Anasayfa » FETÖ’nün güvenlik rehberi ortaya çıktı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün güvenlik rehberi ortaya çıktı

feto-son-dakika-ne-demek
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlar hız kesmeden sürdürülüyor. Örgütün yeniden yapılanma içine girdiği ve eskisinden daha dikkatli davrandığı biliniyor. FETÖ’nün, örgüt üyelerine çeşitli talimatlar içeren bir güvenlik rehberi hazırladığı ortaya çıktı. TRT’den Murat Can Öztürk’ün haberine göre, yeniden yapılanma içerisine giren örgüt, yoğun güvenlik kaygısı yaşıyor. Bu nedenle deşifre olmamak adına birçok önlem alan FETÖ, örgüt üyelerinin dikkat çekmeden nasıl yaşayacaklarına dair bir rehber hazırladı. Bu rehberde, gaybubet evlerinin nerede ve nasıl tutulacağı, örgüt üyelerinin kendi aralarında nasıl iletişim kuracakları, ailelerle nasıl görüşüleceği gibi geniş kapsamlı konularda talimatlar bulunuyor.

FETÖ’nün yeniden yapılanma talimatları deşifre oldu

FETÖ’nün hazırladığı güvenlik rehberinin kitapçık şeklinde olduğu ve içeriğinde birçok şifreli kelime bulundurduğu belirtildi. Örneğin, FETÖ‘nün onay vermediği bir şey “yasaklı meyve” şeklinde tanımlandı. Özellikle aranması bulunan ya da firari olan isimlerin alması gereken önlemler ise rehberde şu şekilde sıralandı:

“Sınav (baskın) beklentisi olan arkadaşlar sınav olması durumunda öncelikle adreslerinden nasıl ayrılmaları gerektiğini planlamalı. Aynı binada oturan tanıdık birini ya da müsait teras ayarlamaları gerekiyor. Bazen sınavı haber alamıyoruz. Böyle durumlarda boş dairelerde ya da komşuda oturup, polisler ayrıldıktan sonra adresten çıkılabilir.”

feto-son-dakika-ne-demek

Rehberde, ByLock benzeri bir iletişim programından da söz ediliyor.

”Sınav bekleyen arkadaşlar, kendi kullandıkları telefon hattından tanımlı mail, Whatsapp, Viber gibi iletişim kanallarını silip wifi üzerinden TNG programını kullanabilirler. Böylelikle sınav (operasyon) öncesi bulundukları yerden baz ve sinyal vermemiş olurlar. Fakat sınav sonrası için bu durum geçerli olmayıp, yeni sıfır dijital yedeğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.’’

FETÖ yöneticileri tarafından hazırlanan rehberde, örgütün iletişim ve bilişim konusunda aldığı hassas önlemler dikkat çekti:

“Pansiyonlardaki başkası adına kayıtlı hattın kullanıldığı wifi üzerinden arkadaşların internet bağlantısı sağlanarak aileler ile iletişime geçilmeli. İletişim cihazında panoyu silme, gereksiz dosya bulundurmama, güvenli bir şifre konulması, mahrem konulardaki dosya çalışmalarının da kriptolu bilgisayarlara aktarılması önemlidir. CTA son sürümü bilgisayarlarınızda bulunmalıdır. Aileyle sadece Tango ya da geliştirilen görüntülü görüşme USB’si ile irtibat kurulmalıdır.”

Ayrıca, örgüt üyelerine özel tablet veriliyor. Birbirlerini VPN kullanarak yalnızca WhatsApp’tan aramaları tavsiye ediliyor.

”Telefonlar bizi en çok ele veren açıklarımız. Başkası adına kayıtlı bir Vınn hazır ederek, tablet ya da kullanmadığı telefon üzerinden wifi ile bağlantı kurup iletişim kanallarının hazır olmasında yarar var. Yani dijital anlamda sıfır, hiç kullanılmamış bir yedeğimiz olsun.”

Rehberde, cep telefonu sinyallerine karşı alınan önlemler ise dikkat çekici:

”Uçak modu ya da telefonun kapanmasında merkeze sinyal gidebilir. Bu durum takip eden şahısların dikkatini çekebilir. Gizli, örtülü bir faaliyet imajı doğurabilir. En güvenli yol, telefonun ayarlar menüsünden Ağ Operatörleri kısmına girip, buradan Otomatik Operatör seçimini devre dışı bırakmaktır. Sonrasında ise Ağ Ara diyerek mevcut kullandığınız operatör yerine başka bir operatörü seçin. Bu sayede telefon açık görünecek ancak ağa sinyal göndermeyecektir. Yani sistemde görünmeyeceksiniz. ”

Gaybubet evi önlemleri

Örgüt, aranması olan veya firari durumdaki üyelerinin seçecekleri gaybubet evleri konusunda da bir dizi talimat veriyor. Bu şekildeki örgüt mensuplarının sakin muhitlerde oturmaları, ev kiralarken kendi adlarının kayıtlara geçmemesi için yakın akrabalarını kullanmaları isteniyor. Ayrıca rehberde, evin ve faturaların da yine bir akraba adına tutulması gerektiği yazıyor.

Rehberde, örgüt üyelerinin haftada 1 kez alışveriş yapmaları, evlere giriş çıkış için karanlık ve sakin zamanların seçilmesi gibi kurallar var. Evde kesici delici alet bulundurulmaması, olası bir baskın anında herkesin ortak bir hikaye anlatması gibi talimatlar veriliyor.

FETÖ yönetimi tarafından hazırlanan rehberde, örgüt üyelerinin aileleriyle görüşmeleri konusundaki talimatlar ise şunlar:

“Ailelerle yalnızca TNG üzerinden irtibat kurulmalı. Restoran, kafe gibi yerler ‘Yasaklı Meyve’dir. Aileler görüşmeye gelmeden bir gün önce telefon görüşmelerini sonlandırmalıdır. İl dışındaki görüşmelere telefon götürülmemeli. Görüşmeye peruk ya da baş örtüsü takıp, bir miktar eşkal değiştirerek gidilmesi iyi bir maske olabilir.”

Etiketler

Kategoriler