Anasayfa » FETÖ’nün dudak uçuklatan serveti devletin kasasında
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün dudak uçuklatan serveti devletin kasasında

MGK’ya sunulan “FETÖ ile Mücadele Raporu”na göre örgütün kontrolündeki 48.5 milyar devlete geçti.

Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) son toplantısında FETÖ ile mücadele konusu masaya yatırıldı. Kurula sunulan FETÖ raporunda, mücadelede gelinen nokta kapsamlı olarak değerlendirildi. FETÖ’nün gücünün kırılması sürecinde en fazla mesafe alınan alan olarak “finans” boyutu ön plana çıktı. FETÖ’nün, himmet, bağış gibi adlar altında baskı ve tehditle milletten elde ettiği haksız servet, yine millete iade edildi. Terör örgütünün 7.5 milyar liralık gayrimenkul, 41 milyar liralık şirket varlığı olmak üzere toplam 48 milyar lirası devlete geçti. FETÖ kapsamında kayyuma devredilen 966 şirketin aktif toplamı 41 milyar lira olarak hesaplandı. Böylece toplamda, yaklaşık 15 milyar dolarlık varlığın FETÖ terör örgütü tarafından kullanılması önlendi.

Kamuda büyük temizlik yapıldı

FETÖ ile yürütülen yoğun mücadele kapsamında kamuda büyük bir temizlik yapıldı. Bu güne kadar kamudan 111 bin 240 kişi ihraç edilirken 33 bin 180 kişi de açığa alındı. Hain darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından 168 bin 977 kişi hakkında hukuki işlem yapıldı. Soruşturmalar çerçevesinde gözaltına alınan 50 bin 344 kişi tutuklandı, 47 bin 136 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Halen 55 bin 495 kişi tutuksuz olarak yargılanıyor. 7 bin 605 şüpheli hakkında da FETÖ üyeliğinden yakalama kararı bulunuyor.

Kaynak: Sabah

Kategoriler