Anasayfa » FETÖ’nün Hava Harp Okulundaki yapılanması çözülüyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Hava Harp Okulundaki yapılanması çözülüyor

fetonun-hava-harp-okulu
FETÖ'nün Hava Harp Okulu yapılanması

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, örgütün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanmasına yönelik yeni bilgilere ulaşıldı. Cumhuriyet Savcısı Levent Bilge’nin yürüttüğü soruşturmada, FETÖ’nün Hava Harp Okulundaki varlığı ve 15 Temmuz’daki darbe girişimine kadar adım adım nasıl hareket ettiği aydınlatıldı. 15 Temmuz darbe girişiminde halkın üzerine bomba yağdıran pilotların nasıl yetiştirildiği ortaya koyuldu. İlginç bilgilere yer verilen soruşturmada, FETÖ’cü eski Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın ismi sık sık geçti. Soruşturmada, 15 Temmuz’da Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı olarak görev yapan Van’ın Hava Harp Okulu’ndaki yıllar önce başlayan yapılanmanın planlayıcısı olduğu bilgisi yer aldı. Ayrıca, örgütün TSK içerisinde en önem verdiği yapılanmalardan olan Hava Harp Okulu’nda görev alan şahısların, 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol aldıkları kaydedildi.

Yapılanmanın öncüsü Bekir Ercan Van

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yüzlerce sayfalık ortak raporundan faydalandı. Dosyaya dahil edilen evrak ve bilgiler sayesinde, şikayet konusu birçok olay doğrulandı. Çok sayıda şüpheliyi kapsayacak şekilde genişletilen soruşturmada, FETÖ üyesi havacı Tuğgeneral, Tümgeneral rütbesindeki subaylar sorgulandı. Pek çoğu darbeye teşebbüs suçundan hükümlü, tutuklu ve kamu görevinden ihraç edilmiş subayların sorguları hala devam ediyor. Dosyada 400’e yakın şüphelinin yanı sıra 500 civarında da mağdur bulunuyor. Şüpheliler arasında yer alan FETÖ’cü Tuğgeneral Bekir Ercan Van, darbecilerin sözde atama listesinde “Adana Sıkıyönetim Komutanı” olarak yer alarak darbe girişiminde aktif rol oynamıştı. Van’ın, örgütün Hava Harp Okulundaki yapılanmasının planlayıcılarından olduğu belirtildi.

fetonun-hava-harp-okulu
Bekir Ercan Van

FETÖ’nün Hava Harp Okulu’ndaki yapılanmasına ilişkin rakamlar

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminden bugüne kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan FETÖ iltisakı nedeniyle ihraç edilenlerin sayısının 6 bin 492 kişi olduğu tespit edildi. Aralarında subay, astsubay ve diğer personeller bulunan bu kişilerin, FETÖ’cüler tarafından yetiştirildiği, mezun edildiği ve aktif olarak darbe girişimine katıldıkları belirtildi.
Darbe girişiminden bugüne kadar FETÖ irtibatı sebebiyle ihraç edilen jet pilotu subay sayısının ise 927 olduğu kaydedildi.

fetonun-hava-harp-okulu

Örgütün, Hava Harp Okulunda özellikle 2004 ile 2015 arasındaki süreçte mezun ettiği subaylar, darbe girişiminde aktif görev aldı. FETÖ’nün Hava Harp Okulundaki okul, öğrenci, alay ve bunlara bağlı 4 adet eğitim filosu ile bunlara bağlı kol ve tim komutanlarını titizlikle seçip atadığı biliniyor. Bu bilgiden yola çıkılarak darbe girişimine katılıp hapis cezası kararı alanlar ve soruşturmada yer alan şüphelilerin tamamı belirlendi.

Darbeye katılan isimler tesadüf değil

Soruşturmada, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan isimlerin tesadüf olmadıkları ortaya konuldu. Eski Tümgeneral Fethi Alpay darbe girişiminde Hava Harp Okulu Komutanı olarak görev yapıyordu. 2008-2011 yılları arasında Hava Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı, sonrasında ise darbe girişimine kadar Tümgeneral rütbesiyle faaliyet yürüttü. Alpay, İstanbul’da görülen ana darbe davasında 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti.

Yine eski Kurmay Albay Hasan Hüsnü Balıkçı, 2009-2011 yılları arasında Hava Harp Okulu 2. Filo 22. Kol Komutanı ve 2011-2013 yılları arasında 4. Filo Komutanı olarak görev yaptı. 15 Temmuz’da TBMM’nin bombalanması talimatını jet pilotlarına veren Balıkçı, “yönetici” sıfatıyla Akıncı Üssü’ndeki bütün eylemlerden sorumlu tutularak, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

fetonun-hava-harp-okulu
Hasan Hüsnü Balıkçı

Bu isimler, Hava Kuvvetleri’nde kendi yetiştirdikleri askeri öğrencilere darbede görev verirken, kendilerinden olmayan öğrencileri ise sindirerek mağdur ediyordu.

KAYNAK: SABAH

 

 

Kategoriler