bin 500 darbeci emeklilik başvurusunda bulundu. Bunlara aylık bağlandı. 2 bin 380 darbeci ikramiyesini de aldı. SGK, hizmet birleştirmesi yaptığı tespit edilen bin 120 kişiye ise emekli ikramiyesi verilmeyeceğini açıkladı.

Devamı
2017
Türkiye genelinde son 6 ayda Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturmalar kapsamında 78’i darbe girişimine ilişkin olmak üzere bin 235 dava açıldı.

Devamı
2017
FETÖ’nün örgüt abilerinin TSK’daki üyelerle kurdukları iletişimi gizlemek için kullandığı yöntem deşifre oldu. İtirafçı olan Üsteğmen M.G ifadesinde, örgüt abilerinin telefonlarının son iki rakamının 99’a tamamlanacak şekilde kodlayarak kaydettiklerini belirterek, “Kesinlikle cep telefonundan aramamamızı, ankesörlü veya kontörlü telefondan aramamızı söylediler. Buluşmaları da  ‘Çay içelim mi, halı saha maçı yapalım mı’ derlerdi” ifadelerini kullandı.

Devamı
2017
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca,  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından örgüt üyeliğiyle suçlanan eski Aşkale Tapu Müdürü Azmi Bozkaya hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Devamı
2017
BM Sivil Toplum Kuruluşları Komitesi, FETÖ ile bağlantılı Kimse Yok Mu Derneği, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON’un BM’deki “istişari statülerinin” düşürülmesi yönünde tavsiye kararı aldı. Komitenin tavsiye kararı, nisan ayında BM Ekonomik ve Sosyal Konseyinde oylanacak.

Devamı
2017
İstanbul Kadıköy’de 6 yıl önce arkadaşı Kerem Altan’ın evinde ölen oyuncu Defne Joy Foster dün Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anmaya annesi Hatice Foster ve yakın dostları katıldı. Anmada konuşan anne Foster, kızının ölümüne Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlı kişilerin sebep olduğunu söyledi. Kızının mezarı başında ağlayan anne “Yüreğim 6 yıldır kan ağlıyor. Kızımın kemikleri sızlıyor. FETÖ’cüler her şeyi sümen altı etti. Davaya bakan hakim savcılar, Kerem Altan’ın babası ve amcası FETÖ’den cezaevinde. İçimde hala suçluların cezalarını bulacağına dair bir ümit var” dedi. Hatice Foster, kızı ölürken yanında bulunan Kerem Altan’ı ve Altan Ailesi’ni işaret ederek “Bu işte bir bit yeniği var. Onlar sebep oldu kızımın ölümüne” diye konuştu. Avukat Ayşegül Mermer ise Foster’ın ölümüyle ilgili dosyanın şu an Anayasa Mahkemesi’nde olduğunu ve oradan çıkacak sonucu beklediklerini söyledi. FETÖ iddialarının araştırıldığını da belirten avukat, Foster’ın ölümüyle ilgili dosyayı, FETÖ dosyasına bakan savcıya verdiklerini ve savcının doysa üzerinde inceleme yaptığını açıkladı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonlarında yapılan araştırmada, örgütün bazı illerdeki şans oyunları çekilişlerinden de aylık himmet ve para aldığı ortaya çıktı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 20 bin liranın üzerinde ikramiye kazanan talihlileri mercek altına aldı. Bu tutar ve üzerinde ikramiye kazananların genel bilgi taraması yapılarak, kapsamlı bir istihbarat çalışması yapılıyor.

Devamı
2017
Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, Kayseri’den 7 kargo uçağını kaçıran FETÖ’cü hainlerin, Denizli Çardak’tan 550 komandoyu uçağa alıp, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne baskın yapmayı planladığı belirlendi.

Devamı
2017
HSYK 2. Dairesi tarafından ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle açığa alınan 7 hakim arasında bulunan Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fahrettin Baş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesinde (YTÜ) açığa alınan aralarında 7 profesörün de bulunduğu 21’i tutuklu 83 şüpheli hakkında, “terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede, “Üniversiteler eğitim, araştırma ve bilim yuvası olarak değil, örgüte yetişmiş elaman kazandıran hücre evi, ekonomik girdi sağlayan ticarethane, ülke siyasetinde rol alan, yönetime baskı kuran siyasi partiler gibi kullanılmıştır.” denildi.

Devamı
2017
İzmir Adliyesi’ne düzenlenen ve polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can’ın şehit olduğu saldırının FETÖ- PKK ittifakıyla yapıldığı ortaya çıktı. PKK’lı iki teröristin ölü olarak ele geçirildiği saldırıda üst aklın FETÖ olduğuna dair somut veriler elde edilmişti. Teröristlerden birinin roketatarla FETÖ soruşturmalarını yürüten C Blok ikinci kattaki savcıları vurmayı hedeflediği tespit edilmişti. Saldırıda öldürülen PKK’lı teröristler Mustafa Çoban ile ‘Pir Doğan Ararat’ kod adlı Enis Yıldırım’ın saldırı sonrası adliye önündeki ikinci bir araç ile kaçmayı planladıkları belirlenmişti.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2012’de düzenlenen “Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı” sorularının önceden sızdırıldığı iddiasına ilişkin 82 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelilerden üçünün, sınavdan önce soruların kendilerine gösterildiğine yönelik itirafları yer aldı.

Devamı
2017
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün askeri yapılanmasına yönelik düzenlediği operasyonda çoğunluğu bylock kullanan 31 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Topçu Üsteğmen M.G., örgüt yapılanmasını en ince detaylarıyla anlattı:

Devamı
2017
Darbe girişimi sırasında, İstanbul- Gayrettepe’deki Tük Telekom binasını ele geçirmeye kalkışan darbeci askerlere yönelik soruşturma tamamlandı. 6’sı tutuklu 13 darbeci hakkında dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Orhan Aydın tarafından hazırlanan 172 sayfalık iddianameye göre; 16.07.2016 günü saat 05.00 sularında Topkapı istikametinden Haliç Köprüsü’ne doğru giden iki askeri araç, vatandaşlar ve emniyet güçlerince durduruldu. İki askeri araçta silahlı 11 darbeci ele geçirildi. Araçlarda bulunan en yüksek rütbeli asker olan Kurmay Albay Nurullah Zeki Atmaca, kendilerinin Türk Telekom binasını koruma maksatlı göreve çıktıklarını, yollarına devam etmek istediklerini söylediyse de şüphelilerin tamamı üzerlerindeki silah ve mühimmatla birlikte gözaltına alındı. Araçtaki şüphelilerin, Kurmay Albay Nurullah Zeki Atmaca, Yarbay Birol Keskinkılıç, Astsubay Çavuş Muhammet Mustafa Çelik, Uzman Çavuş Murat Karataş, Astsubay Kıdemli Çavuş Serdar Uzel ve erler İzzet UğurAlp, Emre Aslan, Sinan Aslan, Fatih Özbek, Cengiz Taşhan ile Kadir Kars oldukları belirlendi.

Devamı
2017
2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 91 şüpheli hakkında açılan 5’inci davanın ilk duruşması, bugün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Devamı
2017
FETÖ firarisi öğretim üyesi, ailesiyle Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki FETÖ davasında aranan ve meslekten ihraç edilen, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Erol Önen’in, yasadışı yollardan Yunanistan’a kaçacağı ihbarı üzerine Edirne jandarması harekete geçti. Jandarma, Önen ile eczacı eşi Tuğba ve biri 11 diğeri de 8 yaşındaki oğullarının içinde bulunduğu otomobili takibe aldı. Meriç ilçesi girişinde otomobili durduran jandarma, Önen ile eşi, çocukları ve otomobili sürücüsü G.A.’yı gözaltına aldı. Erol Önen’in üzerinden Erol Özyurt, eşi Tuğba Önen’in üzerinden ise Meral Özyurt adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. Bingöl’de de ByLock kullanıcısı, aralarında rütbelilerinde bulunduğu 7 asker gözaltına alındı.

Devamı
2017
Alman Der Spiegel dergisi, sonunda FETÖ’nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğuna kanaat getirdi. Türkiye’de maskesi düşen FETÖ lideri Fetullah Gülen’i “kuşkulu şahıs” ilan etti. Merkel’in zor durumda olduğunu yazan dergi, “Bir yandan Ankara’nın maşası olmak istemiyor, diğer yandan da bu tarikatın entrikalarına izin vermek istemiyor” yorumunu yaptı. Dergi, yıllarca devlet kurumlarına sızan FETÖ’cülerin sahip oldukları gücü kötüye kullanıp kendilerini zenginleştirerek onları eleştirenleri devre dışı bıraktığını yazdı. FETÖ’nün Zaman gibi kendine ait medyada karalama kampanyası düzenlediği belirtilen haberde, “Türkiye’de giderek zayıflayan örgütün yurt dışındaki kurumları giderek önem kazanıyor. Sadece Almanya’da 150 dershane, 30 okul, gazete, internet siteleri, radyo ve televizyon kanallarının yanı sıra 10’dan fazla diyalog merkezine sahipler” denildi.

Devamı
2017
Kırgızistan’da FETÖ’ye ait okulların yeniden yapılandırılması çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatıldı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İstanbul Gayrettepe’deki Tük Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs eden darbeci askerlere yönelik soruşturma tamamlandı.

Devamı
2017
Erzurum’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi sırasında, görev yerine gelerek muhtemel durumlara karşı silahlanan polislere “silah bırakın” talimatı verdiği iddia edilen eski İspir İlçe Emniyet Amiri Mustafa Dutak’a, “silahlı terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla 30 yıldan 45 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Devamı
2017
FETÖ’nün Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki (YTÜ) yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan Prof. Dr. Celal Kocatepe ifadesinde aynı üniversitede meslektaşı olan 15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank’ın Fatih Camisi’ndeki cenazesine de katıldığını söyleyerek, serbest bırakılmasını istedi. Ancak FETÖ üyeliğini gösteren somut deliller gerekçe gösterilerek tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Devamı
2017
Güney Afrika’da silah fabrikasının FETÖ’ye satılması önemli bir sorun haline geldi. Eski Adalet Bakanı ve ülkedeki silah firmalarının kontrolünü sağlayan ‘Ulusal Konvansiyonel Silahlar Kontrol Komitesi – NCACC) Başkanı Jeff Radebe, FETÖ’cülerin silah firmasını satın aldıklarından haberleri olmadığını ve soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü 28 Şubat bildirisinin de altından çıktı. Gülen’in en yakınındaki isimlerden Kudret Ünal’ın “28 Şubat bildirisini bizim arkadaş yazdı” dediği ortaya çıktı.

Devamı
2017
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) iki yıl önce sahte diplomalı öğretmenlere yönelik başlattığı soruşturmadan da FETÖ çıktı. MEB’in çalışmaları kapsamında 1994’ten beri ataması yapılan 900 bine yakın öğretmenin diplomaları tek tek incelendi. Toplam 153 öğretmenin sahte diplomalı olduğu ortaya çıktı. Başsavcılıklar tarafından yapılan soruşturma sonucunda sahte diplomaları düzenleyen kişilerin FETÖ’cü olduğu belirlendi. Sahte diploma düzenleyen 7 kişi tutuklandı, sahte diplomalı öğretmenler ihraç edildi, tüm maaşlara da faiziyle geri ödeme yükümlülüğü getirildi.

Devamı
2017
Ankara’da 2010 KPSS sorularının çalınmasına ilişkin 60’ı tutuklu 91 kişi hakkında açılan 5. davanın ilk duruşması dün yapıldı. Duruşmada savunma yapan FETÖ elebaşı Gülen’in tutuklu yeğeni Sait Gülen savcılıktaki itiraflarını inkar ederek, daha önce soruları kendisine getirdiğini söylediği Muharrem Var ile Özcan Solmaz’dan soru almadığını iddia etti. Duruşmada ifade veren diğer sanıklar Özcan Solmaz ile Süleyman Yörük’ün de Gülen ile ağız birliği yapmışçasına savunma yapması şüpheli bulundu.

Devamı
2017
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında önemli itiraflarda bulunarak örgütü deşifre eden mahrem imamlardan Haluk S.’nin Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturmalarında da “bilgi sahibi” sıfatıyla ifadesi alındı. Haluk S., 1993 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra örgütün askeri öğrencilerle ilgilenen “hususi sorumlusu” olarak görevlendirildiğini kaydetti. Ankara’da örgüt tarafından açılan hususi hizmete ait bir eve yerleştirildiğini kaydeden Haluk S. 2014’e kadar İzmir’de mütevelli heyetinde yer aldığını anlatırken FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in yaptığı toplantılara ilişkin de şunları anlattı: “İmamlarla ile yaptığım görüşmelerin birinde, ‘Kardelenler uyandığında bahar gelmiştir’ sözüne atfen, ‘Kardelenler uyanıyor, bahar çok yakın’ lafını duyunca endişelendim. Bende askeri birimlerde yetişen elemanların kansız darbe ile yönetimi ele alacakları kanısı uyandı. 90’lı yıllarda ‘Darbe kanlı mı olacak kansız mı olacak’ lafları gazetelerde çıkarken, Fethullah Gülen 5. Kat toplantılarında ‘Darbe kansız ve güzel olacak’ diyordu.”

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesine (İTÜ) yönelik soruşturma kapsamında, örgüte üye olduğu ve şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan ve hakimliğe sevk edilen 28 şüpheliden 22’si ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan ve bu ülkenin yüksek mahkemesince Türkiye’ye iade edilmemelerine karar verilen firari 8 subayla ilgili, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılarak, yeniden hazırlanan iade dosyasında, darbeci askerlerin kaçış planları ortaya çıktı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ceza infaz kurumlarındaki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 45’i tutuklu 49 şüpheli hakkında, ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan, onbeşer yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede, cezaevleri izleme kurullarında görevli bulunan ve asıl mesleklerinin öğretmenlik olduğu tespit edilen bazı şüphelilerin, aynı zamanda örgütün cezaevlerindeki yapılanmasının ara “ağabey/imam”ları oldukları, bu şüphelilerin kurumlardan edindikleri bilgileri örgütün üst kadrolarına ilettiklerinin tespit edildiği belirtildi.

Devamı
2017
Son yayımlanan KHK ile FETÖ’cü hain Önder Aytaç ve ekibi de ihraç edilenler arasında. KHK’ya göre emniyet mensuplarının silah ruhsatları, emekli polis kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek ve bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

Devamı
2017
OHAL kapsamında kamu görevinden ihraç edilenler ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni KHK ile MEB, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Yargıtay ve YSK’dan toplamda 4 bin 464 kişi ihraç edildi, 17 kişi göreve iade edildi.

Devamı
2017
Devletin önemli kurumları tarafından hazırlanan ve Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmalarda delil teşkil eden raporda, devlete yerleşen 400 bin kişinin terör örgütü FETÖ ile irtibatlı, bunlardan da 300 bininin örgüte sadık olduğu ifade edildi.

Devamı
2017
Etiyopya Cumhurbaşkanı Wirtu, “Fetullah Gülen ile ilgili olan tüm okullar Maarif Vakfına devredilecek” dedi.

Devamı
2017
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mesut Erdinç Bayhan tarafından Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) SPK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada, 2’si tutuklu 8 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Devamı
2017
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, “FETÖ’nün Türkiye’ye iade edilmesinde Sayın Trump konuyu çok ciddiye aldıklarını ifade ettiler.” dedi.

Devamı
2017
Konya’da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmalar kapsamında bilgi sahibi olarak ifadesine başvurulan kişi, örgütün Kimse Yok Mu Derneği üzerinden kanser hastasının parasını nasıl aldığını, katarakt tedavisi yapılıyormuş, kurban kesiliyormuş ve su kuyusu açtırılıyormuş gibi gösterilerek bağışçıların dolandırıldığını anlattı. Gönüllü olarak dernekte çalıştıktan sonra kadrolu olarak çalışan gizli tanık ifadelerine şu tespitler yer aldı:

Devamı
2017
Katip Çelebi Üniversitesi’ne yönelik FETÖ/PDY soruşturmasında, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ali Malas’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

Devamı
2017
Malatya’da FETÖ/PDY ilişkisi nedeniyle kapatılan 2 vakfın hesaplarının incelenmesinde, burs olarak verildiği öne sürülen 5 milyon 994 bin TL’nin belgesi bulunamadı. Malatya’da kapatılan vakıflar arasında yer alan Battalgazi Eğitim Vakfı ve Saadet Eğitim Vakfı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nca görevlendirilen başmüfettiş tarafından incelendi. Her vakıf için ayrı ayrı hazırlanan raporda her iki vakfın da burs gideri olarak gösterdiği 5 milyon 994 bin TL’nin kimlere verildiği bilinmezken, banka hesap ekstrelerinde burs ödemelerine rastlanılmadığı rapor edildi.

Devamı
2017
İşadamları Mustafa Seyitoğlu ve ortağı Serdar Seyitoğlu hakkında yürütülen FETÖ/PDY soruşturması sonuçlandı. Mustafa Seyitoğlu ve ortağı Serdar Seyitoğlu hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından dava açıldı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün en büyük suçlarından biri olarak günah galerisine giren Kozmik Oda ihanetinin sır perdesi aralanıyor. Bir devlet büyüğüne suikast yapılacağı tiyatrosunu oynayarak ‘SIR’ odaya giren ihanet örgütü elde ettiği bilgileri kimin eliyle nereye gönderdi?

Devamı
2017
Güney Afrika yerel basını, FETÖ bağlantılı Güney Afrika-Türk İş Adamları Derneği üyesi Serhat Bayoğlu ile derneğin eski başkanı kardeşi Vuslat Bayoğlu’nun ülkedeki Milkor Zırhlı Araçlar Şirketini satın aldığını yazdı.

Devamı
2017
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütününe (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan baklavacı iş adamları Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu hakkında ”Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan da onbeşer yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Devamı
2017
Adalet Bakanlığı, 16 ülkeden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu 28 kişinin iadesini istedi.

Devamı
2017
Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larda FETÖ ile bağlantısı tespit edilen şirketlere el konulması ve bu şirketlerin elden çıkarılma esaslarına ilişkin çok sayıda düzenleme yapıldı.

Devamı
2017
Ankara Emniyet Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri FETÖ’nün Merkez Bankası ve Kamu İhale Kurumu’na sızması ile ilgili operasyon başlattı.

Devamı
2017
ABD’de başkent Washington merkezli Kamu Entegrasyon Merkezinin (CPI) makalesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 2006-2015 yıllarında 29 farklı eyalette görev yapan 151 vekili ücretsiz olarak Türkiye gezisine götürdüğünü ortaya koydu.

Devamı
2017
Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Koordinatörü Mucip Uludağ, başkent Kabil’de bulunan TİKA merkezinde yaptığı açıklamada “FETÖ terör örgütünden ülkemimizin bayrağını, ülkemizin ismini kullanarak burada açmış olduğu okulları en kısa süreçte hızlı bir şekilde devralarak burada mevcut eğitim öğretim kalitesinin de üzerinde bir kaliteyi Afgan halkına, gençlere sunacağımızı buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Devamı
2017
15 Temmuz darbe gecesi kobra helikopteri kullanarak Genelkurmay Başkanlığı binası önündeki polislerle çatıştığı iddia edilen ve darbe girişiminin ardından firar durumda olduğu öğrenilen Pilot Binbaşı Ali Ercan dün gece Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla annesinin evinde yakalandı.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan ve etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen Yüzbaşı Ali Pehlivan’ın verdiği ifadeden hareketle darbe girişimi gecesi hedef yapılan veya seçilen yerlerin koordinatlarını tek tek tespit etti.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığında yapılan aramada, darbeci Kurmay Albay Murat Korkmaz’ın odasında, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ismi ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Mustafa Varank’ın isim ve adreslerinin yazılı olduğu not ele geçirildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ/PDY) “futbol yapılanması”na yönelik açılan davanın sanıkları eski futbolcular İsmail Demiriz, Arif Erdem ve Uğur Tütüneker, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yarın hakim karşısına çıkacak.

Devamı
2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında ortaya çıkarılan polis akademisinde “çift torba” skandalına atıfta bulunulan iddianamede, şu görüşlere yer verildi:

Devamı
2017
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü DEAŞ’a yönelik yürütülen soruşturmada gözaltına alınan iki şüphelinin, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı belirlendi.

Devamı
2017
İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) medya yapılanmasına ilişkin yürütülen ve aralarında Atilla Taş, Oğuz Usluer, Bülent Ceyhan, Ünal Tanık, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ufuk Şanlı ve Hanım Büşra Erdal ile “fuatavni” hesabının kurucusu olduğu tespit edilen Said Sefa’nın da bulunduğu 25’i tutuklu 29 sanık hakkında hazırlanan iddianame gönderildiği mahkemece kabul edildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kamuoyunda “Selam Tevhid” olarak bilinen soruşturmada kumpas kurduğu iddiasına ilişkin açılan davada, firari sanıklar Fetullah Gülen ve Emrullah Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve muvazzaf subayların da bulunduğu 122 kişi yargılanıyor.

Devamı
2017
BBC Türkçe, Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden NRC’ne dayandırdığı haberde, Avrupa’da görevli olan ve sayıları açıklanmayan bir grup FETÖ’cü subayın, Ankara’nın “geri dönün” çağrısını reddettiğini yazdı. 15 Temmuz terörist darbe girişimi sonrası Türkiye’den kaçan bir grup Türk subayının, aileleriyle birlikte Hollanda’ya siyasi sığınma başvurusu yaptığı ortaya çıkarken Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IND), başvuruyu incelemek için gereken 18 aylık süre boyunca, subaylar ile ailelerinin ülkede kalmasına izin verdiği öğrenildi.

Devamı
2017
CHP’de genel başkan Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Tuncay Ceylan’ın kimselere haber vermeden ABD’ye gitmesi partiyi karıştırdı. Referandum kampanyasının başlamasına sayılı günler kala ABD’nin yolunu tutan Ceylan’ın, okyanus ötesine ne amaçla gittiği ve burada kimlerle görüştüğü merak konusu oldu.

Devamı
2017
Son günlerde sosyal medyada referandumda “hayırı” savunanlar tarafından yoğun şekilde bir video paylaşılıyor. Provokatif ifadelerin yer aldığı videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ediliyor.

Devamı
2017
Yunanistan’a kaçarken yakalanan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) şüphelisi akademisyenin kardeşinin Ankara Kızılay’daki bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısına ilişkin aranan şüpheli Vahit Ayçil olduğu tespit edildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçan örgüt mensuplarının uğrak yerlerinden biri de Bosna Hersek oldu. Örgütün Türkiye’den kaçan mensupları, birçok Avrupa ülkesi gibi, FETÖ’nün uzun yıllardır yapılandığı Bosna Hersek’e de yerleşmeye çalışıyor.

Devamı
2017
FETÖ’nün darbeye kalkıştığı 15 Temmuz’da Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı 151. Tunç filoya ait F-16 uçakları Erzurum’da Türk Hava Sahası Kuzey koruması için “NATO Hızlı Alarm Reaksiyonu” nöbetindeydi. Erzurum’da görevli 5 pilottan Bahattin Taştan, o gece Ankara’ya bombalar atan uçakların etkisiz hale getirilmesi için görevlendirildi. TSK içindeki FETÖ üyesi subaylara yönelik soruşturmada ifadesi alınan pilot Taştan “04.50′ de Erzurum Hava Meydanları Komutanlığı’ndan havalandım. 05.20 ile 05.45 arasında tüm uçakların duyacağı kanaldan ‘tüm uçaklar, derhal kalkış yapmış olduğunuz piste iniş planlayın aksi takdirde sizi vuracağım’ uyarısı yaptım. 30 dakika Ankara’ya 80 mil mesafede bekledikten sonra darbecilerin kullandığı uçağı radar kilidiyle indirdim. Darbecilere karşı havalanırken yere ineceğimi hiç düşünmeden görevimi yerine getirdim” deyince adli kontrol kararıyla serbest kaldı.

Devamı
2017
15 Temmuz gecesi Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı binasını FETÖ’nün ele geçirme operasyonunun görüntüleri ortaya çıktı.

Devamı
2017
Cumhuriyet savcısı Necati Kazak’ın hazırladığı FETÖ iddianamesinde şok ifadeler olduğu ortaya çıktı. FETÖ ile bağlantılı olan TUSKON’a bağlı Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği’nde yönetici olan ve örgüt üyeliği suçundan 28 Ağustos’ta tutuklanan Mahir Keçe ile 3 kişi hakkında hazırlanan iddianamede bir gizli tanığın ifadesine yer verildi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, savcılığın itirazı üzerine tutuklandı.

Devamı
2017
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü, aralarında siyasetçiler, bürokratlar, valilerin de bulunduğu çok sayıda kişi hakkında iddialarda bulunan twitter’daki ‘Paralel Yapı Deşifre’ hesabını takibe aldı. Teknik takip sonrasında hesabın kullanan kişinin emekli astsubay M.D. olduğu tespit edildi.

Devamı
2017
Genelkurmay Başkanlığı’nda askeri sınav sorularının hazırlandığı birimde görev yapan kripto FETÖ üyelerinin PKK’lı ve sol terör örgütü üyelerini dahi himmet karşılığında subay yaptıkları belirlendi. FETÖ’nün kripto yapılanması tarafından subay yapılan teğmen F.U. gözaltına alındı. İzmir’de Mayın Arama ve Kurtarma Birliği’nde görev yapan F.U.’nun Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tarih bölümünde okuduğu yıllarda PKK ve sol terör örgütleriyle birlikte 10 ayrı eyleme katıldığı ve terör örgütü PKK’dan kaydı olduğu belirlendi. FETÖ’nün F.U.’ya ulaşıp önce örgüte kattıkları ardından da emniyetteki terör kayıtlarını silip soruları vererek subaylık sınavına soktukları ortaya çıktı.

Devamı
2017
New Jersey eyaletindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı sözleşmeli (charter) okulların geçen yıl vergi mükelleflerinin ödediği paralarla ABD yönetiminden 60 milyon doları aşkın finansal destek aldığı bildirildi.

Devamı
2017
Bursa’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) insan kaynakları departmanı soruşturmasında ele geçirilen “Mazi” adlı şifreli dosyada yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismine ulaşılırken, Ankara’ya gönderilen daha fazla içerikli başka bir şifreli dosyanın açılması için çalışmalar sürüyor.

Devamı
2017
Angola hükümetinden yapılan açıklamada, “Colegio Esperanca Internacional adıyla ülkede faaliyet gösteren FETÖ bağlantılı okul, ulusal tehdit olarak görüldüğü için kapatılacaktır” ifadesi kullanıldı.

Devamı
2017
Darbe girişiminden önce açılan ve terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında yer aldığı 73 sanığın yargılandığı FETÖ/PDY çatı davasına, yazar Latif Erdoğan’ın tanık olarak beyanının alınmasıyla devam edildi.

Devamı
2017
Kayseri’de Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının öldüğü helikopter kazasında manipülasyon yaptığı iddiasıyla yargılanan dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Orhan Dinç’in de aralarında bulunduğu 10 polis, kriptolu haberleşme programı ByLock kullandıkları iddiasıyla tutuklandı.

Devamı
2017
İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgüte finans sağladıkları iddiasıyla 4 iş adamı hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede bir tanığın, örgütün gizli hedefine ilişkin ifadelerine yer verildi.

Devamı
2017
Uşak İl Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri tarafından yürütülen FETÖ soruşturmasında Diyanet’te çalışan 5’i kadın 15 kişi gözaltına alındı. 15 kişinin ByLock kullanıcısı oldukları ve FETÖ için finans sağladıkları tespit edildi. Yapılan soruşturmada müftülükte görev yapan FETÖ’cü örgüt mensuplarının Diyanet’ten gelen yapılacak işler yerine FETÖ’nün talimatlarını yerine getirdikleri ortaya çıktı. Cami cemaatinden örgüte ait kuruluşlara yardım toplamak ve her ortamda örgütün propagandasını yapmak oldukları ortaya çıktı.

Devamı
2017
”Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas yaptıklarına ilişkin, haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ile eski savcı Adnan Çimen, Kayaşehir’de birlikte saklandıkları evde yakalandı. Eski savcı Sadrettin Sarıkaya da yakın bir evde gözaltına alındı.

Devamı
2017
BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili 15 Temmuz’dan sonra elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda, FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’in baş şüpheli olduğu yeni bir soruşturma başlatıldı. Yazıcıoğlu’nun ölümünden 8 yıl sonra başlatılan yeni soruşturmanın dosyasında, Fetullah Gülen’in kazadan 5 gün sonra çekilen “Bir ilahi tokatla dışarı atıldı” ve “Bir perşembe günü vefat edip cuma günü cenazesine ulaşıldı”‘ sözlerinin yer aldığı görüntülerde konuldu. Gülen’in sözleri ‘şifreli cinayet itirafı’ olarak değerlendiriliyor.

Devamı
2017
“Futbolda şike” soruşturmasında “kumpas” kurduğu iddiasıyla haklarında 35 yıldan 85 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 15’i tutuklu 108 sanık, Silivri’de hakim karşısına çıkacak.

Devamı
2017
15 Temmuz darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast için Marmaris’te kaldığı oteli basan, aralarında bir menfezde saklanırken yakalanan Çiğli üs imamı “Paşa” lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu ile o dönemde Cumhurbaşkanının Başyaveri olan tutuklu sanık Ali Yazıcı’nın da bulunduğu darbeci askerler, bugün hâkim karşısına çıkıyor. Örgüt lideri Fetullah Gülen’in de 1 numaralı sanık olarak yer aldığı, 3’ü firari toplam 47 darbeci hakkında açılan davada, sanıkların her biri için 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da şikâyetçi sıfatıyla müdahil olduğu dava için, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın konferans salonu, duruşma salonu olarak hazırlandı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3’ü firari 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

Devamı
2017
“Futbolda şike” soruşturmasında “kumpas” kurduğu iddiasıyla haklarında 35 yıldan 85 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 15’i tutuklu 108 sanık hakim karşısına çıktı.

Devamı
2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öldürmek isteyen FETÖ’cü hainlerin yargılanacağı salon önüne gelen vatandaşlar sloganlarla tepki gösterdiler.

Devamı
2017
İstanbul İstihbarat ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, meslekten ihraç edilen hakim Dursun Ali Gündoğdu ile yine ihraç edilen savcılar Sadrettin Sarıkaya ve Adnan Çimen’in Başakşehir ve Kayaşehir bölgesinde yargı mensuplarının da kaldığı bir sitede olduğu bilgisini aldı. Bölgede yürütülen araştırmalar sırasında sokakta ilk olarak eski savcı Adnan Çimen görüldü. Çimen takip edilerek gizlendiği ev belirlendi.

Devamı
2017
‘Selam Tevhid’ soruşturmasında kumpas yaptıklarına ilişkin, haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan ve Kayaşehir’de gözaltına alınan eski hakim Dursun Ali Gündoğdu
ile eski savcılar Adnan Çimen ve Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012 tarihinde ifadeye çağıran firari savcı Sadrettin Sarıkaya’nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Devamı
2017
Trump’ın AB Büyükelçisi adayı Malloch teröristbaşı için “Gülen’in iade edilebileceğini düşünüyorum” dedi.

Devamı
2017
FETÖ’nün en kilit tetikçilerinden bir tanesi olan Tuncay Opçin’in 90’lı yıllarda asker abiliği yaptığı ortaya çıktı. Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün askeriye yapılanması içerisinde öğrencileri takip eden ‘abi’lerle ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın alıkonulmasına ilişkin 26’sı tutuklu 27 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

Devamı
2017
HSYK 2.Dairesi FETÖ/PDY ile bağlantısı tespit edilen 227 hakim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde yer alan sanık Şükrü Seymen, duruşmada verdiği ifadede, “Ben darbe yaptım, cezası idam da olsa canım acımaz. İntihar olmayacağını bilsem, sandalyeye tekmeyi kendim vururum.” dedi.

Devamı
2017
Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi’yi vurarak Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’i şehit eden darbeciler, Ankara Adliyesine getirildi.

Devamı
2017
Ankara Kızılay’da bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısına ilişkin aranan şüpheli Vahit Ayçil’in, eylemden 2 gün önce FETÖ şüphelisi akademisyen ablasıyla görüştüğü belirlendi.

Devamı
2017
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsü  sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki  polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3’ü firari 44’ü tutuklu 47 sanığın  yargılandığı davanın ikinci gün duruşması Zekeriya Kuzu’nun dinlenmesiyle devam ediyor.  Darbeci Zekeriya Kuzu bugünkü savunmasında tüm salonu şaşırtan açıklamalarda bulundu. Kuzu daha önce verdiği tüm ifadeleri reddetti. Çiğli İmamı olduğunu ve lakabının ‘Paşa’ olduğu iddialarının kendi kurgusu olduğunu açıkladı. Darbeci Zekeriya Kuzu, Mahkeme Başkanı’nın “Bu ifadeleri verirken yanında avukatın yok muydu?” sorusuna “Avukatım kördü, önüne geleni imzalıyordu” dedi.

Devamı
2017
Fas Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Muhammed Fatih Okulları’na bağlı tüm eğitim ve öğretim kurumlarının kapatılması yönünde alınan karar gereğince okullar daha önce belirlenen tarihte kapatıldı” denildi.

Devamı
2017
FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Nedip Cengiz Eker’in babası Nihat Eker, “Hainler, ‘Şehitlerimizden özür diliyoruz. Şehitlerin başı sağ olsun’ diyor Sanki bizimle dalga geçiyor. ‘Ben darbe yaptım diyor, aslanlar gibi de yaptım’ diyor. O konuşmaları dinledikçe insanın çıldırası geliyor.” dedi.

Devamı
2017
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in uzun yıllar avukatlığını yapan Orhan Erdemli İstanbul’da yakalandı.

Devamı
2017
Halisdemir’e ateş eden ve olaylar sırasında binbaşı olan Fatih Şahin, “Dur ihtarı olmadı. Aniden ateş açıldığı için karşılık vermek zorunda kaldık. Nefsi müdafaa hakkımı kullandım. Söz konusu kişiyi vurup vurmadığımı bilmiyorum” dedi.

Devamı
2017
İzmir 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonu olmadığı için Sosyal Tesisler Konferans Salonu’nda görülmeye başlanan davaya FETÖ lideri Fethullah Gülen’in yeğeni tutuklu sanık Mehmet Mezher Gülen ile birlikte 13 tutuklu sanık, sanıkların avukatları ve sanıkların yakınları katıldı. Hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün ‘Okul ve dershaneler Türkiye sorumlusu’ ve Fethullah Gülen’in yeğeni Mehmet Mezher Gülen hakkında ‘Silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 22.5 yıla kadar ve 13 sanık hakkında ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Devamı
2017
İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato koordinasyonunda, örgütlü suçlar üzerinde çalışan Savcı Zafer Dur tarafından hazırlanan 164 sayfalık iddianame İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianamede, tutuklu sanık olan işadamları Ahmet Küçükbay, Şeref Sipahi, Abdullah Kavuk ve Metehan Kavuk’un, FETÖ/PDY’nin İzmir yapılanmasında sekiz kişilik “Babalar Grubu”ndaki faaliyetleri anlatıldı.

Devamı
2017
Siirt’te, Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, eski asker 320 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, terör örgütü PKK ve FETÖ’nün ortak hareket ettiği belirtildi.

Devamı
2017
Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla 45’i tutuklu 185 kişinin yargılandığı dava kapsamında aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak’ın da bulunduğu çok sayıda sanığın Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı belirlendi.

Devamı
2017
Darbe girişimine katılan Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız’ın,”darbe girişiminden önce 9 günlük bayram tatilinde Ankara’da bir kısım askerlerle birlikte darbe planlamasına ilişkin toplantı yaptıkları, bu toplantıya katılan FETÖ imamı Adil Öksüz’ün kendilerine, ‘ben bu çalışmaları Amerika’ya gidip Gülen hocama sunacağım’ dediği, darbe planlaması yapılan toplantıda darbeye karşı olan bir kısım generalleri rehin alma görevinin kendisine verildiği, kendisinin de darbe girişimi sırasında bu generallerden ikisini rehin aldığı” yönünde beyanda bulunduğu aktarılan iddianamede, Adil Öksüz’ün en son darbe planlarını Gülen’in onayına sunmak üzere 11 Temmuz 2016’da uçakla Amerika’ya seyahat ettiği, darbe gerçekleşmeden 2 gün önce 13 Temmuz’da Türkiye’ye döndüğü ve 16 Temmuz’da darbe girişiminin idaresinin yapıldığı Akıncılar Üssü’nde yakalandığı bilgisi verildi.

Devamı