Anasayfa » FETÖ’nün Hava Kuvvetleri soruşturmasında itiraf rüzgarı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri soruşturmasında itiraf rüzgarı

feto-nun-hava-imami

8 şüpheli itirafçı olmak istedi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürdürülüyor. FETÖ içinde yer almış ve örgüt içi faaliyetlerde bulunmuş itirafçıların verdikleri beyanlar, terör örgütünün çözülmesi için büyük bir önem taşıyor. Özellikle örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasında yer alan FETÖ’cülerin itirafları, TSK’daki terör örgütü mensuplarının teşhis edilmesi ve görevden uzaklaştırılmasının önünü açan soruşturmalara yardımcı oluyor. Geçtiğimiz günlerde FETÖ’cü Astsubay Başçavuş itirafçı olarak örgüt hakkında bildiklerini anlatmıştı. Aynı şekilde eski Kara Harp Okulu öğrencisi olan Meltem K., da gözaltına alındıktan sonra itirafçı olmuş ve askeri okulu yedek olmasına rağmen örgüt ile bağı sayesinde kazandığını itiraf etmişti. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında yakalanan 18 şüpheliden 8’inin de, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep ederek itirafçı oldukları kaydedildi.

27 şüpheliden 14’ü Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda muvazzaf asker

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik soruşturma başlatılmıştı. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu sivil imamlar ile sabit telefonlar üzerinden iletişim kurdukları tespit edilen 27 şüpheli hakkında başlatılan soruşturmada, 14’ünün aktif olarak görevde olduğu belirlenmişti. 24 Eylül tarihinde ise Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyon ile zanlılardan 18’i kıskıvrak yakalanarak, gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 18 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti. Şüphelilerin bazılarının etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı olmak istedikleri öğrenildi.

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılanması içinde 300 kişi deşifre oldu

Yakalanarak emniyete götürülen ve oradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 8’i, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediklerini belirtti. İtirafçı olan şüpheliler, örgüt ile bağlantısını bildikleri yaklaşık 300 kişiyi deşifre etti. İtirafçı olan şüphelilerin teşhis ettikleri kişiler arasında ise, örgütün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanması içinde yer alan kişilerin bulunduğu belirlendi. Savcılık tarafından sorgulanan şüpheliler, işlemlerinin devamı için hakimliğe sevk edildiler. Daha sonra da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler