Anasayfa » FETÖ’nün futbol yapılanması davasında onama
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün futbol yapılanması davasında onama

fetonun-futbol-yapilanmasi
Yargıtay

FETÖ’nün futbol yapılanmasına ilişkin dava sonuçlanarak karara bağlandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 20 Ocak 2020’de 6 sanık hakkında verdiği mahkumiyet kararlarına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Davada yargılanan eski futbolcu sanıklar Zafer Biryol, İsmail Şengül ve menajer Ersin Güreler’e verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası onandı. Kararda, sanıklar hakkındaki yargılama sürecinde usuli işlemlerin kanuna uygun olarak yapıldığı, hükme esas alınan tüm delillerin hukuka uygun olarak elde edildiği belirtildi. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak için itirafçı olan ve cezalarında indirim yapılarak 2 yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırılan sanıklar Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkındaki hükümler ise bozuldu.

FETÖ’nün futbol yapılanması davasında itirafçı rüzgarı

Kararda, sanıkların FETÖ’ye dair bildiklerini anlattıkları belirtildi ve sanıklara verilen cezada daha fazla indirim yapılması gerektiği kaydedildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararda, örgüte ne şekilde katıldıkları, örgütsel faaliyetleri ve diğer örgüt mensupları hakkında konumlarına uygun bilgiler verdikleri anlaşılan sanıklar hakkında belirlenen cezada, Türk Ceza Kanunu’nun 221/4’üncü maddesi gereğince üst hadden indirim yapılması gerektiği ifade edildi.

Sanıkların yargılandığı davada hazırlanan esas hakkındaki mütalaada, FETÖ’nün futbol yapılanması anlatılarak sanıkların örgüt içindeki konum ve eylemlerinden bahsedilmişti. İrtegün’ün 2007 itibaren FETÖ’nün sohbet adı altındaki toplantılarına gittiği ve örgüte kurban bağışında bulunduğu belirtildi. Mütalaada, İrtegün’ün ByLock kullanıcısı olduğu, örgütle organik bağ içerisinde süreklilik ve yoğunluk gösteren eylemleriyle “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçunu işlediği ifade edilmişti. İrtegün’ün, etkin pişmanlık kapsamında verdiği bilgilerin örgüt içerisindeki konumuyla uyumlu ve örgütün faaliyetleri konusunda aydınlatıcı bilgiler olduğu kaydedilmişti.

Çatçın’ın da ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen mütalaada, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak samimi ifadelerde bulunduğu ve “örgüt üyeliği” suçundan etkin pişmanlık gözetilerek cezalandırılması gerektiği aktarılmıştı. Boral’ın da samimi beyanlarının örgütün çözülmesi için faydalı olduğu belirtilmişti.

Zafer Biryol’un FETÖ elebaşını ziyaret ettiği belirtilmişti

Zafer Biryol’un, yargılama aşamasındaki ifadelerinin samimi beyanlar içermediği ve bu yüzden sanık hakkında “örgüt üyeliği” suçundan ceza verilmesi ve etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması gerektiği ifade edilmişti. Biryol, 2011 yılında futbolu bırakıp Kanada’ya yerleşti. 2014 yılında FETÖ’nün medya organlarından Zaman gazetesine röportaj veren Biryol, terör örgütüne övgüler yağdırmıştı.

fetonun-futbol-yapilanmasi
Zafer Biryol FETÖ

Sanık Biryol’un 2006 senesinde Pensilvanya’ya giderek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğü belirtilmişti. Ersin Güreler’in ise toplanan delillere göre “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılması, İsmail Şengül’ün ise beraatı istenmişti.

 

KAYNAK: SABAH

Kategoriler