Anasayfa » FETÖ’nün kaset kumpası davasında karar
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün kaset kumpası davasında karar

fetonun-kaset-kumpasi-
FETÖ'nün kaset kumpası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski Milliyetçi Halk Partisi (MHP) yöneticilerinin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin kaset kumpası ile internet üzerinden yayımlanmasıyla ilgili davada karar çıktı. Aralarında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 171 sanıklı davanın karar duruşması bugün görüldü. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar ile taraf avukatları katıldı. 2,5 yıldır görülen davanın 72. celsesindeki karar duruşmasında, 120 sanıktan 44’ü hakkında 6 yıl 3 aydan 92 yıl 10 aya kadar hapis cezası kararı verildi. FETÖ elebaşı, firari Cevheri Güven ve eski polis Enes Çığci’nin de aralarında bulunduğu 46 sanığın dosyası ayrıldı. 3 sanığın dosyası tefrik edildi, 2 sanık hakkında da ölüm sebebiyle düşme kararı verildi.

FETÖ’nün kaset kumpası davasında sanıklara ceza yağdı

Davanın mütalaasında, Deniz Baykal ve bazı MHP’lilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin FETÖ’nün faaliyeti kapsamında teknik takip ve izleme çalışmalarıyla elde edildiği, daha sonra siyasi sonuçlar kazanma amacıyla internette yayınlandığı belirtildi. Tutuklu ve tutuksuz sanıkların katıldığı davada, sanıkların son savunmalarının alınmasının ardından mahkemeye başkanlık eden Mehmet Tokyürek hükmü açıkladı.

Suç işlenen tarihte Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı’nda şube müdürü olarak görev yapan Gürsel Aktepe;

‘siyasal hakların kullanılmasını engellemek’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından 72 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğünde istihbarattan sorumlu eski Müdür Yardımcısı Hami Güney;

‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi’ suçlarından 9 yıl 6 ay hapisle cezasına çarptırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisine ‘böcek’ olarak adlandırılan dinleme cihazı koyduğu belirlenen İlker Usta’ya 81 yıl, Sedat Zavar’a ise 92 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Görüntüleri yayınlayan sanığa 21 yıl hapis cezası

Deniz Baykal‘ın görüntülerini yayınlamakla suçlanan gazeteci Yener Dönmez’in, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından 21 yıl,

Sanık Fatih Ünen’in eski CHP Genel Başkanı Baykal’a yönelik eylemleri nedeniyle, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ ve ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmesi’ suçlarından 13 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verildi. Dönmez ve Ünen hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan 14’ü hakkında duruşmanın ardından tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi.

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanı Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer’e bazı suçlardan başka mahkemelerde ceza almaları nedeniyle ret kararı çıktı. Bu sanıklar yönünden bazı suçlara ilişkin ise zaman aşımı sebebiyle düşme kararı verildi. Akyürek ve Yılmazer’in, bu dava kapsamında atılı suçlardan ceza almadığı belirtildi.

6 yıl 3 ay ile 92 yıl 10 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası

FETÖ’nün kaset kumpası davasında yargılanan diğer sanıklar, 6 yıl 3 ay ile 92 yıl 10 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası aldı:

Abdülhalim Sönmez, Ali İhsan Tezcan, Arif Tuncal, Cebrail Cıcık, Davut Ersoy, Emrah Kanmaz, Erhan Sazil, Gürsel Gündüz, Hakan Kırdağ, Hayati Başdağ, İzzet Yılmaz, Mustafa Alptekin, Mustafa Süngü, Mustafa Tokmak, Nurettin Sağdaş, Ömer Demir, Sinan Altıparmak, Şaban Albayrak, Süleyman Bağlan, Tolga Güzeltaş, Yusuf Dağdelen, Şahin Çelik, Osman Oktay Ilıcan, Erol Demirhan, Ersin Erdin, Fatih Taşpınar, Mehmet Demirbilek, Fatih Ünen, Rüstem Atik, Yener Dönmez, Sinan Akkaya, Okan Aytekin, Cengiz Söğüz, Ahmet Yılmaz Ekiz, Akif Buyrukoğlu, Fatih Aydın, Murat Yöney, Latif Harun Pişkin, İlker Usta, Ertan Aslan, Sedat Zavar, Gürsel Aktepe, Hami Güney, Yiğit Uyar

KAYNAK: TRT HABER

 

 

 

Kategoriler