Anasayfa » FETÖ’nün darbecileri için hesap vakti
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün darbecileri için hesap vakti

FETÖ’nün darbe girişiminde Genelkurmay Karargahında yaşananlara ilişkin 221 sanıklı çatı davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanıyor.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampusü’ndeki duruşma salonunda görülecek olan dava 16 Haziran’a kadar devam edecek. Elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu davada, FETÖ’nün askeri üyelerinden oluşan “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi 38 sanık da hâkim karşısına çıkacak. Olay gecesi öldürülen Semih Terzi dışındaki “Yurtta Sulh Konseyi” üyeleri için 2 bin 988’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklar arasında 12 sivil de bulunuyor

Dosyada 200’ü tutuklu, 9’u tutuksuz, 12’si firari olmak üzere 221 sanık bulunuyor. Asker sanıklardan biri orgeneral, 3’ü korgeneral, 4’ü tümgeneral, 16’sı tuğgeneral, 3’ü tuğamiral, 26’sı albay, 27’si yarbay, 37’si binbaşı, 21’i yüzbaşı diğerleri ise daha alt rütbeden. Sanıklar arasında öğretmen, memur ve esnafın bulunduğu 12 sivil de bulunuyor.

Sanıklar “anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütü yönetmek ve üyesi olmak” suçlamalarının yanı sıra darbe girişimi kapsamında ülke genelinde işlenen “Cumhurbaşkanına suikast”, “250 kişiyi şehit etme”, “2 bin 735 kişiyi öldürmeye teşebbüs etme” ve “üst düzey komutan ve devlet yöneticilerinin hürriyetini sınırlama” suçlamalarından da şehit ve mağdur sayısınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanacak.

Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili hazırlanan çatı iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan “mağdur-müşteki”, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise “mağdur” olarak yer alıyor.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler