Anasayfa » FETÖ’nün Jandarma mahrem yapılanmasına darbe
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Jandarma mahrem yapılanmasına darbe

fetonun-jandarma-mahrem
FETÖ'nün jandarma mahrem yapılanması

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sözde Marmara Bölge imamı Nihat Keskin’in evinde bulunan dijital materyaller çözüldü. Keskin, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden 2 ay sonra, 19 Ağustos 2016’da İstanbul’da gözaltına alındı. Örgütün jandarma mahrem yapılanması soruşturması kapsamında gözaltına alınan Keskin, evine yapılan operasyon sırasında yangın merdiveni boşluğundaki çöp kutusuna flash bellek ve SD kart attı. Materyaller, polis ekipleri tarafından çöpte ele geçirildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyetin Siber ve Terör Daire Başkanlıkları tarafından oluşturulan uzman ekip, 4 yıldır titizlikle yürüttükleri çalışmalar sonucu dijital bellekleri deşifre etti. Ulaşılan bilgiler ışığında, FETÖ’nün jandarma yapılanmasına yönelik soruşturmalar yeni bir boyut kazandı.

Özel ekip tarafından kartların şifrelerini kırıldı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e doğrudan bağlı olan mahrem imam Nihat Keskin tutuklandıktan sonra hakkında iddianame düzenlendi. Yakalanmadan önce İstanbul Bahçelievler’de bir okulda matematik öğretmenliği yaptığı belirtilen Keskin hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

fetonun-jandarma-mahrem

FETÖ’nün Jandarma mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgütün mahrem imamı Keskin’in evinde ele geçirilen dijital dökümanlar çözüldü. Karttaki verilerde FETÖ üyesi jandarma personeli ve onlardan sorumlu mahrem imamların bilgileri şifreli olarak bulunuyordu. Şifreli dijital materyaller, 28 Eylül 2016 günü ekiplere teslim edildi.

Disklerin, özel programlar aracılığıyla şifrelendiği ve yanlış şifre girildiğinde içerisindeki verileri imha ettiği belirlendi. Ancak siber uzmanları kartların şifrelerini kırmayı başardı. Veriler üzerinde hala incelemelerin devam ettiği belirtildi. Kartlardan çıkan dosyalar ise FETÖ’nün jandarma mahrem yapısının çözülmesine yardımcı oldu.

Dokümanlar içerisinde yer alan şifreli kayıtlar Excel dokümanlarına çevirerek okunabilir hale getirildi. “Katalog” ve “personel” isimli dosyaların bulunduğu diskte, örgüt mensubu jandarma personeli ve bu kişilerden sorumlu mahrem imamların bilgilerinin yer aldığı belirlendi. Dosya Ankara’ya gönderildi.

FETÖ’nün Jandarma mahrem yapılanması çözüldü

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, bu tespit sonrası geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Ankara Terörle Mücadele (TEM) Şubesi ekiplerince terör örgütünün jandarma mahrem yapılanmasına darbe niteliğinde operasyonlar yapıldı.

Bu veriler sayesinde, 4 bin jandarma personeli ile binden fazla mahrem imam ilk kez tespit edildi. Soruşturma kapsamında 5 bin 152 şüpheli deşifre oldu. Şüphelilerden, jandarmaya sızdırılan askerler, mahrem abilik yaptığı belirlenen 837 şüpheli ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapan 443 kişi gözaltına alındı. Bin 280 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 7 bin 7 FETÖ mensubu çözüldü.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler