Anasayfa » FETÖ’nün Büyükelçi Karlov suikastı davasında yeni gelişme
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Büyükelçi Karlov suikastı davasında yeni gelişme

andrey-karlov-suikastı
Andrey Karlov

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen Andrey Karlov suikastı davası istinaftan geçti. Terör örgütü, 15 Temmuz darbe girişiminden 6 ay sonra, 19 Aralık 2016’da polis memuru Mevlüt Altıntaş‘a Rusya Ankara Büyükelçisi Karlov’u öldürtmüştü. Karlov’a yönelik suikasta ilişkin 13 sanığın mahkum edildiği davanın istinaftan geçtiği öğrenildi. FETÖ‘nün Büyükelçi Karlov suikastına ilişkin davanın dosyası, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Mart 2021 tarihinde karara bağlanmıştı. Dosyanın kanun yolu incelemesi ise, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi tarafından tamamlandı. Kararda, yerel mahkemenin verdiği mahkumiyet hükmünde usul ve esas yönünden hukuka aykırılığın olmadığı, yargılama aşamasında eksiklik bulunmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin ise yerinde olduğu kaydedildi.

andrey-karlov-suikastı
Mevlüt Mert Altıntaş

Karar, hukuka uygun bulundu

Kararda, delillerin hukuken geçerli ve elverişli olduğu, sanıklara yönelik ceza artırımı ve indirimin yasal gerekçeye dayandığı belirtildi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hükmün yerinde olduğu vurgulandı. Ceza dairesi, ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bularak istinaf başvurusunu esastan reddetti. Daire, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan Ramazan Yücel’in tahliyesine karar verdi. Diğer sanıkların ise tutukluluk halinin devam etmesine hükmedildi. Dosya, temyiz incelemesi için Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderildi.

FETÖ’nün Büyükelçi Karlov suikastı davasının geçmişi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 19 Aralık 2016’da katıldığı bir sergide, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş‘ın silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik provokasyon amaçlı gerçekleştirilen cinayete ilişkin soruşturmada, failin FETÖ olduğu ortaya çıkmıştı. FETÖ’nün Büyükelçi Karlov suikastına ilişkin dava, 8 Ocak 2019’da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmeye başlandı. Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesine ilişkin soruşturmada FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile Emre Uslu’nun da aralarında bulunduğu 8 örgüt yöneticisi hakkında yakalama kararı verildi. Mahkeme, 9 Mart 2021’de dosyayı karara bağladı.

Karara göre, suikastı gerçekleştiren ve olay yerinde çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen Altıntaş’a suikast talimatını ilettiği belirlenen sanık Salih Yılmaz ve Ahmet Kılınçarslan, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile Karlov’u “terör amaçlı kasten öldürme” suçundan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Örgütün mahrem istihbarat yapılanmasında görevli olduğu belirlenen sanık Hüseyin Kötüce ile eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “terör amaçlı kasten öldürmeye yardım” suçundan da 15’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Hasan Tunç, Sercan Başer, Ufuk Gül, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 7 yıl 6’şar ay, Ayşe Söğüt ve Kaan Bülbül, aynı suçtan 9’ar yıl, Hayreddin Aydınbaş ve Ramazan Yücel ise 10 yıl 6’şar ay hapis ile cezalandırıldı.

Karlov’un öldürüldüğü serginin organizatörü sanık Mustafa Timur Özkan, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Sanıklar Doğukan Söylemez, Kadir Şamlı, Oğuzhan Öztürk, Abdulsamet Kekeç, Sefa Kurnaz ve Bilal Dereli hakkında ise beraat kararı verildi.

Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen ile Emre Uslu’nun da arasında bulunduğu firari sanıklar Hamza Sevinç, Cemal Karaata, Cengiz Özkan, Burak Yusmak, Murat Tokay, Şerif Ali Tekalan ve Temel Alsancak’ın ise dosyası ayrıldı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler