Anasayfa » FETÖ’nün “cami-cemevi projesi” davası yarın başlıyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün “cami-cemevi projesi” davası yarın başlıyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Tuzluçayır’daki cami-cemevi projesi içerisinde yer alarak örgütün stratejik amacına hizmet ettikleri iddiasıyla Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfının beş kurucusu hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın iddianamesinde, vakfın kurucuları olan sanıklar Haydar Malçok, Kemal Kaya, Mehmet Recep Ti̇ryaki̇, Muharrem Tandoğan ve Neci̇p Kayalı’nın “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan cezalandırılması talep edilerek haklarında 15’er yıla kadar hapis isteniyor.

FETÖ’nün, toplumun her kesimine sızıp yönetimi altına alma stratejisi uyguladığı belirtilen iddianamede, hedef kitlelerinden birinin de Türkiye Cumhuriyeti’nin Alevi İslam inancına sahip vatandaşları olduğu kaydedildi.

İddianame

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve diğer yöneticilerinin bu stratejiye uygun olarak “dinler arası diyalog” benzeri mezhepler arası cami-cemevi projesi başlattığı ifade edilen iddianamede, “kamuoyunda projenin FETÖ tarafından açıkça üstlenildiği, basın yayında bu projenin örgüt yanlısı veya örgüt içinde yer alan yazarlarca övülerek anlatıldığı, gerçekte ise farklı iki inancı benimseyen kesimler tarafından kabul görmediği ve nefretle karşılandığı” bildirildi.

Projenin başlamasından itibaren çeşitli protesto gösterileri yapıldığı, cebir şiddet uygulandığı, farklı inanç gruplarını birleştirmek yerine çatışma ve kaos çıkardığı anlatılan iddianamede, projenin Gülen’in ve örgütünün sözde barışçı kişiliğinin reklamı dışında kimseye faydası dokunmadığı vurgulandı.

Projeyi hayata geçirmek için vakıf kurmuşlar

Şüphelilerin, FETÖ’nün cami-cemevi projesinin hayata geçirilmesi için Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfını 25 Aralık 2012 günü kurdukları, bu vakfın Büyükkoyuncu Hizmet Vakfından Ankara Mamak Tuzluçayır’da kayıtlı araziyi bağış yoluyla devraldığı iddianamede bildirildi. Arsa üzerine şüphelilerin yöneticisi olduğu vakfın cami ve cemevi inşa ettirmeye başladığı, cami ve cemevi inşaatının civarda yaşayan kişilerce bunun benimsenmediği ve çeşitli cebir şiddet gösterileriyle tepkinin dışa vurulduğu aktarıldı.

Projenin Tuzluçayır bölgesinde birleştirici değil, tersine toplumu ayırıcı ve kutuplaştırıcı etki doğurduğuna yer verilen iddianamede, FETÖ’nün projeyi Alevi inancına sahip vatandaşlar üzerinde etkinlik kazanmak için başlattığı ve projenin Fetullah Gülen’in isteği üzerine Alevilerden sorumlu imam Süleyman Uysal ve yardımcısı Ziya Demirel tarafından organize edildiği ifade edildi.

Cem Vakfı Başkanı İzzet Doğan’ın tanık sıfatıyla ifadesine başvurulduğu belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

“İzzettin Doğan ve eski Ankara Şube Başkanı ölen Şahin Akıncı’nın bu işe ikna edildiği, FETÖ’nün cami-cemevi projesinin giderlerini gizlice karşıladığı, örgütün arsa temin ettiği ve inşaat için gerekli finans kaynağı sağladığı, şüphelilerin doğrudan hiyerarşiye dahil FETÖ üyesi olmadıkları ancak FETÖ’nün cami-cemevi projesi içerisinde yer alarak örgütün stratejik amacına hizmet ettikleri, örgütün Alevi inancına sahip vatandaşlar üzerinde etkinlik kurması faaliyeti içerisinde kasten yer alarak örgüte üye olmamakla birlikte yardım eden şüpheli durumunda oldukları anlaşılmıştır.”

Kaynak: AA

Kategoriler